מסיבת העיתונאים היום
מסיבת העיתונאים היום צילום: גלעד עדין

"משהו טוב מאד קורה לספורט בישראל", כך אמרה היום (רביעי) שרת התרבות והספורט מירי רגב במסיבת העיתונאים המרכזית לפתיחת אירועי הג'ירו ד'איטליה, מירוץ האופניים השני בחשיבותו בעולם הספורט המקצועני שיתקיים לראשונה בארץ.

שלושת ימי הרכיבה הראשונים של המירוץ היוקרתי יתקיימו לראשונה מחוץ לגבולות אירופה, כשלרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל הוחלט כי המירוץ יוזנק מירושלים, בירת ישראל ומסלולי הרכיבה יעברו לאורכה ולרוחבה של הארץ.

היום נערכה מסיבת העיתונאים המרכזית של המירוץ בהשתתפותם של שרת התרבות והספורט מירי רגב, שר התיירות יריב לוין, השר לענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין ורבים נוספים אשר נרתמו למבצע חסר התקדים של הבאתו של המרוץ לישראל.

האירוע שיהיה אירוע הספורט הגדול ביותר והמושקע ביותר שהתקיים בארץ, צפוי לתרום לכלכלת המדינה ולתדמיתה בעולם בצורה ניכרת, כאשר בפרויקט לוקחים חלק גם המשרד לביטחון פנים והמשרד לעניינים אסטרטגיים בראשות גלעד ארדן ומשרד האוצר בראשותו של משה כחלון.

סמפכ"ל המשטרה ניצב זוהר דביר, ראש מנהלת הג'ירו במשטרה נצ"מ ויקטור בוסקילה, רמ"ח מבצעים נצ"מ ישי שלם ונציגת אגף התנועה סנ"צ שלי שאול נתנו תדרוך וסקירה מקיפה אודות ההיערכות והצפי לימים הקרובים, כולל החסימות הצפויות והנתיבים החלופיים המומלצים, סידורי האבטחה חסרי תקדים, בין היתר לאור סגירת הכבישים הדרושה ואף סגירת המרחב האווירי בשלבים מסוימים של המירוץ.

עוד לקחו חלק באירוע מנכ״ל RCS Sport - Paolo Bellino, מנכ״ל ג׳ירו ד׳איטליה Mauro Vegni ונשיא הכבוד של ה-"Big Start Israel" ג'ירו ד'איטליה ומי שאמון על הבאתו של הג'ירו לישראל איש העסקים והפילנטרופ סילבן אדמס.

שרת התרבות והספורט מירי רגב, אמרה במסיבת העיתונאים החגיגית: "אני שמחה שמרוץ הג'ירו מצטרף לשורת אירועי ספורט בינלאומיים המתקיימים בארץ. אירועי ספורט בסדר גודל זה, חושפים את פניה היפות של ישראל, ישראל הרואה בספורט כערך חברתי ומאמינה שבאמצעות ספורט ניתן לגשר בין אנשים, מדינות ותרבויות".

עוד אמרה השרה רגב, "מרוץ הג'ירו דה איטליה הוא אירוע הספורט הגדול ביותר שנערך בארץ ומדובר בהפקת ענק ומבצע לוגיסטי חסר תקדים. לפני שעה קלה ביקרתי בכיכר ספרא ועקבתי מקרוב אחר ההיערכות המרשימה, ואין לי כל ספק שאנו ערוכים לקלוט ולארח את מאות הרוכבים והצוותים המקצועיים בצורה הטובה ביותר.אני רוצה להודות לידידי סילבן אדאמס ולחבריי השרים אשר יחד פעלנו להצלחת האירוע, ולהזמין את הציבור הרחב להנות מחוויה ספורטיבית מרהיבה. תודה גדולה לכל העוסקים במלאכה המורכבת הזו ובהצלחה רבה לכל המשתתפים!"

שר ירושלים והמורשת זאב אלקין אמר: "אין דבר יותר סמלי מכך שהמירוץ הזה מתחיל בירושלים ומסתיים ברומא. לפני 2000 שנה אבות אבותינו הוגלו מירושלים לרומא, לאחר כישלונות של המרד הגדול ומרד בר כוכבא, והיום, לאחר שחזרנו לארצנו ובנינו כאן את מדינת היהודים שירושלים בירתה, התחרות הספורטיבית הכי גדולה של איטליה בחרה דווקא בירושלים כנקודת הפתיחה שלה. הבחירה הזאת משקפת את מעמדה של ירושלים היום בעולם כאחת מהמקומות המרתקים ביותר בעולם הן בהיסטוריה שלה והן בעתידה המבטיח כעיר מודרנית מתפתחת שיכולה להיות גאה בהישיגיה בעולם בתירות במדע וההייטק".

שר התיירות יריב לוין, דיבר גם הוא במסיבת העיתונאים כשאמר: "מדינת ישראל גאה להיות ערוכה ומוכנה לאירוע הספורט הגדול והמורכב ביותר שהתקיים כאן אי פעם. הג'ירו ד'איטליה הוא הרבה יותר מאירוע ספורט. זוהי במה ענקית אשר מאפשרת לנו לחשוף את ישראל למאות מיליוני צופים בכל רחבי העולם. אירוע הג'ירו מהווה עליית מדרגה נוספת במהפכה השיווקית הגדולה שעברה מדינת ישראל בשלוש השנים האחרונות. אנו משווקים את ישראל כיעד אטרקטיבי לתיירות נופש, המעניק שילוב ייחודי בין מזג אוויר מעולה, קולינריה משובחת, חופי ים ושמורות טבע, לבין אתרים היסטוריים ודתיים החשובים ביותר בעולם".

סמפכ״ל המשטרה ניצב זוהר דביר, הבהיר: "משטרת ישראל הינה הגוף האחראי על אבטחת האירוע וקיומו ופועלת בשיתוף פעולה עם הנהלת הג׳ירו וכלל הגורמים. אלפי שוטרים יתפרסו במהלך ימי המירוץ לאבטחת המשתתפים , שמירת הסדר הציבורי והכוונת התנועה ויפעלו לאפשר את קיומו התקין של המירוץ לצד צמצום הפגיעה בשגרת החיים של התושבים".

מנכ״ל "RCS Sport" Paolo Bellino, סיפר כי בקשות רבות הונחו על שולחנם של ראשי המירוץ לארח את שלושת ימי הרכיבה הראשונים, אך הם בחרו דווקא בישראל. "הג'ירו צריך להיות משהו שהוא מעבר להצגתה וקידומה של איטליה בעולם ולכן היה לנו גם חשוב לקיים את ג'ירו 2018 בישראל, וזאת על אף בקשות ממדינות רבות נוספות. אני משוכנע שצופינו ב-198 מדינות ב-5 יבשות יעריכו את כל המקומות היחודיים שבהם יעבור המרוץ".

מנכ"ל הג'ירו ג'ריטליה Mauro Vegni המשיך והוסיף כי: "אנחנו ממש גאים להיות כאן עבור הביג סטארט וקבלת הפנים היא מאד מיוחדת. כל שנה הג'ירו מספר את סיפורם של מקומות בעלי עניין והאזורים שאותם נחצה במסגרת המקטעים השונים כאן בישראל, יראו לעולם מסורת, תרבות ונופים יפהפיים. אנו נראה מקטעים נפלאים שיפתיעו הן מהזווית הספורטיבית והן מהזווית התיירותית".

איש העסקים והפילנתרופ היהודי קנדי, מי שאמון על הבאתו של הג'ירו לישראל ואף משמש כנשיא הכבוד של ה-"Big Start Israel" סילבן אדמס: "רק לפני כמה חודשים הודענו על הפרויקט ומהרגע שעשיתי עלייה זה למעשה הרגע שאני הכי גאה בו, כי העולם עומד להיחשף למדינה היפה שלנו. לפתיחות, לסובלנות, לפלורליזם ולביטחון שמאפיין אותה. באמצעות הג'ירו אנו נבנה מלמטה למעלה את ספורט הרכיבה בישראל וכשהנוער בישראל יראה את קבוצת הרכיבה הישראלית מתחרה בג'ירו, יבינו שגם הם יכולים להגיע גבוה בספורט".

עוד אמר אדמס, "אנחנו נראה לעולם את הרוח של ישראל במהלך שלושת ימי המרוץ שתהיה בגבנו ותדחוף אותנו קדימה".

דניאל בנעים מנכ"ל ומייסד קבוצת "קומטק" והמפיק הראשי של ה-"Big Start Israel " ג'ירו ד'איטליה, הודה כי הופתע מההסכמה והתעוזה להגיע לישראל. "לא הייתי מאמין שהשותפים שלנו יעזו ויצאו מאירופה, וידאגו שבכל העולם יראו אותנו. 25 מצלמות, 2 מסוקים באוויר, אופנועים בקרקע, קמפיין מטורף וכל זאת כדי לשכנע אנשים שישראל יודעת לארח אירועים בינלאומיים כאלה ויעזרו לנו להראות את 'ישראל הנורמלית' כפי שסילבן אדמס אומר. מצאתי את עצמי מתאהב במדינה הזו מחדש כי הציונות של סילבן פשוט מדבקת. אנחנו מבקשים מהתושבים – לא להתייחס לסגירות ולחסימות. צאו מהבית ותבואו לעודד אותנו. אני מאד מקווה שכולנו ניפגש באילת אחרי הפקה טובה ובטוחה".