נתניהו, הקלסרים והדיסקים
נתניהו, הקלסרים והדיסקיםצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

על הפן שיש מי שיגדיר אותו פחות חשוב בנאום ראש הממשלה, ואולי בדיוק להיפך, הפן ההסברתי של הדברים, שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם היועץ האסטרטגי, ליאור רוטברט, הרואה באופן בו הציג נתניהו את הדברים הצלחה מרשימה.

להערכתו של רוטברט כדי להגיע למסקנה באשר לרמת הצלחתו של הנאום יש להמתין תקופת מה והדברים יתבררו על ציר הזמן, כלשונו, אך באשר למטרות הביניים אין לו ספק שמטרות אלו הושגו, "העולם מדבר על זה שאיראן משקרת".

"בקהל הישראלי הוא ניצח בנוק-אאוט. זו הייתה הופעה תיאטראלית מרשימה, רטוריקן יוצא דופן. בקהל הישראלי יש הצלחה מרשימה. בקהל האמריקאי, שתי הרשתות 'פוקס' ו-CNN, שתי רשתות משמעותיות מאוד בציבור האמריקאי, העבירו את הנאום בשידור חי ודנה בו בפרשנויות גם הרבה אחרי שהוא הסתיים. 'פוקס' משבחת ומהללת וב-CNN נשמעה קצת נימת ביקורת, אבל זה שולי.

''טראמפ רצה את העזרה של נתניהו. הנאום הזה היה מתואם איתו ומסיבת העיתונאים כוונה למקומות שיסייעו לטראמפ בהמשך הדרך. הוא דיבר לציבור בתוך ארצות הברית, אבל הוא דיבר גם למנהיגי המעצמות האירופיות שנתנו תגובות קצת קוטביות.

''היו שאמרו שהנושא חשוב להעמיק בו ולראות את המידע המודיעיני והיו שדיברו קצת בזלזול על כך שהדברים ידועים ומוכרים. מסיבת העיתונאים תיבחן על ציר זמן. כרגע זה ניצחון מרשים ונדע אם הושגו המטרות רק בהמשך הדרך".

באשר ליכולות הפרזנטוריות של נתניהו, מעיר רוטברט, כי אמנם נתניהו עשה את הדברים באופן מרשים והציג אותם באופן יעיל אך הפריע לו "דבר קטנטן ופעוט. נתניהו אמור היה לדבר באמצעות מדונה, כמו סטיב ג'ובס, זה לא הסתדר. נתנו לו מיקרופון ליד וגם עם זה הייתה בעיה. כשראש ממשלה עושה כזה אירוע לא עושים חזרות? לא בודקים את עצמכם? בכל שאר הדברים היה מרשים.

''נתניהו דיבר בפני 41 אחוזי רייטינג מצרפי של תחנות הטלוויזיה השונות. הייתה הבנייה על ידי אנשיו לאורך כל היום לקראת מסיבת העיתונאים. כולם היו בציפייה דרוכה להבין מה קורה אחרי כינוס בהול של הקבינט באמצע היום".

"נתניהו מאוד בטוח בעצמו ומאוד משרה ביטחון, הוא חד, ברור ורטוריקן מרשים שיודע לא להעמיס בנתונים ולתת נתונים ודיאגרמות שמבהירות את הדברים גם לאדם הפשוט. כשהוא מביא את האיראנים שאומרים שאין לנו כוונה לנשק גרעיני ובמקביל מציג את הנתונים, זה הדבר החזק ביותר מבחינתנו בתודעה. זה יפה וחזק. כשהוא הסיר את הווילון מעל התיקיות והדיסקים, סטיריקנים יכולים לומר שזה קטע לארץ נהדרת, אבל מצד שני זה מרשים, אתה מבין את העוצמה של המוסד שהגיע ללב ליבו של הממסד האיראני והוציא חצי טון מסמכים. שאפו. כל דבר אצל נתניהו מדויק עד האלמנט האחרון".

עם זאת שאלנו את רוטברט איך נכון מבחינתו של נתניהו לתמרן בין הרצון להקרין ביטחון לבין הנתונים המדאיגים ומטרידים שהוא מציב בפני האומה והעולם. "לנתניהו אין בעיה להכניס את הציבור לפחד. הפחד מאחד ומחזק את השלטון, וכשיש סיבות לפחד אין צורך להימנע מהם. דרושה שקיפות גם אם לא מלאה. נתניהו המשיל לעולם ולנו כמה דברים. הוא הראה שטיל איראני מגיע עד ריאד.

''המדינות הסוניות משתאות מול המודיעין הישראלי ומבינות שהן בסכנה. כשהוא רוצה להראות את גודל המשמעות של פצצה הוא מסביר שמדובר בפי חמש מהפצצה שהוטלה על הירושימה. הוא מראה זאת בתרשים וטוב מראה עיניים. לגיטימי לגמרי לתת נתונים של מה עומד להיות כאן מסוכן. 'כשאני, נתניהו, על פי מקורות זרים תוקף בסוריה מאתיים טילים של האיראנים, יש סיבה לכך שזה מתבצע. תבטחו בי כי אם לא נעשה זאת אתם אזרחי ישראל בסכנה".

בדבריו מעיר רוטברט ומוסיף נימת ביקורת על התייחסותו של נתניהו לעיתונאים, כאשר הוא מסיים את דבריו ובוחר שלא להשיב לשאלותיהם. "ייאמר לזכותו או לגנותו של נתניהו שהוא לא סופר את העיתונאים מזה זמן רב. הפריע לי מאוד שהוא לא נתן אפשרות לשאול שאלות.

''גם אם לא עשרים שאלות אפשר לסכם על 4-5 שאלות. אתה הרי מאוד בטוח במסרים שלך ומאמין בהם, אתה יודע לענות עליהן היטב בשנינות ואפילו בהומור ועוקצנות. תן לעיתונאים לדבר ותראה שאתה לא חושש מדבר".

לטעמו של רוטברט בהתנהלות זו יש אמנם לעיתים מכובדות, אך כאשר הדבר מתרחש באופן קבוע ושיטתי זה מפריע, מיותר ופוגע בהעברת המסרים.