הפגנות למען תמימי
הפגנות למען תמימיצילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

חבר הכנסת עיסאווי פרג' פנה למפכ"ל המשטרה בדרישה לפתוח בחקירה נגד חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שהביע עצב על שעאהד תמימי לא נורתה לפחות בפיקת הברך, ירייה שהייתה מכניסה אותה למעצר בית לכל החיים.

ציוץ זה הוביל כזכור להחלטת טוויטר לסגור את חשבונו של סמוטריץ' ליממה וחבר הכנסת פרג' אומר כי "במדינה נורמלית ח"כ שהיה קורא לירי בנערה, היה מועמד לדין אבל כשהמדינה מתפשטת מערכיה טוב שיש את טוויטר שהציבה גבול להסתה האלימה של סמוטריץ' וחבריו. חופש הביטוי לא כולל קריאות לפגיעה פיזית ולירי באנשים".

ביומן ערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת סמוטריץ' לפרשה ולדבריו של חבר הכנסת פריג' וקובע כי השאלה העומדת בבסיס המחלוקת היא האם לראות בתמימי נערה תמימה או מחבלת ולטעמו מדובר במחבלת לכל דבר המבצעת פעולות טרור המסכנות את חיי אזרחי ישראל, וכיוון שכך "עם מחבלים צריך להתנהג כמו עם מחבלים".

את עמדתו הוא מסביר ואומר כי "תפיסת הביטחון מבוססת על הרתעה ותמונות כאלה של חיילי צה"ל מוכים ומקוללים מבוזים ומושפלים, פוגעות בהרתעה ונראות על ידי חמאס, חיזבאללה והאיראנים, ואם כך נראה צה"ל ואם אין הרתעה ומפגש בין צה"ל לכוחותינו לא מסתיים בהכרעה חדה וכואבת, אז אחר כך יש פיגועים ומוטיבציה דוברת לטרור".

"זו לא נערה תמימה שפוגעים בחופש הביטוי שלה. זו מחבלת טרוריסטית מסוכנת שמסכנת את ביטחונה של ישראל ופוגעת בהרתעה של צה"ל. התוצאות של המעשה שלה הן שחיקת ההרתעה של צה"ל ואני דואג לחיילי צה"ל, מעמדם וכבודם, אני דואג להרתעה שלנו וליכולת של צה"ל להגן על מדינת ישראל ולשמור על חיי אזרחיה. ואם זה אומר שצריך לפגוע פגיעה קשה בעאהד תמימי ודומותיה אז זה מה שצריך לעשות".

בדבריו מדגיש חבר הכנסת סמוטריץ' כי "זה לא מה שהיה בעבר. עד לפני כמה שנים לא היו הערבים ביו"ש מעלים בדעתם להגיע לחיכוך וקרבה פיזית כזו לחיילי צה"ל ולצאת בשלום. אני רוצה שהם יפחדו, שחייל צה"ל יהיה בעל סמכותיות שמפחידה את האויב, לא מי שיורקים עליו ומכים אותו ומקללים ומבזים אותו".

ואולי מדברים אלה עולה גם צורך בבירור משמעתי של החייל שלא הגיב בחוזקה? סמוטריץ' מדגיש שאינו בא בטענות כלשהן לחייל הנמצא בשטח ופועל על פי ההנחיות שקיבל, אך עם זאת הוא מבקר את ההוראות. "הניסיון שלנו להכיל אירועים כאלה רק גורם להם להתרחב ולהתרבות. התמונות מופצות בעולם ושמות ללעג ולקלס את חיילי צה"ל, וממילא נותנות מוטיבציה לאויבינו שאומרים שאם זה הצבא שלכם, אז נילחם בכם. אנחנו בנויים על הרתעה ואני מיצר על הוראות הפתיחה באש".

על החלטת טוויטר לסגור את החשבון שלו ל-12 שעות אומר סמוטריץ': "השעות הללו עברו ואני חי ובועט גם בטוויטר. נשארתי בחיים גם בלי טוויטר. מדובר בהחלטה חמורה ומביכה שגרמה נזק בעיקר לטוויטר ולא לי. אני דווקא הרווחתי בכך שיותר ויותר מהציבור בישראל נחשפו לעמדתי בנושא עאהד תמימי ועזרו לי להפיץ את עמדותיי הרבה מעבר למעגל העוקבים שיש לי בטוויטר. בזכותם נחשף גם פרצופם האמתי של לא מעט שמאלנים יפי נפש שדוגלים בדרך כלל בדמוקרטיה וחופש ביטוי, אבל רק כאשר הוא בצד שלהם. אותי לא ישתיקו לא טוויטר ולא אף אחד אחר. אמשיך לקדם את מה שאני מאמין שהוא לטובת עם ישראל ותהליך הגאולה שאנחנו בתוכו".