מהפיכת שכר באגד

הסכם היסטורי מעלה את שכר הנהגים ההתחלתי בחברה ל-43.5 שקלים לשעה. "בשורה היסטורית עבור ענף התחבורה הציבורית כולו''.

אורלי הררי , ט"ו באייר תשע"ח

חתימת ההסכם
חתימת ההסכם
צילום: דוברות ההסתדרות

הסכם קיבוצי פורץ דרך שנחתם לפנות בוקר (שני) יביא לשיפור דרמטי בשכרם של אלפי נהגי חברת אגד ויציב אותם בראש תנאי ההשתכרות בענף עם שכר שעתי התחלתי של 43.5 שקל.

ההסכם שנחתם מסדיר סופית את ההבנות אשר סוכמו בין הצדדים בחודש אוגוסט האחרון. לפי ההסכמות בין הצדדים, השכר השעתי המינימלי בחברה יזנק מיידית בלמעלה מ-10% ויעלה מ-39 שקל ל-43.5 שקל - השכר הגבוה ביותר שישולם כעת בענף התחבורה הציבורית.

בשורה משמעותית נוספת בהסכם היא שעובדים אשר החלו לעבוד בחברה לפני למעלה מ-6 שנים, יקבלו תוספת ותק בסך 1% לכל שנה. עובדים חדשים עם ותק נמוך מ-6 שנים, ישתכרו 43.5 שקל לשעה ולאחר שישלימו את הוותק הנדרש יחלו לקבל את התוספת הוותקית עבור השנים שצברו.

לשם המחשה, שכר היסוד של נהג אגד בעל ותק של 37 שנה בחברה, יעמוד על 10,994 שקל לחודש – המהווים 60.4 שקל לשעה.

יודגש כי כל התמורות הכלכליות לנהגים אשר עליהן הוסכם, ישולמו רטרואקטיבית מינואר 2017, כך שהעובדים צפויים לקבל הפרשים בגובה עשרות אלפי שקלים.

לצד זאת, הצדדים הסכימו בין היתר על חלוקת מאות דרגות קידום לעובדי המינהל והמשק, על הסדרת נושא הפרמיות שישולמו לנהגים ועל צמצום הפערים בשכר העידוד בין עובדי דור א' לעובדי דור ב'.

בנוסף, סוכם על מכסה של עובדים שיוכלו לפרוש במהלך תקופת ההסכם אשר להם יוצעו תנאי פנסיה אטרקטיביים, וכן על הסדרת מנגנון ערעור על גובה הקנסות לנהגים, אשר ייקבעו סופית רק בהחלטת בורר.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בירך על ההסכמות שהושגו ואמר כי "ההסכם שנחתם בין ההסתדרות ועובדי אגד להנהלת החברה טומן בחובו בשורה היסטורית לא רק עבור נהגי אגד אלא עבור ענף התחבורה הציבורית כולו.

''מעבר לעובדה שהוא מביא לצמצום פערים בין עובדי אגד ומשפר את תנאי השתכרותם ואת ביטחונם התעסוקתי, הוא גם סולל את הדרך לשיפור התנאים בחברות אחרות בתחום. ההסתדרות תמשיך לפעול למען חיזוק מעמד עובדי התחבורה הציבורית ולשיפור השירות והבטיחות בתחום, לטובת כלל הציבור הישראלי", הוסיף ניסנקורן.

יו״ר אגד, אבי פרידמן, הוסיף כי "מדובר בהסכם היסטורי וחשוב בתחום התחבורה הציבורית בישראל המחזק את מעמד הנהגים ומייצר בטחון תעסוקתי לעובדים לצד יציבות וודאות לחברה לשנים רבות קדימה. אני מאמין שהשותפות עם העובדים תאפשר לאגד להתמודד היטב עם אתגרי העתיד״.

יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים, ישראל גנון, התייחס להסכם שנחתם עבור נהגי אגד ואמר "אנחנו מברכים על כל הסכם שמקדם את מעמד ומקצוע נהגי האוטובוסים. היינו מצפים מחותמי ההסכם לפרסמו ברבים על מנת שנוכל לראותו ולבחון את תוכנו לטובת כלל נהגי האוטובוסים".