זאב בילסקי
זאב בילסקי צילום: פלאש 90

לפני מספר שבועות, הציע לי שר האוצר, מר משה כחלון, להצטרף למשימה הלאומית בנושא הדיור וליטול על עצמי את תפקיד ראש מטה הדיור הלאומי.

המטה, שהוקם לראשונה בתולדות המדינה באחריות שר האוצר ובכפוף לו - נחשב לאמצעי פורץ דרך להתמודדות עם משבר הדיור החריף שפקד את מדינת ישראל בעשור האחרון.

מטה הדיור הלאומי, המרכז ומאגם תחת מטריה אחת את המוסדות והגופים הרלוונטיים השונים, ושבאמצעותו ניתן להגשים את המטרות לשמן הוקם - מאפשר לשר האוצר לנווט ולהוביל את הספינה הענקית הזו של התכנון והבנייה בישראל.

מטה הדיור מתכלל תחתיו גופים משמעותיים וחשובים: רשות מקרקעי ישראל, מנהל התכנון, דירה להשכיר, ועדות מחוזיות, חלקים מאגפי האוצר הרלוונטיים ועוד.

הספינה הענקית הזאת, ספינת הדיור, ששנים שטה לכיוון אחד בלבד, ללא קברניט וללא מצפן, כבר שינתה כיוון. לוקח זמן להסיט ספינת ענק מכיוון ההפלגה. לוקח זמן לשדד מערכות, לכוון את המצפן, לעצור את המנועים שהיו רגילים לפעול באותו אופן כבר שנים – ולגרום להם לפעול אחרת.

אבל זה קורה. הספינה שינתה כיוון. והכיוון הוא נכון.

יש קשיים בדרך, לפעמים אולי גם טעויות.

עוד לא הגענו לנחלה.

יש עוד הרבה מה לעשות.

צריך להפיק לקחים, לבחון, לשפר ולשדרג. אבל אין ספק כי אנחנו בדרך הנכונה.

לקודמי בתפקיד, ראש המטה היוצא, מר אביגדור יצחקי, שמורה מניית זהב. מניית יסוד חשובה בהפיכתו של רעיון "ארגז הכלים" מרעיון מופשט למטה חי ובועט (ויש גם שיגידו שלפעמים אפילו חזק מדי...אבל בצוק העתים ובמשבר, לפעמים אין ברירה) ואני מודה לו על כך.

נפלה בחלקי הזכות לעמוד כאן היום בפניכם ולמנות את הישגי המטה הבולטים מאז הקמתו, ובפעם הראשונה - על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ניתן להבחין באופן ברור במגמת ירידה במחירי הדיור מזה חמישה חודשים ברציפות.

קצרה היריעה מלפרט את מכלול המטרות אותם השיג המטה בשלוש שנות פעילותו, לכן אציין מספר הישגים בולטים:

תכנון
שנת 2017 הסתיימה במספר שיא של למעלה מ- 127,000 יח"ד בכל רחבי הארץ, שתוכננו באמצעות הוועדות המחוזיות והותמ"ל - כאשר היעד הממשלתי עמד על 105,000.

לצורך ההמחשה לפער שנוצר - בשנת 2011, עד לפני שבע שנים, מספר יחידות הדיור שתוכננו בשנה הסתכם בפחות מ-33,000 יח"ד.

זה לא מקרה. אין פה קסם. יש פה מדיניות שהשתנתה. יש פה דרך חדשה.

שיווק

בשנת 2017 רשות מקרקעי ישראל שיווקה למעלה מ- 69,000 יח"ד, כאשר היעד הממשלתי עמד על 65,000 יח"ד, ומספר העסקות המאושרות חצה את רף 46,000 – גם כמובן מספר זה הינו מעל היעד שהציבה הממשלה לרשות מקרקעי ישראל.

תוכנית מחיר למשתכן מביאה בשורה אמיתית לציבור חסרי הדיור והזוגות הצעירים בישראל.

יעידו על כך למעלה מ- 120,000 משקי הבית אשר הוציאו תעודות זכאות.

נכון, לא הכל מושלם. יש מה לשפר, אבל חייבים להמשיך. הכיוון הוא נכון.

