משה גפני
משה גפניצילום: הלל מאיר/TPS

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, שיגר מכתב זועם לשר החינוך נפתלי בנט בו טען כי נוהלי הביקורת החדשים של משרד החינוך בישיבות - עלולים לבזות את עולם התורה.

כחלק ממערך הביקורות בישיבות, מבקש האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך לשלוח חוקרים פרטיים למוסדות החשודים בהונאה ובלקיחת תקציבים על בסיס דיווחים כוזבים.

המהלך הזה התגלה במכתבה של היועצת המשפטית של האגף, עו"ד מרים גראזי-רוזנבאום אותו שיגרה לפרקליט המדינה, שי ניצן, לפני חודשים אחדים ובו ביקשה לאפשר את המהלך הזה מבחינה משפטית.

גפני כתב כי "האגף למוסדות תורניים בראשות מר עמוס צייאדה שבמשרדך עומדים לשלוח חוקרים פרטיים לישיבות, ובין היתר נכתב ע"י האגף: ביצוע תצפיות במסווה המתועדות באמצעי צילום ובין היתר בכדי למנוע 'הונאות וגניבות כספי ציבור'. את זה מבקש האגף בנוסף לגדודי המבקרים הנשלחים לישיבות תוך כדי השפלת הרבנים".

לדבריו, מהלך דומה מעולם לא בוצע במוסדות להשכלה גבוהה. "בעבר ביקשו במשרד החינוך להביא חוקרים לבתי ספר, אולם איום בשביתה מנע זאת. אינני יודע היכן קיימים היום חוקרים פרטיים, אך אני יודע מה היה קורה אם היו חוקרים פרטיים במוסדות להשכלה גבוהה.

ככלל, האגף למוסדות תורניים לא ניסה לסייע לישיבות, בניגוד למנהלי האגפים או מנכ"לי משרדי הממשלה הבאים לוועדת הכספים ומבקשים להגדיל את תקציבם, מעולם לא הגיע מנהל האגף למוסדות תורניים במשרד החינוך למטרה זהה, אנחנו הגדלנו את התקציב והאגף לקח חלק מזה למטרותיו הוא", הוסיף גפני.

הוא כתב עוד כי המהלך עלול להסב נזק כבד לישיבות. "חוקרים פרטיים שאינם במוסדות מקבילים לא יהיו בישיבות, אף שמנהל האגף שלך מנסה כל העת לשוות להם תדמית של גנבים ולא רק שאיננו מסייע כאמור, הוא גורם נזקים רבים לעולם התורה".