משתתפי האירוע, בריקוד של מצווה
משתתפי האירוע, בריקוד של מצווהצילום: אלכס רוזנפלד

השתתפות שיא בשבתון המיוחד, היחיד מסוגו, הנערך מידי שנה בשפה הרוסית ליהודים שעלו ממדינות ברית המועצות ומתגוררים בארצות הברית.

לא פחות מ- 1,100 בני אדם השתתפו באירוע שנערך במלון 'קראון פלאזה' בסטמפורד שבמדינת קונטיקט, זו השנה התשיעית ברציפות.

במהלך השבתון, אליו הגיעו העולים מכל רחבי ארה"ב, התקיימו יותר מ-70 הרצאות וסדנאות במגוון רחב של נושאי יהדות, לצד הופעות של אמנים, תכניות משעשעות ומפגשים אישיים עם רבנים. לבני הנוער הוכנה תכנית מיוחדת סביב משמעות הזהות היהודית וחיי הנישואין על-פי התורה.

אורח מפתיע במקום היה דוד נתן וייס, סופר ומפיק אמריקני ידוע. וייס, שגדל כרפורמי, התנצר ואז שב ליהדות והחל בשמירת תורה ומצוות סיפר כי הוא נרגש לראות את המשתתפים ואת שיתוף הפעולה של הארגונים היהודיים.

אורחת נוספת שמשכה תשומת לב הייתה אסתר וויג'סקי, חמותו של מייסד 'גוגל' סרגיי ברין – אף הוא יהודי שהיגר עם הוריו מברית המועצות לשעבר לארצות-הברית. גם היא שיבחה את הסמינר המושקע ואמרה כי היא מתפלאת לראות חיים יהודיים שוקקים שכאלו בקרב דוברי השפה הרוסית.

האירוע התקיים בשיתוף פעולה בין שני ארגונים בולטים בארצות הברית – צעירי אגודת חב"ד העולמי, וארגון חמ"ה (חבורת מזכי הרבים) אינטרנשיונל – ארגון מחתרתי שהוקם ברוסיה שתחת המגף הקומוניסטי במטרה להרבות בחיי תורה ומצוות, ופועל כיום עם עולי חבר העמים במסגרת עשרות סניפים בארץ, בארה”ב ובאירופה.

לאור ההצלחה חושבים המארגנים לארגן שבתונים כאלו מידי רבעון, במקום פעם בשנה כיום.

בחמ"ה אמרו: "במשך יותר מ -70 שנה חיו בפחד וחרדה מאימת השלטון הקומוניסטי, וכעת אותם יהודים, כמו גם ילדיהם ונכדיהם מתחברים בחזרה לדרך התורה ומצוות באמצעות שבתות אלו. השבת הותירה רושם עמוק ומעורר השראה על המשתתפים – ויועדה לסייע להם בהטמעת תכנים יהודיים במהלך השנה".