שיא של שטפונות

עוצמות גשם חריגות נרשמו במקומות כמו נגבה, חפץ חיים והכמות הגבוהה ביותר – בקיבוץ חמדיה בעמק בית שאן: 72 מ"מ בפחות משעתיים.

אורלי הררי - ערוץ 7 , י"ג באייר תשע"ח

שטפונות
שטפונות
פלאש 90

ברשות המים מסכמים את כמויות המשקעים הגבוהות שירדו בימים האחרונים ברחבי הארץ.

הגשמים הרבים גרמו לשיטפונות בנחלים בנגב הדרומי, המרכזי, לאורך בקע הערבה וים המלח ובבקעת הירדן. באזורים אחרים בארץ נרשמו הצפות עירוניות.

עוצמות גשם חריגות נרשמו במקומות כמו נגבה, חפץ חיים והכמות הגבוהה ביותר – בקיבוץ חמדיה בעמק בית שאן: 72 מ"מ בפחות משעתיים.

זרימות בנחלים ושיטפונות

ברשות המים מציינים כי אירועי שיטפונות בתקופה זו של השנה אינם תופעה נדירה. באגנים בנגב, בערבה ומדבר יהודה מתקבלים השיטפונות החזקים ביותר בעונות המעבר (אוקטובר-נובמבר, מרץ עד תחילת מאי).

עם זאת האירוע הנוכחי הינו חריג בהמשכו ובעוצמתו. שלושה גלי שיטפונות עוקבים בשלוש יממות נפרדות הינם תופעה חריגה.

מבחינת עוצמת השיטפונות - ספיקות השיא ונפח המים שזרם בנחלים, מדובר באירוע השיטפונות הגדול ביותר ב-8 השנים האחרונות, מאז ה-17 בינואר 2010.

ברשות המים גם מזכירים אירוע שיטפונות משמעותי שפקד את הארץ במאי 2014 שהיה גדול יותר מבחינת ההיקף המרחבי של השיטפונות, אולם ספיקות השיא ונפחי הזרימה באירוע הנוכחי הינן גבוהות ונדירות הרבה יותר.

על פי רישומי התחנות ההידרומטריות של השירות ההידרולוגי של רשות המים, מוקדי השיטפונות החריגים ביותר באירוע זה היו בהר הנגב, באגנים ממשית וימין (יובלים של נחל צין).

ספיקות שיא גבוהות נרשמו גם בנחלים: פארן, נקרות, חיון, צין – בכביש הערבה (200 מ"ק/שנייה לעומת שיא ידוע של 750 מ"ק/שנייה בינואר 2010), אמציהו, צפית, פרס, צאלים ע"י כביש 90 (300 מ"ק/שנייה, ספיקה המתקבלת אחת לעשרות שנים, הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2004), חימר, רחף (150 מ"ק/שנייה לעומת ספיקת שיא ידועה של 700 מ"ק/שנייה באוקטובר 1987).

גם בנחלים במרכז וצפון מדבר יהודה נרשמו זרימות ערות, אולם לא חריגות. כך גם בנחלים בהרי אילת ובנגב והערבה הדרומית. לגשמים אשר ירדו באירוע זה הייתה תרומה מועטה בלבד למשק המים. הנחלים בצפון ומרכז הארץ כמעט לא זרמו, השפיעה במעיינות לא התגברה ולא נרשמה עלייה במפלס הכנרת.

מבחינת משק המים, מלבד קיטון קל בהתאיידות וחיסכון זמני בהשקיה אירוע הגשם והשיטפונות הממושך לא סייע.

ברשות המים מדגישים כי ''רצף חמשת השנים השחונות יצר חוסר מצטבר אדיר ומדאיג של 2.5 מיליארד קוב במקורות המים''.