נכון להיום כ- 50,000 משפחות זכו בזכות לרכוש דירה בהנחה משמעותית בעשרות יישובים מקרית שמונה שבצפון ועוד אילת שבדרום,

כ- 14,000 יחידות דיור קיבלו אישור לבנייה - היתרי בנייה מלאים - מתוכן למעלה מ- 10,000 יח"ד נמצאות כיום בבניה בפועל. ראשוני הזוכים כבר זכו לקבל את המפתח לדירתם הנכספת לפני מספר חודשים.

ביצוע

נחתמו כ- 28 הסכמי הגג עם רשויות מקומיות הן בפריפריה והן במרכז הארץ. הסכמי הגג מאפשרים לספק לצד הדירות את התשתיות הנדרשות. כבישים, סלילת רחובות, מבני ציבור, מוסדות חינוך, גינות ציבוריות וכל מה שנדרש לתושבים בשכונה ובעיר שלהם.

שכירות ארוכת טווח

חברת דירה להשכיר שווקה כ-2,200 יח"ד להשכרה ארוכת טווח ו- 5,000 יח"ד נמצאות בשלבי הקמה בכל רחבי הארץ. זו בשורה!

אנו למעשה יוצרים פה שוק חדש. מוצר חדש שיש לו ביקוש. חייבים להתייחס לשוק השכירות. זו תפיסת עולם המקובלת בכל ארצות המערב. אין שום סיבה של תהיה חלק ממערך הדיור במדינה.

מסתמנת מגמה לפיה ציבור המשקיעים מדיר את רגליו מהשוק ומאפשר לציבור חסרי הדירה ומשפרי הדיור לרכוש דירה.

רק בשנה החולפת כעשרת אלפים דירות של משקיעים החליפו ידיים ועברו למשפרי הדיור ולחסרי הדירה.

יותר ויותר משפרי דיור מעדיפים ראשית למכור את דירתם הנוכחית לפני שירכשו את דירתם הבאה, שיעור רכישות המשקיעים נמצא בשפל.

מטה הדיור היה שותף עד כה לפתרון בעיות מבניות בשוק הנדל"ן הישראלי. הדבר בא לידי ביטוי בתיקוני חקיקה בתחום התכנון והבנייה, תיעוש וייעול ענף הבניה הן באמצעות הגדלת מכסות העובדים הזרים ובאמצעות הבאת חברות זרות ארצה.

הוגדלה מכסת העובדים הפלסטינים בענף הבנייה - זהו צעד נוסף להגדלת מספר יחידות הדיור שבבנייה פעילה ואנו בטוחים ששילוב העובדים הפלסטינים בענף יתרום לשיפור כלכלי בקרב שכנינו.

המטה פעל לשיפור האשראי לענף הבניה בשיתוף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

בהזדמנות זו ברצוני לפנות לציבור היזמים והקבלנים במדינת ישראל:

השותפות אתכם היא חיונית והכרחית להמשך הצעדים לפתרון המשבר.

כמאתיים ועשרים קבלנים ויזמים, שזיהו את הפוטנציאל הטמון בתוכנית מחיר למשתכן ובפעילות הממשלה והלכו אתנו במשותף, נהנו מיתרונותיה.

אני קורא לכם לשנס מותניים ולהמשיך יחד איתנו בפתרון המשבר.

אנחנו קשובים להצעות ולרעיונות, כמו גם לטענות שלכם, ומשפרים תוך כדי תנועה.

חייבים להמשיך ולבנות.

רבות דובר על כך שבישראל פועלים רק לטווח קצר, לקדנציה שהיא במקרה הטוב ארבע שנים.

לצערי הרב מעטות הן התוכניות שמוכנות לטווח ארוך, תוכניות שאת פירותיהן יקטפו השרים בדורות הבאים. ואף על פי כן, אישר קבינט הדיור בשנה החולפת את התוכנית האסטרטגית לדיור - ישראל 2040.

על פי התוכנית, על מינהל התכנון לתכנן כ- 2.7 מיליון יחידות דיור עד שנת 2040 ומתוכן לבנות כ- 1.5 מיליון יחידות דיור.

