הניו יורק טיימס: על אבו מאזן לפרוש

מאמר המערכת של העיתון תוקף בחריפות את נאומו האנטישמי של אבו מאזן. "הפך ללא רלוונטי".

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ח באייר תשע"ח

אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה
אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה
צילום: רויטרס

העיתון ניו יורק טיימס, שבדרך כלל בין דפיו ניתן למצוא ביקורות חריפות על מדיניות ישראל, יוצא היום (חמישי) במאמר מערכת נוקב וחריף נגד יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

בעקבות נאומו האנטישמי, בו אמר בין היתר כי רצח היהודים בשואה לא נבע מעצם היותם יהודים אלא בשל פעילותם הכלכלית כמלווים בריבית או בנקאים, נכתב במאמר כי יושב ראש הרשות הפך את עצמו לבלתי רלוונטי.

"העלילות האנטישמיות ותאוריות הקונספירציה הראויות לכל גינוי של אבו מאזן, גרמו לכך שהוא הפסיק להיתפס בעיני העולם כפרטנר אמין, לכשישבו הישראלים והפלסטינים יחד", נכתב במאמר.

הניו יורק טיימס מוסיף כי "הנטייה האנטישמית של אבו מאןז אינה חדשה. במהלך שנות ה-80 הוא כתב עבודת דוקטורט שהעלתה תהיות לגבי מותם של ששת מיליון היהודים בשואה. כשבא כמחליפו של יאסר ערפאת בהנהגה הפלסטיני, הוא ניסה למתן את הדברים וטען כי לדעתו 'השואה היתה דבר נורא. פשע בלתי נסלח נגד העם היהודי ופשע בלתי מתקבל על הדעת נגד האנושות'".

העיתון לא יכול בלי לבקר את ישראל על פעילותה בהרחבת ההתנחלויות ואף מסמן אותן כחלק מהדברים המעכבים את הצדדים מלשבת ולהתדיין ביניהם, אבל מאשים את אבו מאזן שהביא את המצב הזה על עצמו.

"אבו מאזן, אשר מפקח על מערכת ממשלתית לא מתפקדת הנגועה בשחיתות, איבד את התמיכה אצל בני עמו. הוא החליש את מוסדות הממשלה, סירב לקיים בחירות חדשות ובעצם כפה את שלטונו", נכתב במאמר.

הביקורת אף החריפה. "גם באקלים הקיים ברשות הפלסטינית, נאומו המרושע של אבו מאזן הוא שפל חדש. אין ספק שהוא ממורמר, אבל החלק האפל שלו שצץ בנאום, מעיד על הצורך שלו לפרוש מתפקידו. הפלסטינים זקוקים למנהיג צעיר, בעל יושרה, שיוכל לדבר באמת עם הישראלים ולנסות להשיג שלום".