כנס חירום
כנס חירום צילום: דוברות

כנס חרום של תושבים ממערב השומרון שעסק בבעיות סביבתיות הפוגעות בבריאותם נערך אתמול (שני) בישוב אורנית.

את הכנס יזם שלומי לנגר, ראש מועצת אורנית והשתתפו בו ראשי רשויות נוספים, שימי אליאל ראש מועצת כוכב יאיר, יוסי דגן ראש מועצה אזורית שומרון, יגאל להב ראש מועצת קרני שומרון ואיצ'ה מאיר מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון.

במסגרת הכנס הועלו טענות בפני נציגי המשרד להגנת הסביבה בהם ישראל דנציגר מנכ"ל המשרד, נציגי המנהל האזרחי, משרד הבריאות והמשטרה.

הנושא הראשון שהועלה היה שריפות הפסולת המתקיימות בשני צדי הקו הירוק שגורמות לפליטת מזהמים ולפגיעה באיכות האויר. בתשובתו לתושבים הודה מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה כי הוא נכשל עד כה במניעת שריפות הפסולת המזהמות ומסכנות את בריאות התושבים, אך הוא יפעל ללא ליאות למציאת פתרונות. הוא פנה לתושבים לפעול בשיתוף פעולה כדי להביא לפעולות להסרת המפגעים.

הנושא השני שהועלה היה התפשטות מחלת הלישמניה (שושנת יריחו), עליה במספר הנדבקים במחלה ביישובי מערב השומרון וגידול באוכלוסיית שפני הסלע להם חלק משמעותי בהפצת המחלה בהיותם חיית המאגר של הלישמניה.

איצ'ה מאיר, מנכ"ל איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון מיפה עשרות אתרי פסולת לא חוקיים שבוערים במרחב. לטענתו ניתן לחסל את המפגע ע"י החלת החקיקה הסביבתית ביו"ש והכנת תכנית אכיפה יחד עם הצבא.

בענין הלישמניה, טוען איצ'ה, כי היו הישגים מעטים במניעתה ועתה עם התרחבות אזורי הנגיעות חייבים להגדיל את התקציב לביצוע הפעולות הפיסיות להרחקת שפני הסלע יחד עם בחינת שינוי "מעמדם" של שפני הסלע כערכי טבע מוגנים, בכדי לאפשר דילול נרחב במקומות בהם קיימת התפרצות המחלה.