לא מחרחרי ריב. בן דהן
לא מחרחרי ריב. בן דהןצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

את השיחה על נאומו של ראש הממשלה פותח סגן שר הביטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן, בנימה מרגיעה כשהוא נשאל בלשונו של הגשש 'אז תהיה מלחמה?'.

"בעזרת ה' לא תהיה. אני לא חושב שאנחנו לפני מלחמה. אין לנו אינטרס לפתוח במלחמה. אנחנו לא מחרחרי ריב ולא ששים אלי קרב, ואני חושב שגם הצד השני, האיראנים או הסורים, מבינים שלפתוח במלחמה זה לא דבר שכדאי להם לעשות. לכן לא נראה שהדבר נמצא על הפרק".

על עצם חשיפת פעילות המוסד שעד כה אנחנו רגילים לשמור אותה בחשאי, מדגיש הרב בן דהן ומציין כי "ראש הממשלה לא חשף את דרכי הפעולה להגעת החומרים הללו, כך שמבחינת דרכי פעולה ראש הממשלה לא חשף".

"בסופו של דבר מדובר במאבק תודעתי. היה כאן נשיא, אובמה, שמשך את כל העולם כולו כי האמין לאיראנים. הוא גרם לכך שהאירופאים ורוסיה, שממילא נטתה לצד האיראני, יאמינו לאיראן ויגיעו להסכם גרוע כל כך. ראש הממשלה אומר לעולם ראו את האמת. ליגלגתם עלי כשאמרתי את הדברים בקונגרס. אמרתי לכם שהאיראנים משקרים אתכם, וההסכם הוא רע ושלאיראנים אין כוונה להפסיק את התכנית להגיע לנשק גרעיני. היום יש לראש הממשלה הוכחה ברורה שהוא צדק. זה שהאירופים יחליטו שכשיורקים עליהם זה גשם... לצערנו, אירופה שוקעת ולא מסוגלת להתרומם מהביצה שהיא נמצאת בה, ואת האינטרסים העתידיים ואת האינטרסים שלה עצמה, אבל מי שבעיקר כוונו אליו הדברים זה הנשיא טראמפ שקיבל הוכחה ויכול לומר לעולם שהטענה שלו שההסכם לא שווה כלום, ואובמה וקלינטון לגלגו עליי, אני מראה לכם ששניהם שיקרו עליכם. מהבחינה הזו זה היה הישג תודעתי אדיר".

שאלנו את סגן השר אם כאשר ראש הממשלה מוכיח את הכותרת 'איראן שיקרה', הוא למעשה מותיר בידי טראמפ והמעצמות ברירה אחת בלבד והיא ביטול ההסכם, שכן אם הם שיקרו אז אין סיבה להאמין שלא ישקרו גם כעת, במידה וההסכם רק ישונה.

לדברי בן דהן שאלת היכולת לבטל את ההסכם היא אכן שאלה טובה. "ראש הממשלה הראה לעולם כולו שהם הולכו שולל פתי אחרי האמונה שהאיראנים שוחרי שלום. אם האירופים היו נאמנים לאינטרסים האמתיים של אירופה, הם היו חוברים לטראמפ ואומרים לאיראנים שאנחנו חוזרים בנו מההסכם כי רימתים אותנו, אבל אירופה לא שם. לצערי, הפתח הכלכלי שנפתח להם בעקבות ביטול הסנקציות קורץ להם כל כך שהם מוכנים לרמות את עצמם. במציאות הזו, כשנשיא ארה"ב עומד לבד ומדבר על ביטול ההסכם, וזה יהיה ביטול של אמריקה בלבד ואירופה לא תצטרף, אין ברירה אלא להסתפק בשינוי ודרישת ערבויות".

עוד התבקש סגן השר להתייחס לדבריו של חבר הכנסת נחמן שי מהמחנה הציוני, ולפיהם הוא מפקפק באמינות דבריו של ראש הממשלה כיוון שאין הוכחה שהשקר האיראני שהיה עד שנת 2015 נמשך גם היום. בן דהן משיב ואומר כי "גם ראש הממשלה לא אמר שיש לו הוכחה שההסכם שעליו חתמו האיראנים הופר, כי ההסכם נחתם רק לפני שנתיים וחצי. יש לו הוכחה שכאשר חתמתם על ההסכם הוא נחתם על בסיס אמונה שהאיראנים מעולם לא תכננו ייצור פצצת גרעין, ושאין להם יכולות ועצרו את התכניות. אני מראה שבאותו רגע של חתימה כבר אז האיראנים רימו אתכם. האם מאז החתימה ועד היום הפרו האיראנים את ההסכם? כנראה שלא, כי ההסכם טוב להם ומאפשר להם הרבה דברים שלא היו להם קודם, והם מקבלים זאת בחסות המעצמות. למה שיפרו אותו?".

ומה באשר לטענתם של האיראנים הנאמרת בפיו של שר החוץ האיראני, זריף, ולפיה אם ישונה ההסכם לא תוכל עוד ארה"ב לחתום על הסכמים עם מי שנחשב בעיניה כאיום, שכן לא ניתן יהיה עוד לסמוך על הסכמים וחתימות אמריקאיות.

"גם זריף וגם אחרים יודעים שארה"ב ואירופה חותמים על הרבה הסכמים ומקיימים אותם. מי שרוצה לחתום על הסכם ומתכוון לשמור עליו אין בעיה לחתום איתו, אבל כאן מתברר שאיראן רימתה את ארה"ב, את אירופה ואת מעצמות העולם. אין לכך אח ורע. זה לא תקדים למדינה אחרת שיש לה עניין לשמור על הסכמים. לכן, אם צפון קוריאה תרצה להגיע להסכם עם ארה"ב וארה"ב תשתכנע שיש כוונה אמיתית ורצינית, זה לא יפריע לחתימה".