זינוק בהיקף אירועי הירי אצל הבדואים

מספר אירועי הירי במגזר הבדואי עלה משמעותית מתחילת השנה. סגן מפקד המחוז הדרומי: אם רוצים הרתעה צריך שהענישה תיתן ביטוי למסוכנות.

ערוץ 7 , ט"ז באייר תשע"ח

היקף אירועי הירי במגזר הבדואי בנגב עלה משמעותית בשנה זו לעומת אשתקד.

סגן המחוז הדרומי במשטרה, תנ"צ אמנון אלקלעי, סיפר בדיון של ועדת הפנים כי מתחילת 2018 נפתחו 103 תיקים בגין אירועי ירי במגזר הבדואי, לעומת 61 מקרים בתקופה המקבילה אשתקד.

הוועדה דנה בהתמודדות המשטרה עם הירי במגזר הבדואי בנגב. מתחילת השנה נעצרו 56 חשודים בגין ירי בדרום, והוגשו 10 כתבי אישום. גם באחזקת אמל"ח נרשמה עליה דרמטית – 158 אירועי תפיסת נשק, לעומת 111 בתקופה המקבילה אשתקד, עליה של 42%.

יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש (הליכוד), אמר כי "הדרום הפך ל'נו מנ'ס לנד'. הפיתרון חייב להיות מערכתי, ולכלול השקעה בחינוך, באכיפה ובהיבט המשפטי. הוועדה רואה במיגור האלימות במגזר הערבי את אחד היעדים החשובים שלה. נקיים סיור בפזורה הבדואית. אני מאמין בשיתוף פעולה. יש לנו אינטרס הדדי למגר את התופעה".

"האכיפה חייבת להתבטא גם בענישה, והתחושה היא שהענישה מקלה", אמר תנ"צ אלקלעי, "הגשנו כתב אישום על אחזקת נשק ושיבוש מהלכי משפט וירי בשטח בנוי, והעונש שנה בלבד. זו ענישה לא מספיקה. אם רוצים ליצור הרתעה, צריך שיהיה ביטוי למסוכנות. לאחרונה הקמנו מפקדה משימתית להגברת תחושת הביטחון על הצירים, מפקדה שזה ייעודה. פורסים יותר ניידות לאורך הצירים".

פיני בדש, ראש מועצת עומר, סיפר כי "בשבוע האחרון בחור ראה מאזדה עם 3-4 נשקים. התקשר למשטרה, אמרו לו – תבוא לתחנה להגיש תלונה".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) המתגורר בדימונה, תיאר כי "המצב הרבה יותר חמור, אבל אי אפשר לפתור אותו רק בשיח משטרתי. העבריינים הם מיעוט בתוך החברה הבדואית אבל היא התרסה. זו החלטה שאנו מקימים מדינה בתוך מדינה. הם יורים כדי להגיד: זו המדינה שלנו, ונעשה בה מה שאנחנו רוצים. הריבונות הישראלית לא חלה ביישובים הבדואים בנגב. יש 5000 ילדים מעל גיל 3 שאינם במערכת החינוך. הם היורים הבאים".

ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) טען כי "כשערבי רוצח יהודי הפענוח הוא 100%. ערבי הורג ערבי – פענוח 10%. אלה הנתונים. בשבוע האחרון היו 5 הרוגים ערבים. אין לי ספק שאין הפנמה בקרב הרבה מקבלי החלטות שערבים הם אזרחים. מבחינתנו מיגור האלימות הוא נושא מספר אחת. מי שמפנים שערבים הם אזרחים מבין שרעתם היא רעת כלל האוכלוסייה. אין הפנמה עמוקה שזה נכון. אני מאשים. אתם לא יכולים להגיד שאתם חלשים, כי כשזה מגיע למשהו בטחוני אתם יודעים מה לעשות".

יו"ר הוועדה קיש אמר לו "אמרת דברים קשים. אני מסכים אתך שמדובר בבעיה של כלל אזרחי ישראל. מאד לא מסכים עם ה'אני מאשים'. אני מאשים את ההנהגה הערבית בהתרסה. איפה הדוגמה האישית? תגיד 'אני אזרח. נטפל בפשיעה כאזרחים', ולא תקצינו".