לא לפרסם. תא"ל אריאלה בן אברהם
לא לפרסם. תא"ל אריאלה בן אברהםצילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

בית המשפט המחוזי בתל אביב, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, קיים היום (ראשון) דיון בעתירה הדורשת להתיר את פרסום דו"ח שמגר בנושא השבויים והנעדרים שהוגש לממשלה בשנת 2012.

את העתירה הגישה התנועה למען איכות השלטון נגד משרד הביטחון, ובמסגרתה התבקש גם לפרסם את המלצות הוועדה לגיבוש המדיניות לניהול משא ומתן עתידי בנושא שבויים ונעדרים (שו"ן) ישראלים.

במהלך הדיון העידה הצנזורית הראשית, תא"ל אריאלה בן אברהם, אשר הסבירה את החלטתה שלא לאפשר את הפרסום.

"אני סבורה שדיון ציבורי בנושא השבויים והנעדרים, כפי שכתוב בדוח וינוגרד, הוא חשוב, ערכי ולגיטימי בסוגיה כואבת זו, אולם מאז פרסום דוח וינוגרד אירעו עוד מספר מקרים. כרגע שני גופות חיילי צה"ל ושני אזרחים ישראלים מוחזקים בידי חמאס, והפרשה נדונה בימים אלה. מחיר פרסום הדו"ח, במקרה זה, עלול להיות מחבלים נוספים עם דם על הידיים במסגרת עסקה", הסבירה בן אברהם את עמדתה.

"זו מבחינתי וודאות קרובה לפגיעה בביטחון המדינה. הפרסום עלול לפגוע במאמצים להשבת השבויים והנעדרים, לעיכובים ולעלייה במחיר", הוסיפה.

לשאלת השופט, האם הייתה מאפשרת את הפרסום אלמלא היינו במצב שבו נמצאים כרגע, השיבה הצנזורית בחיוב, ואף הזכירה כי לאחרונה אישרה את פרסום תקיפת הכור בסוריה - נושא שהיה אסור לפרסום יותר מעשור.