ללמוד מהכדורגלן הטוב בעולם

שיתוף פעולה בין בית הספר לכדורגל של רונאלדיניו וחברה מתמחה בתחום הספורט יזמו - בית ספר לכדורגל ייחודי מסוגו שייפתח בירושלים

נרי וייס , י"א באייר תשע"ח

רונאלדיניו היום בעמק הארזים
רונאלדיניו היום בעמק הארזים
צילום: ינון פוקס, בית"ר נורדיה ירושלים

לשחק כמו רונאלדיניו. בימים אלו מבקר בישראל אחד מגדולי הכדורגלנים של השנים האחרונות - רונאלדו דה אסיס מוריירה, הידוע יותר בכינויו: רונאלדיניו.

השחקן הברזילאי שלהכרה מלאה הגיע כשלבש את מדי ברצלונה הקטלונית, ונודע בעיקר בזכות טכניקת המשחק המדהימה, החיוך הכובש ושמחת החיים המתפרצת שלו, החל לשחק כדורגל כבר בגיל 7, דבר שלדבריו גרם לו להגיע לרמות הגבוהות ביותר בכדורגל העולמי.

בגיל 18 החל הכישרון הברזילאי את קריירת המשחק המקצוענית שלו כשעלה לשחק בקבוצת "גרמיו" הברזילאית וכעבור שנה כבר זומן לסגל נבחרת ברזיל, הטובה בעולם באותם השנים.

בהמשך שיחק רונאלדיניו בפאריס סן ז'רמן הצרפתית, ממנה עבר לברצלונה ובמדיה זכה בכמעט כל תואר אפשרי במשך 5 השנים שלו שם - שתי אליפויות ספרד, אליפות ליגת האלופות ופעמיים כדורגלן השנה בעולם.

בסך הכל כבש הפנומן הברזילאי 167 שערים ב-441 משחקים כששיחק גם בין היתר במילאן האיטלקית, במקסיקו ובארץ מולדתו, ברזיל.

אחרי שהגיע לפסגות, כעת רוצה רונאלדיניו לאפשר זאת גם לילדים רבים אחרים. בית הספר לכדורגל שהקים בברזיל פעיל במספר מדינות כמו ארה"ב, מצרים, דובאי ופרו ומהיום (חמישי) גם בעיר הבירה של ישראל - בירושלים.

בתחילה יוקם בית הספר בבירה במתכונת של קייטנת קיץ, ובהמשך יגיע ויתרחב זה לערים נוספות ברחבי הארץ.

בית הספר בישראל, שיחל את פעילותו בקיץ הקרוב הוא פרי שיתוף פעולה בין Ronaldinho Soccer Academy, בית הספר לכדורגל של רונאלדיניו, ובין MTR7, חברה המתמחה בפיתוח פרויקטים בתחום הספורט בראשה עומד המנכ"ל מאורו רוזנשיין. אלה חברו לביה"ס לכדורגל של בית"ר נורדיה ירושלים, קבוצת אוהדים ירושלמית שהוקמה לפני ארבע שנים, ויחד יקימו את בית הספר לכדורגל של רונאלדיניו בירושלים.

בית הספר עתיד לפעול בסטנדרטים הנהוגים בבתי הספר המובילים לכדורגל בברזיל, שמספקים לשחקנים הצעירים הסעות מהבית ובחזרה, ארוחות צהריים וערב, פסיכולוג שיסייע בפן המנטלי לילדים ולהוריהם, מתקנים ומלתחות מסודרים, ולמעשה יהפוך ל"בית שני" עבורם.

לצורך הקמת בית הספר בירושלים יגיע לישראל Technical Coordinator מברזיל, שתפקידו יהיה להקפיד על התנהלות בית הספר לפי הערכים המקצועיים והחינוכיים של בית הספר, להכשיר ולאמן את מאמני בית הספר "בשיטה הברזילאית" ולפקח על הנעשה.

בית הספר שמיועד לגילאי 6 עד 16, ישלב מאמנים ברזילאיים ומקומיים ועתיד לפעול בהמשך במסגרת של פנימייה המשלבת ספורט ולימודים גם יחד.

עבור רונאלדיניו, המאמין בקדושתה של ירושלים מדובר בצעד גדול. "אני מתרגש מאוד לפתוח דווקא בישראל בית ספר לכדורגל ומהאפשרות לסייע לילדי ישראל בני כל הדתות להרים את המשחק שלהם לרמות הגבוהות ביותר", אמר במהלך מסיבת העיתונאים שקיים היום במגרש האימונים בבירה שבעמק הארזים.

