מדריך תיירים באזור גטו ורשה
מדריך תיירים באזור גטו ורשהצילום: רויטרס

מאות נוצרים קתולים ויהודים יצעדו היום (ראשון) יחד ברחובות ורשה על מנת לציין 75 שנים למרד גטו ורשה.

הצעדה, אותה יובילו הרב הראשי של פולין מיכאל שודריך יחד עם הבישוף הקתולי רפאל מרקובסקי והכומר מיכאל יבלונסקי מהכנסיה האוונגליסטית, אורגנה על ידי "המועצה הפולנית לנוצרים ויהודים" במטרה לציין את יום השנה ה-75 למרד גטו ורשה שצויין ביום חמישי האחרון, 19 באפריל.

הצעדה תתחיל באנדרטה לזכרם של גיבורי מרד גטו ורשה בצמוד למוזיאון "פולין" לתולדות יהדות פולין, ומשם ימשיכו הצועדים אל עבר "כיכר השילוחים" (האומשלאגפלאץ) משם נשלחו היהודים מהגטו אל מחנות ההשמדה השונים.

לאורך הצעדה יעצרו המשתתפים במספר אתרים, בהם לצד "עץ חסידי אומות העולם" המנציח את זכרם של הפולנים שסיכנו את חייהם על מנת להציל יהודים, כן לצד האנדרטה לזכרו של שמואל זיגלבוים, פוליטיקאי יהודי-פולני שהתאבד במחאה על אדישותן של ממשלות בנות הברית מול השואה בפולין.

לאחר מכן יעצרו המשתתפים גם סמוך לבונקר של הארגון היהודי הלוחם ברחוב מילא 18 ובאנדרטה לזכרו של יאנוש קורצ'אק, שליווה 200 מתלמידיו בדרכם אל תאי הגזים.

ביום חמישי האחרון ציינה פולין בסדרת אירועים את 75 השנים מאז מרד גטו ורשה, כאשר באירוע המרכזי במוך לאנדרטה לזכרם של גיבורי הגטו נאם נשיא פולין, אנדז'יי דודא, שטען כי "הפולנים סייעו ליהודים והעניקו להם נשק, וזו האמת ההיסטורית היחידה".