קצב פסילת החוקים גבר בשנים האחרונות

בתנועה למשילות ודמוקרטיה דוחים את הנתונים שהופצו אתמול על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה בנוגע לקצב פסילת החוקים ע"י בג"ץ.

ערוץ 7 , ח' באייר תשע"ח

זינוק בפסילות. בית המשפט העליון
זינוק בפסילות. בית המשפט העליון
צילום: גיל יוחנן, POOL, פלאש 90

בתנועה למשילות ודמוקרטיה בחנו לאחרונה את היקף פסילת החוקים על ידי בג"ץ מאז המהפכה השיפוטית, זאת בעקבות טענות לפיהן מדיניות פסילת החוקים בישראל שמרנית במיוחד.

טענות אלו הופצו אתמול במחקר שפורסם בידי המכון הישראלי לדמוקרטיה, ולפיהם קצב פסילת החוקים על ידי בג"ץ הוא פחות מחוק אחד בשנה.

מנתוני התנועה למשילות ודמוקרטיה עולה כי בשנים האחרונות נרשם זינוק חד מאד בכמות החוקים שפסל בג"ץ.

כך למשל, בין השנים 1997 ל- 2001 בג"ץ פסל 2 חוקים בלבד, אך בין 2012 ל2017 הוא כבר פסל 12 חוקים.

יש לציין כי פסילת החוקים ע"י בית המשפט היא השלב הסופי והמכריע של האקטיביזם השיפוטי, הכולל פסיקה ההופכת חוק לאות מתה (כמו פרשנות להוראות חוק השוללת ממנו משמעות אפקטיבית), שאינו נספר במניין החוקים שנפסלו, וכן הרתעה מפני חקיקת חוקים וכדומה.

בתנועה למשילות אומרים כי אין שום מדינה דמוקרטית בעולם בה שופטים, שאינם נבחרי ציבור, ואינם ממונים על ידי נבחרי ציבור, מחזיקים בסמכויות כה רבות (של חקיקה וממשל), דנים בכל נושא ללא צורך בנפגע ספציפי, פועלים כערכאה ראשונה ואחרונה, ורואים עצמם מוסמכים לבטל חקיקה.

בתוך כך התייחס הבוקר (שני) יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, להחלטתו להביא להצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק בעניין פסקת ההתגברות.

"דרישתנו לחוקק אותה במתכונת של 61 ח"כים איננה הפתעה", ציין בנט, "הליכוד חתום מולנו על הסכם קואליציוני מפורש".

לדבריו, "הסכמים יש לקיים. אני מצפה לתמיכה מלאה של הליכוד ביום ראשון הקרוב. נשיב את האיזון הנכון בין הרשויות".

נזכיר כי כפי שפורסם אמש בערוץ 7, ההסכם בין הליכוד והבית היהודי כולל התחייבות הדדית של שתי המפלגות לקדם פסקת התגברות בפרמטרים ברורים מאוד.

ההסכם כולל גם הגדרה של הרוב הנדרש לפסילת חוקים על ידי בג"ץ, קביעה שחוק מתגבר יזדקק לרוב של 61 ח"כים, וכן התייחסות למגבלת זמן שתיקבע לחוק מתגבר.