עד-כאן לבג"ץ:
"גרירת רגליים של מערכת אכיפת החוק"

ארגון "עד כאן" עתר לבג"ץ נגד המשטרה והפרקליטות, שטרם הגישו כתבי אישום נגד פעילי שמאל. "ניחוח של אכיפה בררנית".

ערוץ 7 , ט"ו באייר תשע"ח

מנכ''ל עד כאן, גלעד אך
מנכ''ל עד כאן, גלעד אך
צילום: מרים פייגא בונימוביץ'

ארגון "עד כאן" הגיש הבוקר (שני) עתירה לבג"ץ נגד פרקליטות המדינה, משטרת ישראל, ופעילי השמאל עזרא נאווי, גיא בוטביה ונאסר נוואג'ה.

בעתירה דרש ארגון עד-כאן מהפרקליטות להשיב מדוע טרם הועמדו נאווי ופעילי השמאל לדין, וכן לתת הסבר על השיהוי המתמשך של המשטרה והפרקליטות בטיפול בתלונה ובהתנהלות מול ארגון עד-כאן שהגיש את חומר הראיות נגד פעילי השמאל.

בעתירה הובאו הראיות נגד פעילי השמאל, במסגרת תחקיר שערך הארגון. "ראיות המבססות חשד לעבירות בטחון חמורות, בין היתר של קשירת קשר לחטיפה ופגיעה באזרח ישראלי", נכתב. "עוד נאספו ראיות רבות המגבשות עבירות אלימות ועבירות ביטחוניות הקשורות בעצם פעילותם הקבועה של החשודים באזור שטחי יו"ש, החל מהפרות סדר כנגד כוחות צה"ל והמשך בעבירות ביטחוניות".

בעתירה ציין הארגון כי את החומר מסר כבר לפני שלוש שנים לרכזי המודיעין בתחנות המשטרה, אולם זו לא פתחה בחקירה כלל, ואף דבר החקירה הודלף לעיתונאים ובעקבות כך פנה הארגון לכלי התקשורת בנושא. לאחר העלאת הנושא בתקשורת, ביצעה המשטרה מעצרים וחקירות אך בהמשך שחררה את החשודים מבלי שהוגש נגדם כתב אישום.

בעתירה נטען כי גם לאחר פנייתו של עורך הדין בארגון, "החקירה נמשכה בעצלתיים כאשר מעת לעת פונים נציגי העותרת למשטרה כדי לסייע לה בהחשת הטיפול בתיק, אך לשווא".

בהמשך העתירה הובאו הטענות כנגד הפרקליטות, שלא השיבה לפניות הארגון בדבר התקדמות החקירה, בטלפונים ובמכתבים. "גרירת הרגליים של מערכת אכיפת החוק... מצביעה על כשלים חמורים שנפלו בהתנהלותה, הפוגעים בהליך הפלילי, באמון הציבור במערכת אכיפת החוק ובמערכת הביטחון, ושחוסר הסבירות הקיצוני העולה מהם זועק לשמיים".

הטיעונים המשפטיים שהובאו בעתירה הם כי סמכויות הגשת כתב אישום מוטלות על המשטרה והפרקליטות – שלא ביצעו אותן, הפרת החובה לפעול במהירות הראויה, היעדר קבלת החלטה הפוגע במיצוי הדין הפלילי, באמון הציבור במערכת הביטחון ובאמון הציבור במערכת אכיפת החוק. לסיום נטען כי היעדר קבלת החלטה בדבר הגשת כתב אישום מהווה חוסר סבירות קיצוני.

עו"ד עדי קידר מסר כי "אם לא די בכך שמערכת אכיפת החוק כלל לא חוקרת פשיעה לאומנית מצד תומכי טרור מהצד השמאלי של המפה, גם כאשר קם גוף יוזם אשר מכין לפרקליטות תיק מוכן עם ראיות למכביר - המשטרה והפרקליטות גוררות רגלים. נציב התלונות כבר אמר את דברו וכעת הגיע תורו של ביהמ"ש העליון להורות למדינה לפעול בנחרצות כנגד החשודים ולהביא להעמדתם לדין לאלתר תוך מיצוי הדין עמם".

ארגון "עד כאן", שחשף בשנים האחרונות עובדות מתוככי ארגוני שמאל רדיקליים, פתח בימים אלה במבצע מימון המונים להמשך פעילותו.

מנכ"ל הארגון גלעד אך, מסר כי "לפני כשנתיים וחצי הגשנו למשטרת ישראל תיק ראיות מקיף ויסודי המראה כיצד פעילי 'זכויות אדם' בראשות עזרא נאווי מ'תעאיוש' ונאסר נאווג'ה מ'בצלם' הסגירו פלסטינים לביטחון המסכל בידיעה שהם יעברו עינויים ואח"כ יירצחו, רק מכיוון שאותם פלסטינים שקלו למכור קרקעות ליהודים.

''כבר לאחר חודשיים המשטרה העבירה את התיק לפרקליטות המדינה ומאז הוא מונח כאבן שאין לה הופכין. למרות פניותינו הרבות לא זכינו להסבר למה לא ננקטים כל הליכים כנגד החשודים בשותפות בכ-4 מקרי רצח שונים, ובאוקטובר 2017 אף נציב הביקורת על הפרקליטות, דוד רוזן, התריע על התנהלותה הבעייתית של הפרקליטות בסוגיה.

''גרירת הרגלים של הפרקליטות בסוגיה מתמיהה במיוחד לנוכח יעילותה המוגברת כאשר קיימים חשדות דומים או פחותים בצד אחר של המפה הפוליטית, דבר המעלה ניחוח של אכיפה בררנית כאשר צד מסוים במפה זוכה לחסינות מן החוק רק כי הגדיר את עצמו כ'פעילי זכויות אדם', כאשר אין קשר בין הגדרה זו לבין המציאות, ואילו על הצד השני מופעלים כל כלי האכיפה האפשריים.

''לאחר שעברה כחצי שנה נוספת מקביעת הנציב ודבר לא השתנה, אנו פונים לבית המשפט העליון בתקווה שהוא יספק סעד ויביא למיצוי הדין עם שותפי הרצח ויפעל לאכיפה שוויונית כפי שאמור להיות במדינת ישראל", אמר אך.