נשיא דרום קוריאה: פרס נובל לטראמפ

מון ג'אה-אין אמר שהנשיא האמריקני ראוי לזכות בפרס נובל לשלום בשל מאמציו לסיים את הסכסוך עם צפון קוריאה על תוכניתה הגרעינית.

ערוץ 7 , ט"ו באייר תשע"ח

נשיא דרום קוריאה מון ג'אה-אין אמר היום (שני) כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צריך לקבל פרס נובל לשלום.

לדברי מון, טראמפ ראוי לפרס בעקבות מאמציו לסיום הסכסוך עם צפון קוריאה על תוכניתה הגרעינית.

"הנשיא טראמפ צריך לזכות בפרס נובל לשלום. מה שאנחנו צריכים זה רק שלום", אמר מון בפגישה עם בכירי ממשל.

ביום שישי האחרון התקיימה פגישה היסטורית של מנהיגי צפון ודרום קוריאה, שבה החליטו להסיר את כל הנשק הגרעיני מחצי האי הקוריאני, ולנהל מגעים עם ארה"ב כדי לשים סוף למלחמת קוריאה, שהתנהלה בעוז בשנים 1950-53 ומעולם לא הסתיימה רשמית.

הפסגה היתה הפעם הראשונה שבה מנהיג צפון קוריאני דרך בדרום קוריאה.

"דרום וצפון קוריאה אישרו את המטרה המשותפת שלהן, להפוך את חצי-האי הקוריאני לנטול נשק גרעיני", הודיעו המנהיגים – קים ג'ונג און מהצפון ומון ג'יי-אין מהדרום, בהצהרה משותפת, לאחר שנפגשו בכפר פאנמונג'ום, על הגבול בין המדינות.

המפגש הוא הפעם השלישית שבה מנהיגים של הצפון והדרום נפגשים, והפעם הראשונה שבה קים ומון נועדו. עוד לא ברור אם המילים היפות שנאמרו אכן יובילו לתוצאות בשטח, אך עצם המפגש והמחוות המרובות שהוא הכיל, מייצרים אופטימיות.

קים ומון חייכו זה אל זה חיוכים רחבים, לחצו ידיים, ועברו יחד מעל שורת הלבנים המסמנת את הגבול, פעם לכיוון צפון ופעם לכיוון דרום.

המפגש נתפס בקרב משקיפים גם ככזה שייתן את הטון למפגש המתקרב בין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לבין קים. עם זאת, פרשנים מזכירים כי צפון קוריאה כבר הבטיחה בעבר להיפטר מהנשק הגרעיני שלה ולא עשתה זאת. טראמפ עצמו כבר צייץ היום "דברים טובים קורים, אבל צריך לחכות ולראות מה יילד יום". כעבור רבע שעה צייץ באותיות גדולות: "מלחמת קוריאה תסתיים!"