להשיב את הכוח לנבחרי העם

עו"ד רוטמן רואה בעייתיות בהתנהלות נשיאת העליון ובהתנהלות ביהמ"ש המעביר למעשה כל חוק במעין הצבעה רביעית למרות שלא מונה לכך.

אלירן אהרון , ט' באייר תשע"ח

בראיון לערוץ 7 מתייחס עורך הדין שמחה רוטמן, היועץ המשפטי של התנעה למשילות ודמוקרטיה, להתנהלות בית המשפט העליון מול הדמוקרטיה הישראלית.

"הגיע הזמן לטפל בבעיה שבית המשפט העליון מייצר", הוא אומר.

"העובדה שכל חוק עובר קריאה רביעית בבית המשפט העליון, ואנחנו מקבלים שוב ושוב את אותה תוצאה ולא משנה מה אנחנו מצביעים (בקלפיות) זו לא תופעה בריאה לדמוקרטיה הישראלית", אומר עו"ד רוטמן.

כשהוא מתבקש לשים את האצבע על נקודת המקור לבעיה אומר רוטמן כי הבעיה היא חוסר ההגדרה של סמכויות בית המשפט העליון, ולמעשה בית המשפט העליון נטל לעצמו סמכויות של פסילת חוקים מבלי שהדבר הוגדר ומאחר וכך לא ניתן לדבר מענה. זאת בניגוד למציאות הקיימת במדינות אחרות שבהן מוגדרת סמכותו של בית המשפט לפסילת חוקים בדרך כזו או אחרת, אך במקביל נקבע באותן מדינות הגורם המאזן שמאפשר להתגבר על פסילות מעין אלה במציאויות שונות. "במדינת ישראל לא הגדירו את הדברים הללו, בית המשפט לקח לעצמו ועכשיו אנחנו צריכים לאסוף את השברים לאחר שנות הפיכה חקיקתית".

לדבריו המשמעות היא שהרשות השופטת הפכה להיות רשות מחוקקת ואף מעבר לכך, "היא הפכה להיות הרשות המכוננת, הרשות שנותנת חוקה. בישראל לא קיבלנו חוקה אלא רק חוקה שבית המשפט המציא אותה, ומאחר שהיא לא התקבלה בשום דרך אין לנו אפשרות לשנות אותה".

להערכת עו"ד רוטמן הקונצנזוס הציבורי יוביל לשינוי שיתרחש בזירה זו, "אני מאוד מאוד מקווה שהפוליטיקאים יבינו את גודל השעה ויתקנו את מה שצריך".

באשר לחשש אותו מבטא ראש הממשלה, נתניהו, בעצם הניסיון למצוא דרכי תיאום ופישור מול נשיאת בית המשפט העליון, אומר עו"ד רוטמן כי אמנם אינו עוסק בסוגיות פוליטיות, אך להערכתו ראש הממשלה מבקש לשמוע אך מעורבותה של נשיאת העליון היא בעייתית בעיקר כשהיא כורכת את הדברים בהקפאת תהליכים. עם זאת הוא מוסיף ואומר כי במידה והמהלך הנוכחי של ראש הממשלה הוא זה שיוביל לקידום העברת ההתגברות אז "דיינו", כלשונו. "אני מאוד מקווה שזה לא סימן לדחייה אחת מיני רבות כי הציבור אמר את דברו ובקול מאוד מאוד רם".

רוטמן מציין בדבריו כי החלוקה בין מתנגדי לתומכי ההתגברות אינה חלוקה אוטומאטית בין ימין ושמאל וזכורות התבטאויות כדוגמת זו של חיים רמון ואנשי שמאל נוספים הסבורים שקיימת בעייתיות בהתנהלות בית המשפט. עם זאת הוא מסכים לקיומה של חלוקה מסוימת בין ימין ושמאל במובן של המהלכים הפרלמנטאריים שבהם כל איש אופוזיציה מבקש להכשיל כל מהלך קואליציוני.

"אני מאוד אופטימי שבשנים הקרובות נראה, וכבר רואים, את תגובת הנגד למהפכה השיפוטית של אהרון ברק. אנחנו רואים זאת במינויים. הפוליטיקאים מבינים את המשמעות של זהות מי שממונה לבית המשפט העליון ולא ניתן להשאיר לשופטי בית המשפט העליון למנות את עצמם לנצח. אנחנו רואים את זה בסדרת חוקים שמנסה להשיב את הכוח לנבחרי העם, ואני מקווה שזה יבשיל לחוק שממנו ירוויח גם בית המשפט העליון כאשר הוא לא יהפוך לכתובת לכל מחלוקת פוליטית, והוא לא יפגע באמון הציבור בו ובסמכותו".