האמן טוביה כץ פתח גלריה בהר ברכה

​​​​​​​בטקס קביעת המזוזה בנוכחות שרת התרבות מירי רגב סיפר האמן על האתגר שביצירה ועל התובענות שלה להגיע למימוש.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ו' באייר תשע"ח

ביום העצמאות חנך הצייר טוביה כץ את המשכן החדש ליצירותיו בישוב הר ברכה בשומרון בנוכחות תושבי היישוב, תלמידות ובני משפחה.

במקום, נכון לעכשיו, אסופת יצירות מתקופת היצירה הירושלמית של האמן. "יש עוד חידוש גדול - לא קרה אף פעם בתרבות הישראלית בת ימינו שאומן פותח תערוכה או אולם תצוגה ויצירה והנינים באים לכבד את המעמד", אמר האמן הנרגש אל מול הנינים הרבים שבאו לכבד.

בטקס קביעת המזוזה בנוכחות שרת התרבות מירי רגב סיפר האמן על האתגר שביצירה ועל התובענות שלה להגיע למימוש. טוביה כץ הזכיר בדבריו את דברי אמו שאמרה לו שאם כבר אינו מהנדס אז שלפחות יעשה אמנות ברצינות ולא באופן בינוני. אביו הנחה אותו שלא יעבוד עבודה זרה - שלא יעריץ את עצמו.

השרה רגב ברכה וסיפרה שבקרוב משרד התרבות יוסיף שני מרכזי תרבות חדשים בהתיישבות יהודה ושומרון. היא גם בקשה יצירה אחת בהשאלה לתליה במשרד התרבות.

הרב אליעזר מלמד, חתנו של הצייר, בירך ואמר שהשורש של האמנות הוא בבית המקדש, כלי המקדש רומזים לצדדים השונים של המציאות וכולם צריכים להיות עשויים באמנות. משמעות הדבר היא ש"ממקור הקודש והאמונה - כל הפרנסה, כל החכמה, כל הזוגיות שיש במשפחה. וכשזה בא מתוך אמנות, מתוך היופי המושלם, אז הדברים באמת מדברים אל הלבבות".

טוביה כץ הוא צייר ומורה לציור במשך שנים רבות, כשישים שנה של ציור מאחוריו. משפחתו היגרה באנייה האחרונה לארגנטינה לפני פרוץ השואה. בארגנטינה גדל כיהודי לא דתי והיה הרכז הארצי של תנועת נוער ציונית.

עלה ארצה עם אשתו פנינה והקים את ביתו בקיבוץ 'חוקוק' שעל יד הכינרת. מפעם לפעם היה בשליחות ציונית בניכר למספר שנים. באחד ממסעותיו נפגש ברבי האחרון של חב"ד והחל לחזור בתשובה.

בקיבוץ הושלמה החזרה בתשובה עם האישה והילדים. המשפחה לבסוף עברה לירושלים מהקיבוץ. במשך כל השנים צייר האמן ובשלב הירושלמי של חייו החל להורות אמנות במקומות שונים, ביניהם 'מכללה ירושלים'.

למשפחת כץ שלושה ילדים, הגדולה ענבל נשואה לרב אליעזר מלמד ומכהנת כרבנית ומעבירת שיעורים, השני הוא הרב עמיר כץ שחיבר כמה ספרים בחסידות, השלישי חגי מהנדס בניין. טוביה מספר שאם היה נשאר חילוני הייתה לו משפחה מצומצמת ובזכות החזרה בתשובה זכה לכך שיש לו כיום עשרות נכדים ועשרות נינים, הקטנה בת פחות משבועיים.