מזג האוויר גרם נזק לקברי מורשת

בית העלמין בכנרת שבו קבריהם של רחל, סירקין, כצנלסון ואחרים יהיה סגור בשבועות הקרובים בשל נזקים שנגרמו למספר רב של קברים.

ערוץ 7 , י"ד באייר תשע"ח

מזג האוויר גרם נזק לקברי מורשת-ערוץ 7
הקברים שניזוקו
צילום: יח"צ

נזקים קשים ביותר למספר רב של קברים בבית העלמין של קיבוץ כנרת ולקבריהם של חללי צה"ל בבית העלמין בדגניה א׳.

בית העלמין בכנרת, אשר נחשב למוקד עלייה לרגל של מטיילים מכל הארץ, יהיה סגור במהלך השבועות הקרובים.

עץ ענק אשר נפל במרכזו של בית העלמין גרם נזקים למספר קברים וכיסה בשברי ענפים את קברו של הסופר אהרן מגד; הגישה אל קברה של המשוררת רחל ולקבריהם של כצנלסון, סירקין, בורוכוב, הס ומספר קברים נוספים – בלתי אפשרית עד שתושלם מלאכת הטיפול והשיקום.

אנשי המועצה הדתית במועצה האזורית עמק הירדן, בראשות הרב שלמה דידי ויו"ר המועצה הדתית ניסים אלקובי, החלו לבחון ביום שישי את היקף הנזקים, אשר נגרמו לקבריהם של חללי צה"ל בבית העלמין בדגניה א' ובהם קברו של הטייס ערן כהן ז"ל, אשר היה נעדר במשך 21 שנים, עד אשר הובא לקבר ישראל.

במהלך הסופה הקשה, שהיכתה ביום חמישי אחר הצהריים בעמק הירדן, ניזוקו קשות בית העלמין של כנרת ומספר קברים בחלקה הצבאית בדגניה א'.

אנשי המועצה הדתית ימשיכו בבחינת הנזקים ובטיפול זהיר וקפדני בקבר ובסביבתו. צוות של משרד הביטחון, שהחל לעבוד כבר ביום שישי, ימשיך לשתף השבוע פעולה עם אנשי המועצה הדתית של עמק הירדן.

ראש המועצה האזורית עמק הירדן, עידן גרינבאום, סייר ביום שישי בבתי העלמין והתרשם מן הנזקים הקשים לקברי חללי צה"ל ולקבריהם של כמה מגדולי האומה בבית העלמין כנרת.

גרינבאום הבהיר, כי המועצה תירתם להחזרה מהירה של בתי העלמין לקדמותם. "אנחנו מקווים מאד שממשלת ישראל תתגייס מתוך הכרה בחשיבותם של הסמלים הלאומיים שניזוקו בעמק. כאן טמונים ראשי הציונות, הוגיה ומנהיגיה, אשר פעלו בעמק הירדן במשך שנים רבות והפכו את חלום המדינה הציונית למציאות. אין דבר שהוא ישראלי יותר מאשר מורשתם והגותם של האנשים הללו ואין לי ספק שהמדינה תהיה שותפה שלנו בהתגייסות למבצע ההכרחי הזה".

לאור הנזקים החמורים שנגרמו למספר גדול של קברים בבית העלמין כנרת – נסגר בית העלמין לביקורי קהל עד להודעה חדשה.