בג"ץ הרוויח ביושר את פסקת ההתגברות

השר אלי כהן (כולנו) לא יצביע נגד ההתגברות בוועדת השרים לחקיקה ולא יגיש ערר לבלימת החוק. "קיים קונצנזוס לחיזוק הפרדת הרשויות".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"א באייר תשע"ח

השר אלי כהן
השר אלי כהן
צילום: Miriam Alster/Flash90

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, נציג מפלגת 'כולנו' בוועדת השרים לחקיקה, לא מתכוון להצביע נגד פסקת ההתגברות שתעלה היום (ראשון) לדיון בוועדה.

לדבריו, יש צורך לגבש הצעת חוק ממשלתית המוסכמת על כלל הסיעות, שתתבסס על חוק יסודות החקיקה.

"אין לי כוונה להגיש ערר, קיים קונצנזוס על חיזוק הפרדת הרשויות", הסביר כהן את עמדתו.

"אני לא אתנגד להצעה שמונחת היום, רק צריך לקראת הקריאה הראשונה להביא הצעה ממשלתית ושיתקיים דיון רחב בנושא", ציין כהן.

"אנחנו נמצאים בנקודה שבה ראינו התערבות חוזרת ונשנית של בג"ץ, לכן את קידום חוק יסודות החקיקה בית המשפט הרוויח ביושר", הוסיף כהן.

נציין כי ההצעה בנושא פסקת ההתגברות צפויה להיות מאושרת היום בוועדת השרים לענייני חקיקה לאחר שראש הממשלה נתניהו הבהיר כי לא יתנגד להעלאתה.

"הדרך הנכונה להעביר את פסקת ההתגברות היא באמצעות גיוס כל מרכיבי הקואליציה", אמר נתניהו, "רצינו לדחות בשבוע כדי להשיג הסכמה ולהביא את החוק בתמיכת הקואליציה כולה".

ביום חמישי האחרון ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו משרת המשפטים איילת שקד לדחות שוב את ההצבעה על פסקת ההתגברות בוועדת השרים לענייני חקיקה מחר.

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, הודיע כי ההצבעה לא תידחה. "ביום ראשון הקרוב אנו נעלה את חוק ההתגברות להצבעה, ונצפה לתמיכת ראש הממשלה", צייץ בנט בטוויטר.

ההצבעה על פסקת ההתגברות, מבקשת להגביל את יכולתו של בג"ץ לפסול חוקים. הדיון בין השותפות הקואליציוניות נסוב סביב מספר הח"כים שיוכלו לאשר מחדש חוק שפסל בג"ץ. בנט ושקד עומדים על דרישתם לרוב של 61 ח"כים ולא מוכנים להתפשר על כך. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות תומכים ברוב של 70 ח"כים שיוכלו לאשר מחדש חוקים שנפסלו בבג"ץ.