אסון השיטפון בערבה
תשעה צעירים נהרגו, נערה אחת נעדרת

25 מטיילים ממכינה קדם צבאית נסחפו בשטפונות בנחל צפית, תשעה נהרגו ונערה אחת נעדרת. החיפושים אחריה הופסקו זמנית בשל מזג האוויר.

ערוץ 7 , י"א באייר תשע"ח | עודכן: 20:31

שמונה נערות ונער אחד, כולם בני 18, הלומדים במכינה הקדם צבאית "בני ציון" בתל אביב, נהרגו היום (חמישי) לאחר שנסחפו בשיטפונות בנחל צפית שבערבה.

הנערים היו חלק מקבוצה של 25 צעירים שטיילו בנחל, סמוך לים המלח, ואחת מהם - נערה כבת 18, עדיין נעדרת.

נער ונערה כבני 18 נפגעו באורח קל עד בינוני ופונו על ידי מד"א לבית החולים סורוקה כשהם סובלים מהיפותרמיה וחבלות קלות. שבעה נפגעים נוספים מטופלים במקום.

מתנדבי המשטרה מיחידת החילוץ ערבה, יחד עם מסוקים צבאיים, השתתפו במאמצי החילוץ של המטיילת הנעדרת. למקום הוקפצו כוחות גדולים של משטרה ושל כלל מתנדבי יחידות החילוץ של המחוז הדרומי.

בהערכת מצב בראשות מפכ"ל המשטרה הוחלט על הפסקת החיפושים אחר הנערה הנעדרת בנחל צפית, בשל תנאי מזג האוויר והסיכון של הכוחות המחלצים. החיפושים יתחדשו מיד כשיתאפשר.

פאראמדיק מד"א ניר יפת שהיה בדרכו בכביש הערבה עם ניידת טיפול נמרץ של מד"א והוזנק לאזור האסון, סיפר "הייתי עם חולה בניידת טיפול נמרץ בדרך מאילת לסורוקה, קיבלתי מהמוקד קריאה על האירוע כשהייתי כ-3 ק"מ מהמקום. המשכתי במהירות לכיוון ועצרתי במקום האירוע ומאחר שהייתי נחוץ במקום העברתי למסוק של חיל האוויר שנחת בסמוך את החולה שהיה בניידת טיפול נמרץ והתפנתי לטובת האירוע. החולה פונה במסוק לבי"ח.

''עליתי עם הניידת טיפול נמרץ למקום גבוה בשטח, לשם החלו המסוקים של יחידת 669 לפנות את הנפגעים הקשים לאחר שחילצו אותם מתוך הנחל. ביצענו במקום מיון ראשוני כשהנפגעים שהגיעו אלינו היו מחוסרי הכרה וסבלו מחבלות ומסימני טביעה. בסיוע רופא צבאי ורופא נוסף מהאזור שהיו איתנו במקום טיפלנו ב- 9 הנפגעים, כולם כבני 18 שמצבו הוגדר אנוש", סיפר.

מפקד המחוז הדרומי במשטרה מינה את ניצב משנה יוסי תורג'מן לראש צוות החקירה של האסון בנחל צפית.

הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו שוחח בטלפון עם ראשי המוסד שבו לומדים התלמידים אשר נסחפו בשטפונות בדרום, וחלקם עדיין נעדרים.

הרב לאו קרא לציבור להתפלל לאור האסון הכבד והחשש לשלומם של התלמידים שעדיין נעדרים, ''כל ישראל ערבים זה לזה, על כל אחד לקרוא תהילים בשעה זו לשלומם של הנעדרים ולרפואתם של הפצועים באירוע קשה זה''.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עוקב מקרוב אחר מאמצי החילוץ וההצלה, שוחח בטלפון עם ראש אגף מבצעים של צה''ל האלוף ניצן אלון וקיבל עדכון על הפעולות בשטח.

"אני מחזק את כוחות הביטחון וההצלה שפועלים כעת להצלת חיים ואיתור הנעדרים באסון הכבד שהתרחש היום בנחל צפית. כולנו מתפללים לבשורות טובות יותר", אמר נתניהו.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר ''תפילותינו ומחשבותינו נתונות אל אחינו, ילדינו, יקירינו, הנתונים בצרה. אנו עוקבים בדריכות אחר העדכונים מן הדרום ושולחים אל המשפחות הדואגות חיבוק חם של שותפות.

''נחזק את ידי כוחות הביטחון וההצלה כולם, העושים במלאכת החילוץ, האיתור והטיפול הרפואי. אני מבקש מכם כולכם, אנא פעלו על פי הנחיות המשטרה וכוחות החילוץ והיו קשובים להם'', הוסיף הנשיא.

מוקדם יותר היום נפצע מטייל בנחל מכמש שנפל כעשרה מטרים במדרון, ופונה במצב בינוני כשהוא סובל משברים בגפיים.

בשל מזג האוויר הסוער בדרום נסגר בצהריים שדה התעופה באילת להמראות ולנחיתות. כביש 90 נחסם לתנועה מהכניסה לעיר ועד צומת הערבה בשני הכיוונים. דרך הגישה יחידה לאילת נותרה בכביש 12.

בעקבות הרוחות החזקות נסגר למבקרים הגן הלאומי מצדה. נחל ברק נסגר למטיילים בעקבות השיטפונות שפגעו בעזרי הבטיחות שהותקנו בנחל.