זינוק בהיקף הייצוא הביטחוני מישראל

בשנת 2017 נחתמו חוזים בהיקף של 9.2 מיליארד דולר, עלייה של כ-40% בהשוואה לשנת 2016. ליברמן: הישג בלתי רגיל בכל קנה מידה.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ז באייר תשע"ח

זינוק בהיקף הייצוא הביטחוני מישראל-ערוץ 7
מערכת LRSAM להגנה אווירית מלב ים
צילום: התעשייה האווירית

אגף הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון (סיב"ט) מסכם היום (ד') את שנת 2017 בייצוא הביטחוני של ישראל – עם חתימת חוזים חדשים בהיקף של כ- 9.2 מיליארד דולר, עלייה של כ-40% לעומת שנת 2016.

במהלך השנה הצליחו התעשיות הביטחוניות, בתמיכת סיב"ט וגופי משרד הביטחון הנוספים, לחתום על עשרות חוזים משמעותיים, שהביאו להמשך מגמת ההתחזקות של ישראל בשוק הביטחוני העולמי.

הנדבכים המשמעותיים בייצוא הביטחוני בשנת 2017: טילאות ומערכות הגנה אווירית (31%), מערכות מכ"מים ול"א (17%), השבחות ומכלולים אוויוניים (14%), יבשה תחמושת ועמדות נשק (9%), מערכות תקשוב וקשר (9%), תצפית ואופטרוניקה (8%), מערכות מודיעין, מידע וסייבר (5%), שירותים ושונות (3%), מל"טים (2%), מערכות ימיות (1%), לוויינות וחלל (1%).

מנתוני הייצוא הביטחוני לפי פילוח גיאוגרפי עולה כי ישראל מייצאת לאסיה והפסיפיק-58% מסך כל הייצוא הביטחוני , אירופה- 21%, צפון אמריקה- 14%, אפריקה- 5%, אמריקה הלטינית- 2%.

ראש סיב"ט, תא"ל (מיל') מישל בן-ברוך, אמר "אנו גאים לסכם שנה מוצלחת מאוד לייצוא הביטחוני הישראלי שהניב חוזים חדשים לתעשיות הביטחוניות בשווי של למעלה מ-9 מיליארד דולר. מדובר בהמשך מגמת עלייה ובגידול משמעותי ביותר בשנה האחרונה. התעשיות הביטחוניות הישראליות זוכות להערכה, יוקרה ואמון רב בעולם, בזכות טכנולוגיות מתקדמות ואיכותיות המבוססת על פתרונות ייחודיים שהוכחו מבצעית בצה"ל".

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר כי "בתוך שנתיים הקפצנו את היצוא הביטחוני בעשרות אחוזים. מדובר בהישג בלתי רגיל בכל קנה מידה, שהושג בעבודה קשה של סיב"ט והתעשיות הביטחוניות ובזכות שורה של הסכמים עם מדינות, שנתנו אמון ביכולות וביצירתיות של משרד הביטחון''.

לדברי ליברמן, ''ההישג הזה יאפשר לנו להגדיל את תקציבי המחקר והפיתוח, לייצר מקומות עבודה חדשים ובעיקר להבטיח את עליונותו של צה"ל לשנים קדימה".