נאסר על עובד בית אנה פרנק לחבוש כיפה

בית אנה פרנק באמסטרדם אסר על עובד יהודי לחבוש כיפה.

חיים לב - ערוץ 7 , ג' באייר תשע"ח

בית אנה פרנק באמסטרדם
בית אנה פרנק באמסטרדם
צילום: פלאש 90

הקהילה היהודית באמסטרדם סערה בימים האחרונים לאחר שהתברר כי בית אנה פרנק בעיר אסר על עובד יהודי לחבוש כיפה.

רק לאחר שהתקשורת המקומית התערבה, הוסרה ההנחיה הפוגענית.

הכל החל כשהנהלת המקום ביקשה מבארי וינגלינג, צעיר יהודי מקומי בן 25 , להסיר את הכיפה בעת העבודה.

ההנחיה קוממה את הצעיר היהודי. "מדובר בענין עקרוני בסיסי עבורי", צוטט וינגלינג בראיון שעסק בהחלטה להסיר סממנים דתיים מפני המבקרים במוזיאון. הידיעה דווחה בעיתון 'ישראל היום'.

"הייתי המום מהבקשה להסיר את הכיפה", הוא סיפר. "דווקא כאן, היכן שאנה פרנק נאלצה להסתתר בגלל זהותה, אני צריך להסתיר את הזהות היהודית שלי?".

לאחר שעורר סערה הוצע לו על ידי הנהלת המקום לחבוש כובע במקום כיפה. "הוסבר לי כי המדיניות היא לאפשר לאנשים רבים ככל האפשר לבקר בבית אנה פרנק, ולכן ביטויים של דת ופוליטיקה אינם רצויים במקום", אמר. "עם זאת, אני מתקשה להבין כיצד מוזיאון על אנה פרנק היהודיה, שמראה כיצד פעלו אפליה ודעות קדומות, נופל באותה סוגיה".

כלי תקשורת בהולנד פנו לבית אנה פרנק לתגובה, ובד בבד גם לקרן אנה פרנק בבאזל (שווייץ) בשאלה לגבי המקרה.

בעקבות התערבות התקשורת הוסרה ההנחיה. "אמנם זה לקח שישה חודשים, אבל זה היה חשוב לי מאוד", אמר. "לא מדובר רק במאבק שלי עם ההנהלה של הקרן, זה מאבק שכל הקהילה היהודית צריכה לשמוע עליו".

מקרן אנה פרנק נמסר כי לפני כחצי שנה קיבלו בפעם הראשונה בקשה מעובד לחבוש כיפה. "קוד ההתנהגות של בית אנה פרנק קובע כי עובדים שעובדים במוזיאון חייבים להיות מזוהים למבקרים, וללבוש את בגדי המקום הממותגים. בעקבות בקשת העובד לחבוש כיפה, עלה הצורך בדיון על המדיניות בנושא זה. ועל בסיס מחקר נוסף ולאחר התייעצות עם צוות הניהול וחברי המועצה המפקחת, הוחלט לאפשר ללבוש סמלים דתיים גם במוזיאון ובחנות בבית אנה פרנק", נמסר.