אירופה נגד הסתה בבתי ספר פלסטינים

הפרלמנט האירופי קיבל שתי החלטות שמטרתן למנוע מימון של חינוך פלסטיני שכולל תכנים המסיתים נגד ישראל.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' באייר תשע"ח

אירופה נגד הסתה בבתי ספר פלסטינים-ערוץ 7
הפרלמנט האירופי בבריסל
צילום: רויטרס

הפרלמנט האירופי קיבל היום (רביעי) החלטה שמטרתה למנוע פרסום של תכני הסתה בספרי הלימוד המופצים לתלמידים ברשות הפלסטינית.

"הפרלמנט עומד על כך שכל חומר חינוכי שממומן בצורה ישירה או עקיפה בסיוע של האיחוד האירופי על הקרנות השונות הפעילות בשמו, יהיה תאום באופן מוחלט לערכים המשותפים של סובלנות הדדית וחוסר הסתה", נכתב בהחלטה.

לצד זאת עברה החלטה נוספת הקובעת כי הנציבות האירופית חייבת להבטיח שכספי האיחוד יושקעו אך ורק בתכנים חינוכיים המקדמים שלום וסובלנות.

מרקוס שף, ראש מכון שעוסק בניטור הסתה בחינוך חושב שההחלטה הגיעה באיחור ניכר. "במשך למעלה מעשר שנים הועברו כ-3 מיליארד אירו מאחת מקרנות האיחוד לנושאי חינוך ברשות הפלסטינית. הנציבות האירופית לא עשתה שום מאמץ אמיתי להבטיח שהילדים הפלסטיניים אכן מקבלים את התוכן שמקדם האיחוד - ולא תכנים שיש בהם נטו הסתה", אומר שף.

נזכיר כי לפני פחות משנה הכריזו הפלסטיניים על תוכנית לימוד חדשה ומהפכנית. שר החינוך הפלסטיני טען אז כי מדובר בתוכנית שמעדיפה "הכשרה ליזמות והתקדמות בכישורי האינדיבידואל - ולא בלמידה המסורתית באופן של שינון חומר".

שף מסביר כי "התוכנית התבררה כמקצינה עוד יותר את מוטיב ההסתה בחינוך הפלסטיני, שכן קידוש האינדיבידואל, מעודד פיגועי התאבדות".

נציין כי גם בעת האחרונה דווח על ספרי לימוד פלסטיניים הכוללים את מחיקת מדינת ישראל ממפת העולם וכן גם תשבחות והאדרת מחבלים שרצחו יהודים. ספרי לימוד אחרים מתעלמים באופן מופגן משואת יהודי אירופה.