אושוויץ בירקנאו
אושוויץ בירקנאוצילום: יוסי זליגר, פלאש 90

פריד בנג וקולגה, שני ראפרים גרמנים ממוצא מוסלמי, עוררו סערה לאחר שזכו בפרס בקטגוריית ההיפ-הופ בתחרות המוזיקה היוקרתית בגרמניה "אקו מוזיקה" למרות שחלק מהשירים שלהם קוראים לביצוע שואה שנייה ופעולות אלימות נגד אנשים אחרים.

אחד השירים של צמד הראפרים כולל את המשפט "שרירי הגוף שלי בולטים יותר מאשר אלו של אסירים באושוויץ" בעוד שיר אחר כולל את המשפט "אני עושה שואה נוספת, בואו נתפוס את בקבוקי המולוטוב".

לאחר הסערה שהתעוררה בעקבות ההחלטה להעניק לצמד הראפרים את הפרס, הודיעה וועדת התחרות "אקו מוזיקה" כי החליטה לחזור בה מההחלטה ולא להעניק לצד הראפרים את הפרס הראשון.

כעת מתברר כי בעקבות הסערה הוזמנו צמד הראפרים על ידי וועדת אושוויץ הבינלאומית לבקר במחנה ההשמדה הגרמני על אדמת פולין, על מנת לחנך אותם על השואה בתקווה כי בשיריהם הבאים לא ישתמשו בשואה לצרכי מוזיקה ולא יקראו לביצוע שואה נוספת.

הביקור של שני הראפרים באושוויץ-בירקנאו יתקיים בחודש יוני, כאשר עדיין לא נקבע תאריך מדוייק. כריסטוף הובנר, סגן נשיא וועדת אושוויץ הבינלאומית, אמר כי "הביקור שלהם באושוויץ לא אמור להיות שואו ביזנס או הצגה, אלא עימות עם המציאות וההיסטוריה של המקום הזה".

התביעה בעיר דיסלדורף הודיעה בימים האחרונים כי תפתח בחקירה בחשד להסתה נגד שני הראפרים הגרמניים בעקבות הקריאות שלהם לבצע שואה נוספת.