מדליקים אש של חיים דווקא בפולין

הקהילה היהודית בלודז' חגגה ל"ג בעומר עם משלחת מישראל. ''אפשר לבנות על ידי אש ואפשר להחריב על ידי אש''.

ערוץ 7 , י"ט באייר תשע"ח

מדליקים אש של חיים דווקא בפולין-ערוץ 7
שליחי שטראוס עמיאל
צילום: Jordis Antonia Schlosser

באירוע מרגש וסימבולי חגגה הקהילה היהודית בלודז', פולין, את ל"ג בעומר, יחד עם כ-30 שליחים לעתיד אשר נמצאים בפולין במסגרת הכשרתם לשליחות על-ידי מכון שטראוס עמיאל מבית רשת אור תורה סטון.

לחגיגות אמש (חמישי) הגיעו רבים מחברי הקהילה, ילדים, צעירים ומבוגרים כאחד, אשר ישבו סביב מדורה וכמיטב מסורת החג צלו תפוחי אדמה ונהנו מהחגיגות ומהשמחה ששררה במקום.

הקהילה היהודית בלודז' מנתה לפני השואה 230 אלף אנשים, וכיום היא קהילה קטנה המונה כ-400 יהודים ועוד כ-2000 שלא רשומים בקהילה. על אף גודלה, היא נחשבת כקהילה אשר התחדשה אחרי השואה ומנסה לשמור על החיים היהודיים במקום ועל הקשר עם ישראל.

הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס עמיאל, אמר כי ''לאש יש משמעות מיוחדת בכל מקום ובמיוחד על אדמת פולין. האש יכולה לחמם ויכולה לשרוף, אפשר לבנות על ידי אש ואפשר להחריב על ידי אש. דווקא במקום בו בעבר האש גרמה להרג ולחורבן, הערב מסביב לאש בקהילת לודז', אש החיים מחברת ומקרבת בין יהודים".

זו הפעם הראשונה שבה מתקיימת תוכנית הכשרת השליחים לעתיד של 'שטראוס עמיאל' גם בחו"ל, כחלק מהרחבת תהליכי הכשרת השליחים לתפוצות. הבחירה בפולין אינה מקרית, שכן ארבעה מתוך חמשת רבני הקהילות המכהנים כרגע בפולין, היו בעברם שליחים מטעם 'מכון שטראוס' עמיאל, ועברו תהליך הכשרה דומה לזה שעוברים כעת השליחים החדשים.

במהלך השבוע כולו מגיעים השליחים לעתיד לקהילות שונות בפולין, שם הם נפגשים עם נציגי הקהילות, עם עיתונאים פולנים ועם סטודנטים יהודים, מבקרים בבתי הספר ולומדים מקרוב על לומדים על הקהילות היהודיות, על העבודה החינוכית של השליחים, תפקידיהם ואיך נראים חיים של שליח בתפוצות.