אושר. חיים כץ
אושר. חיים כץ פלאש 90

משרדי המשפטים והרווחה יציגו ביום שני בוועדה לזכויות הילד של הכנסת טיוטת חוק שמערערת את מעמדם של ההורים הביולוגיים בתור המייצגים הטבעיים של ילדיהם מול מערכות המדינה.

ההצעה מאפשרת למנות לילדיהם אפוטרופוס או עורך דין מטעם המדינה, כביכול על סמך "רצונו, רגשותיו, דעותיו ועמדתו" של הקטין.

זאת, לעומת המצב הנוכחי, בו מינוי אפוטרופוס לקטין אמור להיעשות רק במקרי הזנחה והתעללות.

טיוטת החוק בת כ-1,300 מילים באה להוסיף ל"חוק הנוער" – אותו חוק שמאפשר הוצאת קטינים מרשות הוריהם – את המושג "טובת הקטין". "טובה" זה מוגדרת בחוק באופן מעורפל, שיאפשר לעובדת סוציאלית החפצה לשכנע את בית המשפט למנות לילד אפוטרופוס או עורך דין במסגרת הליכים להוצאתו מרשות הוריו, לעשות זאת גם בלי שתצטרך לטעון להזנחה או התעללות מצד ההורים. בימינו, השופטים נוטים כמעט תמיד לקבל את עמדות העובדות הסוציאליות.

החוק המוצע קובע אמנם שזכותו הטבעית של קטין לגדול אצל הוריו אך מוסיף כי הדבר נכון "למעט במקרים שבהם טובת הקטין מחייבת את גידולו מחוץ לבית הוריו". בקביעת טובת הקטין, על בית המשפט להביא בחשבון כאמור את "רצונו, רגשותיו, דעותיו ועמדתו בעניין הנדון", את "קשריו ויחסיו עם הוריו ועם אנשים משמעותיים אחרים בחייו, ושמירה על רציפות קשרים אלה", את "עמדת הוריו או אפוטרופסו ואנשים משמעותיים אחרים בחייו בעניין הנדון", את "יכולת הוריו וכל אדם או מסגרת אחרים הנוגעים לעניין לספק את צורכי הקטין" ועוד.

העו"ס כפרשנית

זה נשמע אולי תמים וחביב, אבל פירוש הדבר שעו"ס תוכל לשכנע בית משפט למנות אפוטרופוס או עו"ד לקטין לצורך הוצאתו מביתו, על סמך הפרשנות שלה לשיחות שניהלה עם הקטין ועם קרובי משפחתו השונים ו"אנשים משמעותיים אחרים בחייו". נציין כי אין כל הגבלת מינימום על גיל הקטין בו מדובר. אם עו"ס תבוא לבית המשפט, למשל, ותגיד שדיברה עם ילד בן חמש וכי הוא רוצה לעזוב את ביתו, בית המשפט יתקשה לטעון אחרת.

החוק המוצע קובע עוד כי כברירת מחדל, במתן החלטות ביניים, ימנה לקטין עורך דין מטעם המדינה שייצג אותו – וזאת במקום המצב כיום, בו ההורים הם שמייצגים את הקטין כברירת מחדל. החלטות הביניים מתקיימות אף לפני שמיעת הקטין או האחראי עליו ולפני קבלת תסקיר של הרווחה לגבי המקרה, ובמסגרתן יכול בית המשפט לאשר נקיטת אמצעי חירום על ידי עובד סוציאלי.

נדגיש כי עורך דין הממונה לקטין ע"י המדינה במקרים שבהם ההורים מנסים למנוע את הוצאת ילדם מרשותם עלול לייצג את הקטין בצורה המנוגדת לרצון ההורים. עורך הדין עשוי לטעון, למשל, שטובת הילד דווקא מכתיבה את הוצאתו מביתו.

גם במקרים בהם העו"ס סבורה כי הקטין הוא "נזקק" וגם במקרים של חשד ל"הטרדה מאיימת" במשפחת הקטין, החוק המוצע קובע כי ימונה עו"ד מטעם המדינה לייצג את הקטין, כברירת מחדל.

הצעות חוק מוסוות

מדובר בהצעת חוק שלישית אשר הובאה לדיון בכנסת בשנה האחרונה ואשר מטרתה לערער את מעמד ההורים הביולוגיים ולהקל על נטילת מעמד האפוטרופסות של ההורים, ו למנות עו"ד לקטין ללא התחשבות ברצונם. בכל המקרים, ההצעות מוסוות כאילו מטרותיהן אחרות. ההצעות האחרות הן "חוק הורים וילדיהם" שהוסווה כחוק לביטול חזקת הגיל הרך בגירושין, החוק "נגד ניכור הורי" שעבר כבר בקריאה טרומית, והצעת חוק "לייצוג נפרד לקטינים".

גם ל"חוק האומנה", שעבר בשנה שעברה, השלכות דומות.

המשותף למרבית החוקים הללו היא מגילה של "זכויות הילד" שמאפשרות להחליש את מעמד ההורים ולמנות במקומם אפוטרופוס, אם הרשויות יקבעו שהם לא מכבדים את "זכויותיו". במקרה של "חוק הורים וילדיהם", ניתן יהיה "לצמצם או לשלול" את ההורות של הורה שלא יכבד את מגילת הזכויות של ילדיו, הכוללת את "רצונו, רגשותיו ודעותיו".

הכותב הוא אב לשניים ויו"ר תנועת המשפחה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו