פוטין ואסד
פוטין ואסד צילום: רויטרס

פרסום ראשון: הממשל הרוסי העביר בימים האחרונים מסר דיפלומטי שאינו משתמע לשתי פנים לגורמים מדיניים בירושלים לפיו אם תתבקש, רוסיה מתכוונת למכור את מערכת ההגנה המתקדמת מפני טילים S-300 לידי המשטר הסורי.

במסר הסבירו הרוסים כי לאחר ההתערבות האמריקנית בסוריה וההפצצה האחרונה בשילוב עם בריטניה וצרפת, הם מחוייבים לסייע לסורים להגן על עצמם בצורה הטובה ביותר.

בשבוע שעבר חשפנו כאן בערוץ 7 כי ישראל הבהירה לרוסיה כי מכירת מערכת ההגנה האווירית המתקדמת מפני טילים S-300 למשטר הסורי, תהיה חציית קו אדום.

גורם מדיני ציין אז כי המסר הועבר בעקבות הודעת משרד הביטחון הרוסי על כך שמוסקבה שוקלת מחדש את מכירת הנשק לסורים לאחר התקיפה המשולבת בשבת של ארה"ב, בריטניה וצרפת.

מערכת S-300 עלולה להוות שדרוג משמעותי מאוד להגנה האווירית של סוריה, שכיום מושתתת בעיקר על רכישות מימי ברית המועצות לשעבר, שכן מאז לא הסכימה אף מדינה למכור לאסד האב או הבן, מערכת מתקדמת מסוג זה.

נזכיר כי בשנת 2016 חידשו הרוסים את עסקת מכירת מערכת הנשק לאיראן. מדובר בעסקה שנחתמה בשנת 2007 אך הוקפאה בעקבות הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו על האיראנים.

הממשל בטהרן אגב, כבר הביע עניין במערכת ההגנה החדשה הרוסית, S-400, אף שהיא טרם נמכרה לאף גורם בינלאומי - ומצויה רק בידי הצבא הרוסי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו