היד שמלהיטה את השטח

ארגון 'עד כאן' דורשים לדעת: מדוע פעילי שמאל קיצוני שמארגנים ומעודדים הפרות סדר נגד צה"ל לא מקבלים צווי הרחקה מיו"ש?"

דביר עמר , י"א באייר תשע"ח

היד שמלהיטה את השטח  -ערוץ 7
פעילי ימין מורחקים, פעילי שמאל נשארים. הפגנה בנבי צלאח
צילום: צילום מסך יוטיוב

בבוקר יום שישי, ז' בניסן, יצאו כ‑15 אנרכיסטים מארגון תעאיוש וערבים מכפרי בקעת הירדן לפרובוקציה שבשגרה.

זה התחיל כהפרת סדר סמוך לגדר היישוב מבואות יריחו, ומהר מאוד הפרת הסדר גלשה לתקיפה. תושב היישוב שערך במקום ריצת בוקר נחסם על ידם, הופל והותקף באלימות ונחבל כתוצאה מהתקיפה. בנוסף לכך תקף האנרכיסט גיא הירשפלד את הרב יהושע משולמי, אב שכול כבן 70, אשר הגיע למקום.

המקרה במבואות יריחו אינו בודד. ארגוני שמאל קיצוני פועלים באופן קבוע על מנת להתסיס ערבים, ומדי יום מבוצעות פרובוקציות ביישובי הבקעה. הפעילים מגיעים לשטחי היישובים עם עדרי צאן, ויחד עם ערבים מטרידים ותוקפים תושבים. בשיחות שתועדו על ידי ארגון 'עד כאן' והתפרסמו לפני כמה ימים, נחשף כי האנרכיסטים מארגון תעאיוש, וביניהם פעיל השמאל הקיצוני גיא הירשפלד, מאיימים על האוכלוסייה הבדואית באזור הבקעה כי אם לא ישתתפו בפעילות ובפרובוקציות נגד היהודים, יוסגרו על ידי הארגון לידי הרשות הפלשתינית.

במקומות אחרים המראות הללו חוזרים בכל יום שישי כבר יותר מעשור, ובתקופה האחרונה לנוכח ההסלמה בגבול עזה הפעילות רק גוברת. תושבי הכפרים נבי סאלח, בילעין, נעלין וקדום מפגינים באלימות נגד חיילי צה"ל, ולצידם פעילי השמאל הקיצוני 'אנרכיסטים נגד גדרות'. אחת לכמה חודשים מתפרסם סרטון מגמתיים מההתפרעות השבועית בנבי סאלח. רק השבוע געשה הרשת לנוכח סרטון חדש שבו מתועדת המחבלת הפלשתינית עאהד תמימי כשהיא תוקפת חיילים בזמן פעילות מבצעית לפני פחות משנה בנבי סאלח, אותו הכפר שבו לפני כשלושה חודשים נפצע חייל צה"ל מאבן בפניו במהלך התפרעויות של התושבים.

"המוקד של העניין הוא לא הערבים, הם מתחלפים. היהודים הם גולת הכותרת, מי שאוחז במקל הם יונתן פולק וקובי סניץ, אנרכיסטים ותיקים שמתועדים במקום כבר מ‑2005, והערבים המתפרעים הם המקל שלהם", אומר גלעד אך, מנכ"ל ארגון 'עד כאן' שעוקב אחר פעילות ארגוני שמאל קיצוניים. "העובדה שבאזור נבי סאלח אין שום גדר, לא מנעה מהארגון לקפוץ על המציאה ולשלהב את הרוחות גם שם. אחד הבחורים שלנו שאל את אחד המתפרעים: הרי אתה פועל שעובד מעבר לגדר בבניין ואתה יכול לעבור, אז למה אתה שותף בזריקות אבנים? ענה לו אותו אחד: חמישה ימים אני עובד אצל היהודים מחוץ לגדר ויום אחד אני עובד אצל היהודים בתוך הגדר".

איפה ואיפה

בארגון 'עד כאן' מזהירים מפני האלימות הגואה בקרב פעילי האנרכיסטים נגד חיילי צה"ל וסמלי שלטון, ובחודשים האחרונים אף הגישו כמה תלונות למשטרת ישראל ובקשות לצווי הרחקה מיו"ש נגד מנהיגי האנרכיסטים, ובהם עזרא נאווי, אילן שליף ויונתן פולק. אולם התלונות לא הובילו לשינוי והאנרכיסטים לא נעצרו או הורחקו, אף שהם מתועדים בעשרות אירועי הפרות סדר כשהם מסתובבים ליד צעירים פלשתינים רעולי פנים שזורקים אבנים על כוחות הביטחון, ומתסיסים את השטח, כולל באמצעות תשלום כספים לזורקי האבנים. באחד הסרטונים שתועדו על ידי הארגון נראה יונתן פולק חוסם את הכביש באבנים גדולות.

כפי שמתפרסם כאן לראשונה ב'בשבע', השבוע הגיש הארגון עתירה לבקשת חופש המידע בבית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, בבקשה לדעת האם אי פעם הוצאו לפעילי שמאל צווי הרחקה מיו"ש. לטענתם, הבקשות הקודמות שהגישו לחופש מידע בנושא לא נענו. "בדרך כלל עתירה לחופש המידע מוגשת אחרי תגובה אמיתית. פה לא הייתה תגובה אמיתית מצד הרשויות, כל אחד אומר שהאחריות אצל מישהו אחר", אומר מגיש העתירה עו"ד חור אוריאל ניזרי ממשרד עורכי דין ניזרי ושות'. "הבעייתיות היא שעל פי חוק הם חייבים להגיב. 30 יום למתן תגובה, נתנו ארכה של 60 יום נוספים, והיום אנחנו כמה חודשים אחר כך. הלכנו לקראתם בצורה הכי טובה שיכולה להיות ברמה הפרוצדורלית. אני לא מבקש פה מהצבא שינקוט פעילות מסוימת, רק שיביא מידע. התנגדות למידע צריכה להיות מאוד מבוססת, ובטח לא מתעלמת. ההתנהלות שלהם לא להגיב לבקשות, לא רק שלא מתנהלת על פי החוק אלא מעוררת את החשד שמישהו מסתיר משהו".

לטענת אך, הרשויות מסתירות את המידע משום שמעולם לא הרחיקו את הפעילים הללו. "מההיכרות עם האנרכיסטים ומהשיחות שעשו איתם חבר'ה ששלחנו תחת סיפור כיסוי, אף פעם לא הייתה הרחקה של אנרכיסט מיהודה ושומרון. מאתרגים אותם. המקסימום שעשו היה בשנת 2005, אחרי שחייל צה"ל רב"ט מיכאל שוורצמן איבד עין בבילעין. נציגי שב"כ הזמינו אותם לבית קפה והראו להם צו אלוף שאוסר עליהם להיכנס לשטחי A".

לשם השוואה, אצל פעילי הימין המציאות שונה לחלוטין. על פי נתוני השב"כ במהלך 2017 הוצאו 63 צווי הגבלה מינהליים והוגשו 105 כתבי אישום נגד פעילי ימין. לטענת השב"כ צווי הרחקה ומעצרים מינהליים הם יעילים במניעת פעילות בלתי חוקית ואלימה, והשימוש בהם נעשה כמוצא אחרון. "האיפה ואיפה מאוד ברורה פה", אומר אך. "כלפי צד ימין אפשר לעשות פעולות, ולעומת זאת אלו שגרים בשכונת צהלה וקוראים להם רן, דן וגיא, אז הם מחוסנים. בחור עם פאות וכיפה גדולה שהיה עושה למג"בניק דבר כזה, מיד היה עוצרים אותו", אומר אך. לטענתו, מלבד האפליה יש כאן בעיה לאומית. "מבחינת לאומית חייבים לפעול. אנחנו מקבלים גולים והמציאות הזאת חייבת להשתנות".

דרושים משאבים

במקביל לפעילות המשפטית של 'עד כאן' הוגשה לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולאלוף פיקוד מרכז נדב פדן עצומה להרחקת פעילים אלימים מיו"ש, שעליה חתומים מאות קצינים וחייליים במילואים, בהם עשרות רבי סרנים וסגני אלופים. "אנו, כ‑700 קצינים חיילים ששירתנו בסדיר במערך השדה של צה"ל ומשרתים כיום במילואים, דורשים מכם לממש את סמכותכם ולהורות על נקיטת צעדי אכיפה ומנע כנגד האנרכיסטים המעורבים בהתססת השטח, בדגש על הרחקות מינהליות מאזור יו"ש כלפי אותם פעילים שאינם תושבי האזור כלל", נכתב בעצומה, "כפי שנעשה בעבר ובהווה על ידי פיקוד מרכז במקרים רבים אחרים. מן הראוי שהמערכת הצבאית אשר שולחת את חיילי צה"ל להתעמת עם פלסטינים שנשלחו ותודרכו על ידי פעילים ישראלים תבוא חשבון עם אותם פעילים בעצמה או לכל הפחות תדאג להרחקתם מהאזור דבר שלא נעשה עד היום".

לאחרונה הגיש הארגון גם קובלנה פלילית נגד מנהיגי האנרכיסטים, באמצעות עו"ד עודד סבוראי, ובשם חיילי צה"ל שנפגעו מהפרות הסדר שמתקיימות מדי יום שישי בנבי סאלח, בנעלין ובמקומות אחרים. "לעתירה הצטרפו שלושה חיילים שנפצעו בשנים האחרונות, אחד מהם הוא לוחם באגוז, שחברו לצמד שהוכה על ידי נשים פלשתיניות שניסו למנוע ממנו לבצע מעצר של נער שיידה אבנים בנבי סאלח".

בעתירה מבקשים העותרים לדעת כמה הרחקות מינהליות ומעצרים מינהליים מכל איו"ש ננקטו בשבע השנים האחרונות בהוראת שר הביטחון או אלוף פיקוד מרכז נגד פעילים המשתייכים לארגוני השמאל. בנוסף לכך מבקשים העותרים לדעת מה הם הקריטריונים להרחקת אזרחי ישראל מאיו"ש, ככל שישנן הנחיות כלשהן בעניין זה, כתובות או בעל פה.

מתברר שהקובלנה מתעכבת עקב דרישת השופטים להגיש אותה בידיים לנתבעים. "הגשנו לאחד ולגבי השאר אנחנו בתהליך למצוא אותם. כל פעם שאנחנו באים להגיש להם את הקובלנה, הם בורחים ומתחבאים".

בימים אלו עוסק הארגון בהתרחבות ובהעמקת הפעילות, ומגייס תרומות באמצעות give-back, פלטפורמת התרומות של הדסטארט. "ההליכים המשפטים הם ההליך המרכזי שאמור ליצור שינוי במציאות. ההליך הזה דורש הרבה כסף ומשאבים, ואנחנו צריכים את עזרת הציבור שמבין את המשמעות שיש לכך למדינת ישראל ברמה הלאומית".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הנושא מוכר ומטופל על ידי כוחות צה"ל בשטח, ובשיתוף משטרת ישראל. החלטה על הוצאת צווי הרחקה או הגבלה נבחנת בכל מקרה לגופו, בהתאם למידע המצוי בידי גורמי הביטחון ולהערכה בדבר הסיכון הנשקף לביטחון אזור יהודה והשומרון. צה"ל ימשיך לפעול לשמירה על הסדר הציבורי ועל ביטחון כלל התושבים ביהודה ושומרון".

בנוגע לעצומת חיילי המילואים מסר דובר צה"ל כי "המכתב טרם התקבל בלשכת אלוף פיקוד המרכז. עם קבלת הפנייה, היא תיענה במישרין לפונה". באשר לבקשת חופש המידע נמסר כי הפנייה התקבלה לפני כחודשיים ונמצאת בטיפול.

Dvir794@gmail.com