גדעון סער
גדעון סער צילום: ישראל ברדוגו

גדעון סער, השר וחבר הקבינט לשעבר, נאם אמש (ראשון) בפני באי ועידת הג’רוזלם פוסט בניו יורק.

סער אמר בנאומו כי ״פתרון שתי המדינות - שאינו יותר מ’סיסמת שתי המדינות’ - אינו רלבנטי יותר. אחרי 80 שנה על הנייר ו-25 שנה של מו״מ הוכח שהוא אינו מציאותי.

''הקמת מדינה פלסטינית בלב הארץ תגרום לישראל בעיות חמורות ביטחונית ודמוגרפית אך לא תיצור מדינה בת-קיימא ועתיד טוב יותר לפלסטינים״.

סער הוסיף כי ״זה הזמן לחשוב על כיוונים חדשים של פתרון אזורי שבמסגרתו השלטון העצמי של הרשות הפלסטינית יהיה פחות מריבונות מלאה״.

סער הביע תקווה שהממשל הנוכחי בוושינגטון ילך בכיוון זה ולא יחזור על השגיאות, כלשונו, של ממשלים קודמים. סער ניצל את הבמה בכדי להודות לנשיא ארה״ב דונלד טראמפ על החלטתו על העברת שגרירות ארה״ב לירושלים - אשר מתוכננת לאמצע החודש.

״הנשיא טראמפ גילה מנהיגות כשהכיר באמת - ירושלים היא בירת ישראל. תמיד היתה ותמיד תהיה. והנה - אנו כבר רואים מדינות נוספות שהולכות בעקבות ארה״ב״, אמר השר לשעבר.

סער הודה ליהדות ארה״ב על תמיכתה בישראל המהווה, לדבריו, מרכיב בביטחון הלאומי של ישראל וקרא לחיזוק הקשרים ולבניית גשרים בין יהדות ארה״ב והתפוצות לבין ישראל: ״אנחנו עם אחד עם ייעוד משותף״.

לדבריו, ישראל חזקה יותר בשל תמיכת יהדות התפוצות, ואילו היהודים בכל מקום בעולם חזקים יותר בשל קיומה ועוצמתה של מדינת ישראל.