ככל שנקדים לתכנן, ונתכנן בצורה אופטימאלית – נוכל לדאוג לשטחים ירוקים, לצד הפיתוח והבניה, נוכל לדאוג לתשתיות מתאימות כגון אזורי תעסוקה, צירי תחבורה ומערכות הסעת המונים, מוסדות ציבור ועוד.

בתקופת כהונתי בתפקיד, בכוונתי לשים דגש בפעילותי על הסרת חסמים וייעול הרגולציה בשרשרת ייצור הדירה. קיצור תהליכי הייצור הינו אבן דרך משמעותית ביותר בפעילות משק הנדל"ן בישראל.

עד לאחרונה הייתי לקוח של מוסדות התכנון השונים וכמי שחווה על בשרו את משך הזמן הרב שהושקע או בוזבז בעבר על קידום הליכי התכנון, אני בטוח כי יש להמשיך ולהוביל שיפור משמעותי.

אנו נעסוק בשיפור השירות לאזרח: שקיפות, מידע זמין וקיצור הליכים יהיו חלק בלתי נפרד מעבודתנו.

צריך לצמצם ולקצוב זמנים, צריך להכריע בין האינטרסים השונים – אי אפשר לרצות ולמלא את כל הדרישות של כולם. צריך לדעת להפריד בין עיקר לתפל. לפעול במקצועיות אך ביעילות. אין שום סיבה שהכנת תכנית ואישורה יקחו שנים.

אין כל סיבה שהדיון בעררים יתפרס על פני זמן ממושך.

אנו צריכים לקבוע מדדים. לקבוע סטנדרט שירות חדש וגבוה.

קיצור לוחות הזמנים הינו מחויב המציאות.

בימים הראשונים לתפקידי אני דואג להיפגש עם נציגי מוסדות התכנון הן בוועדות המחוזיות והן בוועדות הערר, על מנת לשמוע ולהשמיע.

אנו נמשיך לשכלל ולשפר את תוכנית "מחיר למשתכן" ונציע לציבור זכאי התוכנית והזוכים המאושרים מערך טוב של שירות ושקיפות.

אנו נמשיך לפעול על מנת שנעמוד ביעדים שהציבה בפנינו ממשלת ישראל – יעדי התכנון, השיווק וכמובן ביעדי העסקאות המאושרות.

תרומתה של ההתחדשות העירונית במרכזי הערים לא מסתכמת רק בתוספת שולית של יחידות דיור,

היא בעלת משמעויות חברתיות ראשונות במעלה והינה מפתח לחברה צודקת ושיוונית יותר.

בלב אזורי הביקוש, כוחות השוק פועלים פחות או יותר בקצב משביע רצון אך בכוונתי, ביחד עם הרשות להתחדשות עירונית, להוביל לשינוי אמיתי בשכונות וביישובים בכל רחבי הארץ.

לחבריי ראשי הרשויות אני קורא להמשיך במלוא הכוח לפיתוח והרחבת היישובים,

כולנו ביחד באותו צד של המתרס. אני מגיע מהשטח.

אני רואה את עצמי כחלק מכם ואני מכיר היטב את הצרכים והרצונות של הרשויות המקומיות. אני בטוח שאם נפעל יחדיו נצא כולנו נשכרים.

אני נמצא במערכת הציבורית כבר עשרות שנים, הן כראש עירייה, כחבר כנסת וכיו"ר הסוכנות היהודית - תפקידים אותם מילאתי מתוך שליחות ובתחושת סיפוק עצומה.

כעת אני נכנס לתפקידי החדש במשרד האוצר מתוך תחושת שליחות לאומית חשובה ביותר.

דלתי פתוחה בפני כל אחת ואחד מכם ואני תמיד שמח ללמוד ולשמוע הצעות ורעיונות חדשים.

אעשה ככל שלאל ידי להניח יסודות איתנים לפעילות הפיתוח והבנייה בישראל, כשבראש ובראשונה – בראש מעיינינו לפתור את משבר הדיור שפקד אותנו בעשור האחרון ולאפשר לאזרחי מדינת ישראל דיור הולם במחירים שפויים.

תודה רבה לכם.