ישראל מממנת חרם נשק על עצמה

ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" קורא לעולם להטיל חרם נשק על ישראל ולמנוע משלוחי נשק אליה. ומי תומך בארגון? מדינת ישראל בעצמה.

גיל רונן , י"ט באייר תשע"ח

מחאה של אמנסטי נגד ישראל, 2009
מחאה של אמנסטי נגד ישראל, 2009
צילום: רויטרס

ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל", אשר הוכר על ידי מדינת ישראל כארגון העובר על חוק החרם במאבקו במדינת ישראל, "עלה מדרגה" בפעילותו בסוף השבוע האחרון.

במסגרת קמפיין מיוחד של הארגון, הוא השמיע קריאה לכל מדינות העולם לעצור את ההרג שמדינת ישראל מבצעת, כביכול, באנשים "חפים מפשע" בעזה.

במסגרת הקמפיין קרא הארגון להטיל אמברגו נשק מלא על ישראל. ולעצור מיידית כל משלוח נשק מכל מדינה בעולם לישראל.

מה שמוזר בסיפור הוא שלארגון אמנסטי יש סניף בארץ אשר נתמך על ידי מדינת ישראל. הארגון מקבל הטבת מס סעיף על פי 46א לפקודת מס הכנסה, אשר מאפשרת לתורם לקבל החזר מס בגין התרומה. מדובר בזכות אשר אינה מוענקת לרוב העמותות אך דווקא ארגון זה זכה בכך.

שר האוצר כחלון כבר הכריז מספר פעמים שהוא יבטל הכרה זו. רק בחודש פברואר האחרון, כחלון והשר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן, הכריזו על פרסום תקנות חדשות לחוק החרם כדי שיהיה ניתן לשלול בפועל את המימון לאמנסטי ושאר ארגוני החרם.

אך בפועל, דבר זה מעולם לא קרה. הארגון ממשיך לקבל את הטבת מס גם בימים אלו ומבחינת רשות המיסים האמונה על מתן ההטבה, הארגון עומד בכל התנאים וימשיך לקבל כרגיל.

גם רשות השירות הלאומי מעניקה לארגון זה שני בני שירות לאומי אשר בפועל פוגעים במדינת ישראל ואף מקדמים חרם נגדה.

תגובות

מהשר לנושאים אסטרטגיים נמסר כי העניין בבדיקה.

מלשכת כחלון נמסר כי שר האוצר מקדם בחודשים האחרונים תקנות לפי חוק החרם שיאפשרו לשר לשלול מימון מארגוני חרם. התקנות נכתבות בשיתוף משרדי הממשלה הרלוונטים והינם על סף סיום. לאחר מכן התקנות יובאו לאישור שרת המשפטים וועדת חוקה של הכנסת כמחוייב בחוק.

שרת המשפטים איילת שקד מסרה בתגובה כי "מדינת ישראל לא צריכה לממן ארגונים שפוגעים בה. אתמוך בשלילת תקציבים ומניעת תקני שירות לאומי מארגונים שפועלים נגד אופייה היהודי והדמוקרטי של מדינת ישראל. לכן אני תומכת גם בשלילת תקציבים, בדמות הטבות מס, לארגון אמנסטי".

במנהלת השירות הלאומי ובלשכת השר אורי אריאל הממונה על השירות הלאומי העדיפו שלא להגיב.

מארגון "בצלמו", שמלווה את המאבק בתנועת החרם, נמסר: "הזוי שבעוד שמדינת ישראל נאבקת בכל הכוח בחרם על ישראל, ביד השנייה, מסיבות ביורוקרטיות ואחרות, היא מממנת את החרם. אנחנו קוראים לכל משרדי הממשלה לקבל החלטה מיידית להפסיק כל מימון לארגוני חרם".