שקד חותמת
שקד חותמת צילום: דוברות

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) חתמה היום (רביעי) על ההמלצות הראשונות לנשיא למתן חנינות במסגרת מתווה ה-70. יצוין כי ההחלטה נתונה בידיו של נשיא המדינה ראובן ריבלין.

בין ההמלצות שהשרה שקד חתמה עליהן: חנינה ממאסר של לוחם ששירת במלחמת לבנון הראשונה והוא הלום קרב מהמלחמה, גידל קנאביס לשימוש עצמי והוכנס למאסר.

המלצה לחנינה נוספת ניתנה עבור גרושה ואם לילדים, שגנבה ממעסיקה והשיבה את הכספים עוד טרם תחילת ביצוע המאסר. היא נדונה לעונש של תשעה חודשים.

שרת המשפטים שקד סיפרה כי "המקרים שהובאו בפניי והמלצתי לגביהן על מתן חנינה הם אלו העונים לקריטריונים של המתווה המיוחד של חנינות ה-70. אין יום מתאים מהיום, לקראת סיום יום הזכרון וכניסת יום העצמאות, מלהעביר מסר של עידוד השיקום וחיזוק למי שנלחם במלחמות ישראל ובמשך שנים סובל מהלם והסתבך בפלילים בשל צריכת סמים".

כזכור, לפני כחודש הכריזו נשיא המדינה ריבלין ושרת המשפטים על מתווה חנינות מיוחד, המבוסס על שיקולי חסד ורחמים ו׳תקנת השבים׳ (העיקרון במשפט העברי, לפיו ניתן להיטיב עם עבריין המתקן דרכו).

במסגרת ׳מתווה השבעים׳, השימוש בסמכות החנינה יהיה רחב מן הרגיל, ויינתן משקל מיוחד למאפיינים ולנסיבות אישיות ומשפחתיות, וכן לתהליכי טיפול ושיקום, שיפורטו בהמשך, אך לא תינתן חנינה כללית גורפת.

החנינות יינתנו רק לאחר הגשת בקשת חנינה, שקילת כל מקרה לגופו, ולאחר קבלת חוות דעת שרת המשפטים, כל זאת כדי להבטיח שחנינות שיינתנו במסגרת ׳מתווה השבעים׳ לא יסכנו את הציבור, ולא יפגעו באכיפת החוק.