מועלם-רפאלי בסיור עם אנשי "רגבים"
מועלם-רפאלי בסיור עם אנשי "רגבים" צילום: דוברות

בשקט בשקט הפלסטינים ממשיכים לקבוע עובדות בשטח ולהשתלט על קרקעות מדינה בין גוש עציון לירושלים, או להקים שדות חקלאיים מסביב לישובי גוש עציון ואפרת.

המטרות ברורות – למנוע רצף התיישבות יהודית בין גוש עציון לירושלים ולמנוע הרחבה עתידית של הישובים.

בסוף השבוע ערכה יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי סיור עם תנועת רגבים , שם חשפו בפניה את מימדי התופעה המתרחשת בגוש עציון כולל מסביב לנווה דניאל, היישוב בו היא מתגוררת.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי: "הפלסטינים הבינו את הפוטנציאל בהקמת חקלאות ופריצת דרכים בשטחים ישראליים. זה לא נתפס כמאיים כמו להקים מבנים והמדינה גם לא הולכת לעקור להם עצים. הם מנצלים את זה שהחוק הישראלי לא חל ביהודה ושומרון וכמובן את המורכבויות המדיניות, וכך הם מקנים לעצמם אט אט אחיזה באדמות מדינה, כזו שתגרור ותיצור תסבוכות משפטיות ומדיניות שלא יאפשרו להוציא אותם משם. מערכת הביטחון והממשלה חייבות להתעורר כנגד האיום הזה. כחברה בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת אדרוש קיום דיון מיידי בנושא."

ישי חמו, רכז הפעילות של רגבים ביו"ש, העביר סקירה על רוחב התופעה והיקפיה, ההשלכות בשטח ואת דרכי הטיפול המידיות הנדרשות כנגדה בטרם יוכרז הדבר כאסון לאומי. "בניגוד למה שמוכר כקיפאון המדיני, בכל מה שקשור לשטח, אין שמירה על הסטטוס קוו. הרשות הפלשתינית מפעילה שורה ארוכה של תכניות מתוכננות היטב לספח לעצמה דה-פקטו מאות אלפי דונמים הנמצאים באזורים שבשליטה ישראלית. רשויות האכיפה פועלות מעט מאוד, וגם זה באופן נקודתי, ומבלי להסתכל על התמונה הגדולה".

מאיר דויטש, מנהל המחלקה האסטרטגית ברגבים הדגיש, "התוכנית פועלת בשטח במימון עמותות תומכות טרור ושורה ארוכה של מדינות זרות. מדינת ישראל חייבת לגבש דרכי פעולה נחרצות גם במישור המדיני, על מנת למגר את ההתערבות הפסולה והמוטה לטובת הפעילות הבלתי חוקית של הרשות הפלשתינית".