ח"כ עליזה לביא
ח"כ עליזה לביאצילום: דוברות הכנסת

הוועדה המדינית באסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה התכנסה היום (רביעי) לבקשתה של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) לדון בחוק הפולני והשלכותיו.

לביא תקפה את החוק והצביעה על ההשלכות המסוכנות הטמונות בו. "את האמת ההיסטורית אסור לעוות למען צרכים פוליטיים. כפי שאין ויכוח על חלקם של אלפי פולנים בהצלת חייהם של יהודים– אסור בשום אופן להכחיש את מעורבותם של פולנים בפשעי הנאצים וברצח של קרוב לרבע מיליון יהודים במהלך השואה".

"אנחנו עומדים כאן בשם האמת ההיסטורית, בשם כבודם של הנרצחים והניצולים, אך גם כדי להצביע על השלכות מרחיקות לכת שעשויות להיות לחוק. ישנו חשש אמיתי שחוק כזה שמתקבל במדינה אחת, יחלחל בהדרגה למקומות נוספים בעולם", הוסיפה לביא.

לדבריה, "העלייה המדאיגה באירועים האנטישימיים באירופה בעת האחרונה רק מחדדת את ההכרח להיאבק על האמת ההיסטורית, לספר את הסיפור, ולעמוד מנגד גילויים של שנאה, הסתה ופגיעה ביהודים בכל מקום בעולם. זו לא רק בעיה של יהודים. הקריאה לביטול החוק חייבת להיות משותפת לכולנו, כדי למנוע הישנותם של זוועות העבר ולהבטיח עתיד טוב יותר לילדנו".

בתום הדיון הסתייגו כמה מהנציגים הפולנים מהדברים, אך הביעו נכונות לקיים דיון משותף על חינוך הנוער ולימוד ההיסטוריה.

ח"כ לביא מייצגת את הכנסת במועצת אירופה, שטרסבורג, בסדרה של דיונים העוסקים במצב במזה"ת, במתיחות בגבול עזה ובתהליך המדיני.