משרד החוץ האיסלנדי נגד 'חוק הברית'

משרד החוץ באיסלנד הודיע בימים האחרונים כי הוא מתנגד לחקיקה המקודמת נגד עריכת ברית מילה.

חיים לב - ערוץ 7 , ט' באייר תשע"ח

ברית מילה. אילוסטרציה
ברית מילה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

סערת ברית המילה באיסלנד: משרד החוץ באיסלנד הודיע בימים האחרונים כי הוא מתנגד לחקיקה המקודמת נגד עריכת ברית מילה.

"החוק מזיק לאיסלנד ונוגד את אמנת זכויות הילד של האו"ם וחופש הדת; יש לאמץ המודל האירופי לתקנות שיאפשר עריכת הברית", לשון ההודעה שהוצגה ביממה האחרונה על ידי 'ועידת רבני אירופה'.

"חשוב לערוך אבחנה ברורה בין מילת בנים למילת בנות. האחרונה נחשבת לתקיפה גופנית במלוא מובן המילה החייבת בענישה", נאמר בחוות הדעת של משרד החוץ האיסלנדי.

"במבט על פסיקות בנושאי זכויות אדם, כולל זכויות הילד, משרד החוץ סבור כי ניתן לפרש את החוקים הנ"ל ככאלה שחלים ברוחם גם לגבי בנים. כמו כן, ניתן לראות את החוק המוצע ככזה שנועד להעניק גם לבנים זכויות מסויימות, כאשר זכויות אלה כבר קיימות באופן ברור לגבי בנות. במקרים שבהם אין צורך חיוני, אפוא, בהתערבות רפואית אצל בנים, ייטב אם לא יתקבלו החלטות לגבי התערבויות מעין אלה עד שהאדם המעורב יהיה מפותח מספיק כדי לקבל החלטה מושכלת לגבי נקיטת הפעולה או הימנעות ממנה", מצוין בחוות הדעת.

אולם, בחוות הדעת צוין, "עם זאת, אין מדובר בכלל ברזל, משום שמילת בנים היא יסוד מוסד באמונתן של קבוצות דתיות ותרבותיות רבות, מזה מאות שנים. לכן קבע ארגון הבריאות העולמי כי מילת בנים צריכה להיעשות על ידי אנשי מקצוע מוסמכים בתחום הבריאות, ובתנאים הרפואיים הטובים ביותר האפשריים. גישה זו מתיישבת עם החקיקה הנוכחית במדינות הנורדיות האחרות, אשר אינה אוסרת מילת בנים אך דורשת שניתוחים מעין אלו יבוצעו רק ע"י אנשים מוסמכים בעלי סמכות רפואית, ובהסכמת בילד או האפוטרופוס שלו".

במשרד החוץ האיסלנדי מספרים, "החוק המוצע עורר תגובות רבות בארצות אחרות. שגרירויות איסלנד באירופה וצפון אמריקה, במיוחד, קיבלו הרבה תגובות מפרטים ומארגונים, וכולם ביקרו את החוק המוצע באופן זהה. במיוחד הדברים אמורים בגרמניה, ארה"ב ובריטניה. הטיעונים בהקשר זה מתייחסים בדרך כלל לחופש הדת ולחשיבות שבמתן כבוד לאמונותיהם של אחרים. היו גם מספר סיקורים עתונאיים של הנושא במדינות הללו. חלק ניכר מהארגונים היהודיים הגדולים בלטו בדיון. ואולם, התקבלו גם ניירות עמדה, מאמרים וראיונות שתמכו בחוק המוצע. נציגיהן באיסלנד של מדינות מסוימות התעניינו בחוק המוצע ובחלק מהמקרים הביעו את דאגתם מחקיקתו. אישים רמי דרג במערכת הבינלאומית רמזו כי – למרות שברור שהכוונות מאחוריו טובות וכי זכויות הילד הם עקרון מוביל – החוק המוצע עלול, במקרה זה, להתפרש כהבעת עוינות כלפי דתות ותרבויות מסוימות – ולגרור קיצוניות בקרב מאמיניהן".

"קשה מאוד להחיל זכויות אדם באופן גלובלי. (...) לא קל להעריך מראש מה תהיה התגובה בארצות אחרות אם החוק המוצע יתקבל ללא שינויים. ואולם, ברור שלמילת בנים יש שורשים עמוקים מאוד בחיי הדת והתרבות של יהודים ומוסלמים – וגם ללא קשר לדת, בארה"ב ומדינות אחרות. לא מדובר על קבוצות שוליות אלא על קבוצה שעשויה להוות כשליש מהאנושות. אין לפסול את האפשרות שהעניין יאיר את איסלנד באור שלילי וישפיע על האינטרסים של איסלנד...", נאמר במסמך, "בהקשר זה, המשרד סבור כי עדיף לנקוט גישה מאוזנת יותר אל מול הדעות המתנגדות, וללכת באותה הדרך בה בחרו מדינות נורדיות אחרות, שם קובע החוק כי מילת בנים תותר רק אם תבוצע ע"י איש רפואה מוסמך ובהסכמת הילד או האפוטרופוס שלו".

ב'ועידת רבני אירופה' הביעו סיפוק מהודעת משרד החוץ. נשיא הועידה הרב פנחס גולדשמידט אמר כי הוא מקווה כי על ידי הצגת חוות הדעת של משרד החוץ - תיגנז החקיקה.

"אנו מתקשים להאמין שלאחר עמדה כה ברורה של משרד החוץ יש עדיין סיכוי להעביר שם הצעת חוק פרטית. אולם לא נרפה עד שהצעת החוק תיגנז – אין מצב בעולם שנסכים שמדינה כל שהיא באירופה תכריז שאין בה מקום ליהודים", אמר.

כזכור, במסגרת הצעת החוק שהוגשה בפלמנט האיסלנדי הוצע להטיל עונש מאסר של שש שנים על קיום ברית מילה. ההצעה אף זכתה לעבור בקריאה ראשונה בפרלמנט האיסלנדי לפני מספר חודשים והיא הוצעה על ידי ארבע מפלגות המרכז והשמאל המהווים 46% מ -63 מושבים.