טקס חנוכת הרחוב
טקס חנוכת הרחוב צילום: ג'קי לוי

רחוב אמנון ליפקין שחק נחנך היום (ראשון) בשכונת פסגת זאב בירושלים, על שמו של הרמטכ''ל ה-15 של צה''ל רב אלוף אמנון ליפקין שחק ז''ל.

הטקס נערך בהשתתפות משפחת ליפקין-שחק, נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש העיר ירושלים ניר ברקת, אלוף פיקוד מרכז נדב פדן, המועמד לראשות העיר ירושלים משה ליאון וסגנית ראש העיר יעל ענתבי.

"אמנון היה סמל, אגדה, לוחם ללא חת ומפקד נערץ", תיאר ריבלין בנאומו בטקס. ''לא כולם יודעים על השורשים הירושלמיים של אמנון. אמנון נולד וגדל בתל אביב, אבל עבורי ועבור רבים, הוא היה ונשאר ירושלמי.

''אתם יודעים'', סיפר ריבלין, ''הייתה 'תחרות' בין משפחת ליפקין למשפחת ריבלין מי מהן ותיקה יותר בירושלים. ובעיקר – מי בונה יותר בעיר ירושלים. אבי סבו של אמנון, יצחק ליפקין, הקים את שכונת שערי ירושלים ואת שכונת אוהל שלמה הסמוכה. אמנון היה מזן מיוחד. ישר (יש יאמרו ישר מדי). הגון. חריף. חכם. ציוני אדיר. הוא לא פחד מכלום ולא מאף אחד. נלחם על העקרונות שלו. נאמן תמיד לערכיו. גם כאיש צבא, בשדה הקרב וגם בשדה הפוליטי. והוא ידע שיש לזה מחיר.

''עם כל ההילה שהייתה סביבו אמנון שמר תמיד על מידה גדולה של ענווה. לא לחמתי כתף אל כתף עם אמנון, ואף לא ראיתי אתו עין בעין את הדרך לפתרון הסכסוך היהודי ערבי, אך נושא אחד הציב אותנו באותו המתרס: המחויבות לפעול למען מדינת ישראל, עם ישראל, ולחיזוק הדמוקרטיה הישראלית", אמר הנשיא.

ראש העיר ירושלים ברקת אמר כי "רב אלוף אמנון ליפקין שחק היה מפקדי הנערץ, איש חזון ושר בממשלת ישראל. אמנון עומד בשורה הראשונה של מפקדי צה"ל בכל הדורות. מפקד קר רוח ואמיץ, אסטרטג מבריק ומנהיג דגול. כשהיה מח"ט הצנחנים בשנת 79' השתתפתי תחת פיקודו במבצע מנורה לטיהור קִינֵי מחבלים בלבנון. כל המשימות בוצעו בהצלחה. רוח המפקד הייתה: עומדים במשימה, מְבַצעים בכל מחיר – וחוזרים בשלום. זו הייתה הרוח של אמנון, וזו הייתה המורשת של חטיבת הצנחנים.

''אמנון היה מאותם המנהיגים שהאחריות לעתידה של המדינה בוערת בהם, והמשיך לשרת אותה כחבר כנסת וכשר בממשלת ישראל''.

ברקת סיפר כי ''לאמנון יש גם קשר ירושלמי: הוא היה נין של יצחק ליפקין, שהקים שתי שכונות בירושלים. היום אנו סוגרים מעגל שנפתח לפני יותר ממאה ועשרים שנה, וקוראים רחוב על שמו של אמנון, אחד מצאצאיו של יצחק ליפקין, בונה ירושלים.

''העיר ירושלים מוקירה את זכרם של גיבורי ישראל ואנו קוראים רחוב על שמו של רב אלוף אמנון ליפקין שחק, – כאן בשכונת פסגת זאב, סמוך לרחוב סיירת דוכיפת, שעליה פיקד. הדורות הבאים אחריו ישכילו ללמוד עליו, ועל פועלו למען ישראל'', הוסיף ראש העיר.