עוד אמר הכדורגלן הברזילאי: "אני רואה בבית הספר כלי חינוכי ממדרגה ראשונה שמסייע ברכישת מיומנויות, כלים לחיים, משמעת, עבודת צוות ועוד. יש בישראל פוטנציאל עצום שאיננו ממומש, כישרונות אינספור ואהבה גדולה למשחק, ואני מקווה שבית הספר החדש יסייע בהצעדת הענף הפופולארי בעולם קדימה, גם בישראל".

מי שיהיה אחראי על בית הספר בישראל הוא מאורו רוזנשיין, מנכ"ל MTR7. רוזנשיין, עולה חדש מברזיל, היה שחקן כדורגל בצעירותו כששיחק כדורגל וקטרגל בברזיל מגיל 7 עד גיל 22 בקבוצות המפורסמות פלמנגו ופלומיננזה, בתפקיד שוער.

בצעירותו שיחק רוזנשיין יחד עם שחקנים שזכו לתהילה עולמית, בהם אדריאנו ופליפה מלו. לאחר מכן עזב את התחום כדי ללמוד משפטים ומנהל עסקים ועבד כעורך דין במשך זמן רב.

האהבה של רוזנשיין לכדורגל והרצון לפתח את ענף הספורט גרמו לו ללמוד את הנושא ולייסד את MTR7, חברה המתמחה בעסקי ספורט.

"בית הספר של רונאלדיניו בישראל הוא פרויקט הדגל שלנו. ירושלים היא העיר הראשונה, ובהמשך אני מקווה שנרחיב את הפעילות לערים נוספות", אמר רוזנשיין והוסיף "אנו מקווים ללמד את ילדי ישראל כדורגל בסגנון ברזילאי מודרני, השונה מאוד מהנהוג בישראל כיום, בשילוב עם דגש על חשיבות החינוך ובשיתוף פעולה עם בתי ספר. בנוסף, נשים דגש על מתקנים מתאימים, על הקניית עבודת צוות, על ערכי החברות והידידות ועל כבוד הדדי".

ירון שרפשטיין, יו"ר קבוצת האוהדים בית"ר נורדיה ירושלים, שהצליחה לעלות 2 ליגות ברציפות ומשחקת כעת בליגה השלישית, ליגה א' דרום ונמצאת בעמדת עליית ליגה נוספת אמר במהלך מסיבת העיתונאים היום כי "כשהקמנו את המועדון, חלמנו להקים לילדים ולנוער בירושלים בית ספר לכדורגל המבוסס על כבוד הדדי ואהבת הזולת לצד מצוינות ספורטיבית".

לדבריו, "בחודשים האחרונים, לאחר שהתבססנו וסימנו את זירת בתי הספר לכדורגל בעיר כמוקד מרכזי בפעילותנו, ערכנו חיפוש נרחב אחרי שותף לפרויקט. אנו שמחים שמצאנו את השותף האידיאלי ברמה הבינלאומית בקנה מידה שעדין לא נראה בארץ".

כמו כל דבר טוב שקורה בירושלים, למהלך הקמת בית הספר לכדורגל שותפים גם עיריית ירושלים וראש העיר ניר ברקת, במה שנראה כהצהרת כוונות של מועדון האוהדים הצהוב מהבירה.

כאמור, בית הספר יציע כמה מסגרות: בית הספר הקבוע ("פנימייה"): בית ספר המשלב חינוך ולימודים יומיומיים עם האהבה לכדורגל יחד. בית הספר יהיה פעיל במשך 10 חודשים בשנה (פרט לחופש הגדול, יולי-אוגוסט), מופרד על ידי קבוצות גילאים. כל אימון ייארך 50 דקות. בית הספר בישראל מיועד לגילאי 6 עד 16.

קייטנת הקיץ של רונאלדיניו: תתקיים במהלך חופשת הקיץ ("החופש הגדול"), עם אורחים מפתיעים ונוצצים שיבואו לבקר את הילדים.

קייטנות חגים: יופעלו 3 פעמים בשנה, ב-3 החגים בהם לילדי בתי הספר יש חופשות של שבוע ומעלה – פסח, סוכות, חנוכה. בכל אחד מהחגים תפעל קייטנה בת 5 ימים, כאשר כל יום יהיה מלא בפעילויות משתנות.

טורניר: בית הספר לכדורגל מתעתד להפעיל טורנירים שונים במהלך השנה, חלקם כרוכים בנסיעות להדרכות ואימונים בינלאומיים, לרבות של שחקנים מובילים מחו"ל; במתווה של טורניר שייערך כאן בישראל, אליו יגיעו קבוצות מתחרות מעבר לים; או ב"ליגה פנימית" בין הקבוצות השונות של בית הספר.

חולמים להיות כמו רונאלדיניו? עכשיו זה אפשרי.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il