רחוב הגיא מתעורר לתחיה

בתוך חודש של פעילות ביקרו מעל 50,000 איש בחנות היהודית החדשה ברובע המוסלמי

ערוץ 7 , י"ד באייר תשע"ח

חנות ברחוב הגיא
חנות ברחוב הגיא
צילום: עמותת עטרת כהנים

לפני כחודש ימים' לאחר הרצח הקשה של עדיאל קולמן הי"ד ברחוב הגיא בעיר העתיקה, החליטו עמותת עטרת כהנים ונוער העיר העתיקה לפתוח חנות במקום.

החנות, שהיא מעיין קיוסק, נפתחה באופן קבוע ברחוב הגיא, במקום שבו הוקמה לפני שלוש שנים וחצי הפינה החמה לזכרם של הרב נחמיה לביא ואהרון בניטה ז"ל.

"במהלך החודש האחרון ביקרו בחנות למעלה מ – 50,000 איש, מספר מטורף, לא חשבנו שנתקרב אליו כשפתחנו את החנות", מספר יוסי שלמה תושב העיר העתיקה. "החנות מהווה צומת מרכזי למבקרים אשר מגיעים לעיר העתיקה ומקנה תחושת ביטחון גדולה לתושבים ולמבקרים הרבים באזור. אנו מקבלים תגובות חמות מתיירים ומכל מי שמגיע לפקוד את הכותל ואת האיזור בכלל.

אנשים מחזקים את ידינו ואומרים עד כמה היוזמה חשובה ומבורכת בעיניהם, ובעיקר מרגישים תחושת ביטחון רבה יותר. יהודי אחד אמר לי היום- "עכשיו שאנחנו יודעים שאתם פה כל הזמן, לא נפחד יותר לעבור דרך שער שכם".

עשרות חיילים שמגיעים במשך היום והלילה מציינים את יעילותה ונחיצותה, "יותר מכל היא מעניקה כוח ושביעות רצון מהחיים היהודים ברחוב הגיא בכל שעות היממה". החנות אף הפכה לאטרקציה למבקרים הרבים, שמצטלמים בהתלהבות עם דגלי ישראל.

מאיר טל מעמותת עטרת כהנים מספר על המהפך התודעתי שהחנות עשתה, "צריך להבין שביום-יום התושבים היהודיים נמצאים בבתיהם, מאחורי דלתות ואבטחה ואילו הרחוב עצמו שומם מיהודים. המהלך הזה מחזק את כולנו מאוד, תושבים ומבקרים כאחד, ויוצר נוכחות יהודית קבועה במקום.

"העובדה שכבר חודש החנות הזו פתוחה 24 שעות ביממה, היא חידוש גדול מבחינתנו והיא מהלך שמחזק את כל קהילת העיר העתיקה. אני מזמין את כל המבקרים שיגיעו בחודש הקרוב לכותל, לעבור דווקא דרך רחוב הגיא וכמובן להתארח בחנות החדשה".

החנות ברחוב הגיא
צילום: עמותת עטרת כהנים