לעצב מטבח: על מה להקפיד?

למה חשוב במיוחד להקפיד דווקא על עיצוב חדר המטבח בכל בית?

, ט"ז באייר תשע"ח

עיצוב מטבח
עיצוב מטבח
צילום:pixabay

הסיבה פשוטה- מחירו הממוצע של מטבח הוא עשרות אלפי שקלים. כאשר רוצים לבטא את הרצון להשתמש בחדר זה כחלל פונקציונלי המשרת את בית המשפחה.

חדר המטבח בעידן החדש אינו רק חלל של בישול ואפייה, חדר המשרת את עקרת הבית או את בני המשפחה מעט מאוד זמן ביום. המטבח המעוצב והמתוכנן היטב נחשב "מדורת השבט"- מקום מפגש מרכזי של בני במשפחה ושלהם עם אורחיהם. על כן, בשיקול העיצוב של מטבח- חייבים להתייעץ עם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה ולא לוותר או לנסות לחסוך. בנוסף, חשוב לזכור, כי ארונות המטבח אינם מוחלפים באופן תדיר, אלא להיפך- במקרים כה רבים המטבח נשאר עומד על כנו אפילו עשרות שנים. על מנת שלא תיגרם עוגמת נפש או אי נעימות במשך זמן רב כל כך- רצוי ואפילו חובה לשקול את עיצוב המטבח באופן המקצועי והראוי ביותר.

ראשית, לקבוע סדרי תשלום ויכולת תקציבית מדויקת על מנת שלא לחרוג ממנה כשמדובר בתחום מטבחים . בנוסף, כל משפחה צריכה להבין, כי המטבח בהיותו עוד חדר מחללי הבית- הוא אמור לפחות בצורה מינימלית להתאים מבחינה סגנונית ועיצובית לאווירה השולטת בבית כולו. כלומר- בית שנבנה באופן אדריכלי המייצג- חזרה למקורות, אותנטיות, טבע- הוא בית שרוב המרכיבים בו ייבנו מעץ מלא ומחומרי גלם שאינם מעובדים, לעומת זאת בית שעוצב ונבנה באופן יוקרתי ומודרני רווי זכוכיות ומראות, עמודי שיש וספות עור- חייב להיות תואם באופן מקביל למטבח בעל ייחוד הקשור לסמלי יוקרה ולאדריכלות המחדדת תחושה של מודרניזציה.

כמו כן, מכיוון שהמטבח עם כל השינויים הפונקציונליים שחלו בו- עדיין נותר חדר הבישול המרכזי בכל בית- יש חשיבות רבה מאין כמוה להחלטה המרכזית- הכין בדיוק למקם כל אחד ממרכיביו. החלל הפונקציונלי המרכזי של המטבח אמור להוות גישה נוחה ואופטימלית לבישול ולאכילה. לכן, בעת העיצוב של המטבח ובפרט בזמן שמחפשים את חלק הארי שיהווה תשתית לתחילת בסיס העיצוב שלו- יש לשים לב במיוחד למרכזים שישמשו ראש ועיקר לכל ההתרחשות המרכזית והטבעית הקשורה לעולם הבישול והאפייה- רק על ידי תכנון מוקפד מלכתחילה יוכל המטבח להוות חלל פונקציונלי באופן הראוי ביותר.