זעזוע בביה"ס: בנים חושבים אחרת מבנות

מנהלת בי"ס יסודי בת"א נחרדה לגלות שבנות בכיתה א' רואות עצמן כ"חרוצות" והבנים רואים עצמם כ"חזקים" – והחליטה לחנכם מחדש.

גיל רונן , י"ג באייר תשע"ח

אח ואחות (אילוסטרציה)
אח ואחות (אילוסטרציה)
צילום: iStock

זעזוע קשה פקד את שרית פקרמן שחר, מנהלת ביה"ס היסודי "בבלי ירושלמי", בשכונת בבלי בצפון תל אביב, כשגילתה שבנים ובנות בכיתה א' חושבים על עצמם בדרך שונה – ומייד התגייסה לחנכם מחדש.

המנהלת סיפרה על כך במייל ששיגרה להורי התלמידים בבית הספר.

"במהלך השנתיים האחרונות יזמנו תכנית ערכית-חברתית בנושא 'מגדר ושוויון בין המינים'. הילדים לומדים באופן חווייתי וסדנאי את נושא המגדר באמצעות למידת חקר רב-תחומי", פתחה.

"התלמידות והתלמידים בכיתות ה'-ו' פוגשים בייצוגים נשיים וגבריים במדיה, בספרות, בתרבות הפנאי ובעולם העבודה. התלמידות והתלמידים נפגשים עם מושגי יסוד כמו הבניה חברתית, החפצה, סטריאוטיפים מגדריים, פמיניזם, שוביניזם, לחץ חברתי ועוד (...) למידת החקר מבקשת להקנות לילדות ולילדים צעירים כלים לקריאה ביקורתית של המציאות המגדרית, ובוחנת לעומק את הנורמות הקיימות".

לפני מספר חודשים, סיפרה להורים המכותבים, נפגשה עם חמש מחנכות כתות א' לקראת יום ההורים. הילדים עבדו על נושא "דיוקן עצמי" ובין היתר ציירו דיוקן עצמי וציינו תכונות אופי המאפיינות אותם.

"התבוננתי לעומק בכל 144 הדיוקנאות שציירו הילדים וקראתי את הדברים שכתבו", נזכרה. "לתדהמתי, למעלה מ-90% מהבנים כתבו על עצמם שהם חכמים, אמיצים וחזקים. למעלה מ-90% מהבנות כתבו על עצמן שהן מסודרות, טובות לב וחרוצות. באותו רגע החלטתי: לימודי 'מגדר ושוויון בין המינים' יתחילו בבית ספרנו מכתות א' החל משנה הבאה.

''בית הספר נבחר להציג למנהלת המחוז ולמפקחי מחוז תל אביב את התוכנית המתקיימת בבית ספרנו. בתקווה כי תוכנית זו תיצור אדוות המאפשרות לבנים ולבנות מימוש עצמי ללא ה'גדר המגדרית'".

המנהלת כתבה את המייל בתגובה לפניית זוג הורים שדרשו לדעת אם בית הספר ישתתף בפעילות חינוך גופני שמארגן משרד החינוך לתלמידי כיתות ה'-ו' בפארק הלאומי ברמת גן ב-9 במאי – ואשר תתקיים תוך הפרדת בנים ובנות. המנהלת הבהירה כי בית הספר לא ישתתף בפעילות זו. 28 בתי ספר אחרים הודיעו אף הם כי לא יקחו חלק באירוע.

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.