פרס ישראל לאם הבנים:
"הפכתי את יגוני לניגון חדש"

מרים פרץ, כלת פרס ישראל, נשאה נאום מרגש בשם זוכי הפרס וזכתה לדקות ארוכות של מחיאות כפיים. "איני מוכנה לוותר על שום חלק מעמי".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ד' באייר תשע"ח

כלת פרס ישראל, מרים פרץ, נשאה הערב (חמישי) דברים בטקס הענקת פרסי ישראל, בשם מקבלי הפרסים.

לפני עלייתה לבמה ובמהלך כל הנאום זכתה פרץ למחיאות כפיים סוערות שנמשכו דקות ארוכות. הקהל נעמד על רגליו.

"עומדת כאן אני מולכם נבוכה לצד עמיתי, אנשים רמי מעלה שיצרו, כתבו, חקרו והמציאו. אנשי חזון ועשייה, אנשי אמונה. קטונתי. אין בידי יצירה, לא אוכל להצביע על תגלית שגיליתי או על נוסחה שפתרתי. יש לי לב אחד שנשבר שלוש פעמים בהודעות שבר נוראיות - נפילת בני בכורי אוריאל בקרב בלבנון, פטירת אישי אליעזר משברון לב ונפילת בני השני אלירז בקרב בעזה", פתחה פרץ את דבריה.

היא הוסיפה כי "עם הלב הזה יצאתי אל עמי ודיברתי במלים פשוטות על הארץ ומורשתה, על השמחה, על הדבקות בחיים, על אחריות ועל מעורבות חברתית. ומתוך הלב הזה שפועמת בו אמונה בארץ הזאת ובעם הזה, מתוך הכאב - נבעו מעיינות של אהבה".

"כשהלב מלא אמונה, הוא יכול לעמוד באתגרים קשים. הוא יכול ליצור יצירות גדולות. זו יצירתי, היא נטועה בלבבות. הפכתי את יגוני לניגון חדש", סיפרה פרץ.

היא ציינה כי פגשה את כל שכבות העם בשנים האחרונות. "הייתי שמחה אם נצא כולנו לפגוש את הגיוון הזה, את האחרים. נכיר, נראה, נרגיש, נראה את העיניים הכואבות והשמחות. נשמע את הקולות והצלילים החדשים. גם אם יש בינינו תהומות נוכל לבנות ביניהם גשרים".

פרץ קראה לאחדות עם ישראל. "אם רק נכיר בכך שרב המשותף בינינו על המפריד. כולנו בארץ הזאת חפצי חיים, כולנו חפצי שלום. זה הבית של כולנו ואין בלעדיות של אהבת העם והמולדת לצד מסויים. כולנו רוצים לזכות ולראות את נכדינו בונים כאן את ביתם, מטיילים בארץ בבטחה ונהנים מנופיה.
כולנו מייחלים לחברת מופת ברוח חזון נביאי ישראל ומכוח זה כולנו נושאים באחריות לאופיו, לערכיו ולעתידו של הבית שלנו".

לדבריה, "לא נוכל להתעלם, לא נוכל לעמוד מנגד. בפאזל הזה, שנוצר במדינת ישראל יש מקום לכולנו. לכל קשת הצבעים. אם תחסר פיסה אחת מהפאזל התמונה לא תהיה שלמה. על כן, איני מוכנה לוותר על שום חלק מעמי. גם אם מלאכת ההרכבה תיארך - אינני מתייאשת. כדי להצליח ביצירת הפסיפס הזה - עלינו לכבד את כולם בשיח שלנו".

"עלינו ליצור שיח מאופק שמאפשר הבעת דעה בלי איומים, שיש בו מקום למחילה וסליחה, שיח שמחזק את המחוייבות שלנו לאהבת האדם כי בצלם אלוקים ברא את האדם. שיח המחזק את מורשתנו המרבה אור ותקווה ולא מתרכז רק בחושך", אמרה מרים פרץ.

היא סיכמה את דבריה במלים, "בואו נבחר כולנו בדרך שמרבה את הטוב והאור שלנו. ערכי הרעות והאחווה של בני אוריאל ואלירז הם נר לרגלי, וקריאתם אחי לכל אחד מחבריהם, היא קריאתי. אחים אנחנו. ראינו לראות את המדינה בשגשוגה. עתה בשנת ה-70 משמיתנו היא לחזות באור העצום החבוי באחדות של עם ישראל".