ריבלין בג'וליס
ריבלין בג'וליס צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר היום (שלישי) בג'וליס לרגל חגה של העדה הדרוזית נבי שועייב.

הנשיא נשא דברים באירוע החגיגי בהשתתפות מכובדי העדה הדרוזית והתקבל על ידי השייח' מואפק טריף, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בישראל.

בדבריו בירך הנשיא את בני העדה ביום חגם, ואמר שהתרגש לראות את השייח' טריף משיא משואה ביום העצמאות. "הופעתו של השייח' טריף, לצד שלל נציגי החברה בישראל, מצביעה יותר מכל על המקום המשמעותי של העדה הדרוזית במרקם החברתי של מדינת ישראל.

"השייח' טריף וסבו, השייח' אמין טריף ז"ל, הם אות ומופת ליחס המיוחד, המשפחתי, בין העדה הדרוזית למדינת ישראל. אנשים אחים אנחנו. השייח' טריף, ממשיך את המורשת שהותיר אחריו סבו ומקדם ערכים של סובלנות, דו קיום והבנה בין העמים. בית הנשיא מנסה להיות לא רק כתובת, אלא שליח ציבור של העדה, אני רואה את עצמי כשליח. יחד אנחנו מנסים לפתור בעיות אבל לא את כל הדברים אפשר לפתור בבת אחת".

הנשיא הוסיף "אנחנו מחויבים להמשיך ולפעול למען העדה, גם לגבי כל כפר וכפר בנפרד וגם לגבי הבעיות כולן, במיוחד לגבי תכנית בניין ערים והשלמתן. פעולותיו של השייח' והשקעתו רבת השנים בשימור ובפיתוח היחסים בינינו הם שמאפשרים לנו, כחברה וכמדינה, לצעוד אל עבר העתיד בראש גאה ומורם".

הנשיא הדגיש כי "לא ניתן לדמיין את מדינת ישראל ואת החברה הישראלית ללא התרומה שלכם, אחינו, בני העדה הדרוזית. התרומה שלכם ושל בניכם, בצבא, במשטרה ובכוחות החילוץ וההצלה, בתעשייה, במחקר, בפיתוח ובכלכלה, היא שמעידה יותר מכל על הקשר בינינו, על המחויבות שלכם למדינת ישראל ועל המחויבות של מדינת ישראל לעדה הדרוזית".

"עלינו להוכיח במעשים עד כמה חזקה המחויבות בינינו", המשיך הנשיא ואמר "לעבוד יחדיו בשיתוף פעולה, תחת מערכת חוקים והסכמות משותפת, אשר תאפשר בסיס איתן שיוביל לגדילה ולשגשוג. ברית הדמים בינינו, כפי שנהוג לקרוא לה, היא למעשה ברית חיים. ברית שבה בחרנו מתוך רצון מלא ושותפות שלמה''.

בסיום דבריו אמר ריבלין, ''אני מקווה כי המגמה הנוכחית תמשיך ותתרחב, ובשנים הבאות עלינו לטובה נמשיך ונראה יותר ויותר מבני העדה משתלבים בענפים מגוונים במשק, במשרדי הממשלה, בשירות הציבורי, בחינוך ובכלכלה. אני מחויב לשילוב הזה, ואעשה הכל, הכל, למען קידומו".

מנהיג הדרוזים בישראל השייח' מואפק טריף אמר באירוע כי "מדינת ישראל בהיותה אי השפיות היחיד באזור רווי לחימה על רקע דתי, אתני ושנאת האחר, ראוי לה כי תציג את דאגתה לאדם הדרוזי כמופת ליחס הנדרש לקבוצות אתניות ומיעוטים ואשר יהוו דוגמה והשראה לאחרים. בתחילת השנה ערכתי ביקור בארה"ב וערכתי פגישות באו"ם, בקונגרס ובבית הלבן. בכל פגישותיי עלתה תמיד השאלה מהו היחס של מדינת ישראל לבני העדה הדרוזית ולמיעוטים בישראל.

''הייתי גאה לספר שם על חופש הפולחן, חופש הדת וזכויות האדם, וחוקי היסוד המעניקים הגנה לכלל אזרחי המדינה. שמחתי והתמלאתי גאווה כאשר נשאלתי על שירות בני העדה הדרוזית בצה"ל וכוחות הביטחון", אמר השייח'.

השייח' פנה אל הנשיא ואמר "לצערי אינני איש בשורות עבור מצב הדרוזים במדינת ישראל והנני פונה אליך בשם כל העדה הדרוזית לפעול מול גורמי הממשל השונים להביא לפתרון רוחבי לכל סוגיות התכנון והבנייה ומבלי שהנושא יתקע במשרד זה או אחר. לא יעלה על הדעת כי המעצמה האזורית, אשר נקראת מדינת ישראל, איננה מצליחה לפתור את סוגיית המגורים של מאה ארבעים אלף בני העדה המתגוררים כאן.

''חשוב שתדע, כבוד הנשיא, כי עיקר הנפגעים ממצוקת הדיור הינם מיטב בנינו הצעירים, הלוחמים והקצינים אשר מגנים בחירוף נפש על המדינה אך המדינה איננה משכילה להגן עליהם ולדאוג להם לקורת גג נאותה. מצב הישובים הדרוזים איננו מזהיר והם נמצאים בפער ניכר מהישובים היהודים המקבילים להם מבחינת תשתיות וביטוח. כך שגם בעניין זה על המדינה לפעול ולגשר על הפערים לאלתר, הפערים אשר עצם קיומם אינו מביא כבוד למדינה.

''לעומת מצב התשתיות והבנייה בישובים הדרוזים ראשי מורם והנני מתמלא בגאווה מההון האנושי של בני העדה הדרוזית וקידומם בתחומי החינוך והמדע", הדגיש.

בהתייחסו למצב בסוריה אמר טריף ״בני העדה הדרוזית כאן במדינת ישראל חרדים לגורל אחיהם בסוריה אשר נרדפים על ידי ארגוני טרור רצחניים. אנו בני העדה הדרוזית במדינת ישראל יודעים כי מדינת ישראל תפעיל את מלוא השפעתה על המעצמות הפועלות באזור בכדי שלא יאונה רע לבני העדה הדרוזית. כבוד הנשיא בוודאי שמעת את האמירה 'האיש הנכון במקום הנכון', הרשה לי להגיד כי אין מתאים ממך להגדרה זו. הנך האיש הנכון במקום הנכון ובעיתוי הנכון.

''הנך הקול השפוי והשקול של כלל תושבי ואזרחי מדינת ישראל. אישיותך המיוחדת וקסמך האישי נוגע לכל אדם ודבריך אשר מגיעים הישר מהלב מדברים לכל אחד מאיתנו. עמידתך האיתנה על יסודות וערכים אשר נדמה כי נשכחו בחברה שלנו מוסיפה כבוד למוסד הנשיאות במדינת ישראל. בשם כל העדה הדרוזית הרשה לי להגיד לך תודה מקרב לב, תודה לך שאתה נמצא בחגי ובאירועי העדה, גם המשמחים וגם העצובים ובעתות השכול, תודה לך על האוזן הקשבת", אמר השייח'.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו