הזוכים בפרס, בעבר
הזוכים בפרס, בעברצילום: פלאש 90

מפעל פרס מוסקוביץ' לציונות הודיע בצהריים (חמישי) כי בשל מזג האויר החליטו בהנהלת הפרס להעתיק את הטקס שהיה אמור להתקיים ביום שני הקרוב בעמק צורים, לבנייני האומה בירושלים.

הטקס יכלול השנה הופעה מלאה וחגיגית של הזמר אברהם פריד.

הפרס השנה ביקש להעלות על נס את דור תש"ח שלחם למען מדינה ציונית לצד דור תשע"ח שנלחם אף הוא בחזיתות שונות. לייצוגם של שני הדורות נבחרו מתוך מאות מועמדים שניים:

יוסף לוטנברג, שהתגייס בשנת 1945 בגיל 16.5 לפלמ"ח, לקח חלק בקרבות בחטיבת הראל, נפצע פציעה קשה אך המשיך לפעול למען המדינה. הוא כיום חבר עמותת דור הפלמ"ח וממקימי מוזיאון הארגון בתל אביב. בעבר שימש כיושב ראש ארגון נכי צה"ל. במלחמת יום הכיפורים הוא שכל את בנו איתן, וכיום הוא פעיל מרכזי בארגון יד לבנים.

לוטנברג מייצג את דור הנפילים של תש"ח ששנת ה70 למדינה היא הזדמנות נוספת להכיר בפועלם.

אביחי יעקב, מנהל מכינת תמיר בקצרין, נבחר לייצג את העשייה הציונית בשנים האחרונות. אביחי, זכה בעיטור העוז על חלקו בקרב בינת ג'בל, את העיטור הגבוה קיבל יחד עם מפקדו, שנהרג באותו קרב, רב סרן רועי קליין.

בתפקידו היום הוא מוביל את תלמידי המכינה, שרובם מגיעים מהפריפריה, להעצמה אישית ולהשתלבות בחברה הישראלית כמובילים.

הפרס ע"ש צ'רנה וארווין מוסקוביץ ניתן זו השנה האחת עשרה לאישים המובילים עשייה ציונית.נזכיר כי ד"ר מוסקוביץ' הלך לעולמו לפני כשנתיים בגיל 88. במהלך השנים מוסקוביץ' תרם רבות לנזקקים בכל העולם באמצעות "קרן מוסקוביץ'" שהקים. הוא סייע רבות לארגוני הימין בישראל ולפיתוח הבנייה היהודית במזרח ירושלים.

מוסקוביץ' שהתגורר במיאמי הותיר אחריו את אשתו צ'רנה ושמונה ילדים. אחד מבניו מתגורר בישראל, אחיו מתגורר בקיבוץ עין דור.

לאתר פרס מוסקוביץ לחצו כאן