פושט רגל
פושט רגל צילום: יח"צ

עם החלת צו הכינוס שהוא הצעד הראשון בהליך פשיטת רגל, מוטלות על חייבים הגבלות שונות, לדוגמא: מוציאים נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ, מועברת הודעה על מצבו כמוגבל מיוחד לבנק ישראל מיוחד, חל עליו איסור להשתמש בכרטיסי אשראי או להיות בעל עניין בתאגיד.

חייבים רבים רואים בהגבלות הללו חומה גבוהה שתעיב על חייהם, ולכן נמנעים מלפנות להליך. אך דווקא מי שפונה להליך מגלה כי הוא די גמיש והמגבלות האימתניות שנדמה כי נלוות אליו, הן לא באמת כל כך נוראיות ומפחידות.

איזה הגבלות חלות על פושטי רגל

1. הגבלה על חשבון בנק - כיום, במסגרת צווי הכינוס החדשים יש הוראה שמתירה לחייבים לפתוח חשבון בנק אחר בכל בנק, אך רק ליתרות זכות, משמע, ללא אפשרות להיכנס למינוס. הרבה חייבים לא מודעים לזכות זו, ומוצאים את עצמם מקבלים סירוב מהבנק במקרים מסוימים. אך יש לדעת כי בהצגת צו כינוס מקורי לפקיד הבנק, יהי זה מחויב לפתוח חשבון בנק חדש בתנאי יתרת זכות. מבחינת חייבים רבים שכבר הורגלו להתנהל עם כסף מזומן בלי חשבון בנק מדובר בהקלה משמעותית, משום שכעת הם יכולים להפקיד משכורת בבנק כמו כולם, ולא לפרוע את שיק השכר למזומן או לבקש מהמעסיק שלהם קבלה של שכר במזומן באופן מיוחד. עת כמו כן, עתה גם מנפיקים לחייבים כרטיסי אשראי דיירקט, שזהו כרטיס לחיוב מזומן ללא אפשרות לעסקאות אשראי או קרדיט.

2. יש מקרים בהם חייבים סורבו לשכירות דירה משום שהם לא יכולים לתת למשכיר צ'קים של השכירות. גם כאן נקבעו לאחרונה החלטות שמתירות לחייבים,פושטי רגל , להחזיק בפנקסי המחאות למטרות תשלום שכירות.

3. עיכוב יציאה מהארץ - לחייבים שצריכים לצאת מן הארץ בזמן הליך פשיטת הרגל, אם מדובר בנסיעה בעניינים משפחתיים, רפואיים, ענייני עבודה ועוד, יש את הזכות לבקש להסיר את צו עיכוב היציאה מהארץ, הבקשה מועברת לאישור ובמרבית המקרים לא תהיה עם זה בעיה.

4. איסור על עניין בתאגיד- פושטי רגל שהם בעלי עסק/חברה דואגים שבהליך פשיטת רגל הם ימצאו עצמם ללא פרנסה. לדאגה זו אין יותר הצדקה כיוון שהיום פושטי רגל יכולים לפתוח תיק עוסק מורשה באישור של בית המשפט, ולהמשיך להפעיל עסק בזמן שיש תיק פשיטת רגל.

ליווי מקצועי של פושטי רגל בהליך

הקביעות בתחום הליך פשיטת הרגל שונו באופן מותאם יותר למציאות עמה חייבים מתמודדים בחיי היומיום והצרכים המשתנים שלהם. הליך פשיטת רגל גמיש יותר ממה שהיה בעבר, וכיום חייבים יכולים לפתוח דרך כלכלה חדשה ולשקם את עצמם כלכלית גם בתוך מסלול פשיטת רגל.

חברת אובליגור היא חברה מובילה בתחום הייעוץ הפיננסי אשר מתמחה בסיוע לחייבים ובפתרונות מקצועיים לחובות מכל סוג ובכל סדר גודל. באובליגור תוכלו לקבל ליווי מקצועי כולל עד למחיקת חובותיכם. אובליגור מציעה לכל חייב/ת פגישת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות.

המאמר בחסות אובליגור

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו