הרשיע. השופט וינוגרד
הרשיע. השופט וינוגרד בתי המשפט

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, רם וינוגרד, הרשיע היום (ראשון) 25 עמותות ותשעה נאשמים חברי הפלג החרדי "קהילת המתמידים", בהונאת המדינה בעשרות מיליוני שקלים.

הנאשמים הורשעו בעבירות מרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במאות מסמכים ותעודות זהות מזויפות ועבירות הלבנת הון בהיקף של מליוני ש"ח. שני נאשמים הורשעו בעבירות שיבוש מהלכי משפט הטרדת עדים והפרת הוראה חוקית.

בהכרעת הדין שניתנה היום קבע בית המשפט כי הנאשמים הונו את המדינה ומוסדותיה וקיבלו במרמה כספי תמיכה בעמותות בסך של 24 מיליון ש"ח.

"התמונה המצטיירת מכל אלה היא של התנהלות שיטתית ומתוחכמת בנוגע לביקורות הנערכות מטעם משרד החינוך, שכל מטרתה להקים מסך עשן שמסווה את פעולות המרמה", ציין השופט.

לדבריו, "מוסדות המתמידים עשו כל שלאל ידם כדי למנוע מצב בו תתקיים ביקורת פתע. לשם כך פעלו המתמידים בדרך של שינוי כתובות תדיר, המקשה על ביצוע הביקורת מלכתחילה, אספו מידע על הביקורות הן באמצעות קבלת המידע מאחרים והן באמצעות מעקבים אחר מבקרים, וכל זאת כדי לעקר את אלמנט הפתאומיות שבביקורת, כך שיהא סיפק בידם להיערך לאופרציה הנחוצה להסעת תלמידים לביקורות המתקיימות מחוץ למקום מגורי ולימודי האברכים".

"הנאשמים הקימו מערך המוני של הסעים כדי להביא לכך שהתלמידים יתייצבו לאותן ביקורות שנערכו בכתובות הרשומות של הלימודים. מאחר ובחלק מהעמותות דווח מספר רב של תלמידים, שאין כל אפשרות להכילו במקומות הלימוד המצומצמים בהם פעלו הכוללים של מוסדות המתמידים, דיווחו חלק מהעמותות על מקומות לימוד פיקטיביים בהם לא פעל כולל כלשהו של המתמידים. במהלך הביקורות חולקו תעודות זהות מזוייפות לתלמידים על מנת שאלה יתחזו לאחרים. כל זאת כדי ליצור מצג כוזב כאילו התלמידים הפיקטיביים שדווחו למשרד החינוך אכן לומדים בכוללים אלה", ציין השופט.

לדברי עו"ד רעות גורדון כץ, מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה: "מדובר בפרשת המרמה הגדולה ביותר שנחשפה בתחום התמיכות בכלל, ובתחום התמיכות למוסדות תורניים בפרט, בסך כולל של 24 מיליון ש"ח. חשיפת הפרשה, העמדתם לדין של המעורבים בעבירות המרמה, והכרעת הדין שניתנה - מעידים על נחישותם של הפרקליטות ושל גורמי האכיפה לחשוף את עבירות המרמה גם כאשר הן מבוצעות בקהילה סגורה, שאנשיה לעיתים אינם משתפים פעולה עם הרשויות. הכרעת הדין מעבירה מסר ברור וחד משמעי כי יש להוקיע את מעשיהם של אלה אשר הונו את המדינה וקיבלו כספים במרמה על חשבון גופים אחרים הפועלים כדין".

על פי הכרעת הדין, הנאשמים הגישו למשרד החינוך בקשות כוזבות רבות לתמיכה במוסדות תורניים השייכים לקהילת המתמידים. הבקשות הכוזבות הוגשו בשם עמותות שונות, הנמצאות כביכול בשליטת אנשים שונים ופועלות ממקומות שונים, כשבפועל כל העמותות הופעלו על ידי הנאשמים והיו בשליטתם הבלעדית. לבקשות הכוזבות צירפו הנאשמים מסמכים מזויפים שייצרו מצג שווא כאילו העמותות פועלות כדין ועומדות בדרישות הסף של משרד החינוך לקבלת כספי תמיכה, והן כללו בנוסף גם מצג שקרי על אודות כמות התלמידים במוסדות העמותות, כמות אותה הגדילו על ידי שימוש בפרטים של מי שאינם תלמידים בפועל בעמותות הללו.

בנוסף, הורשעו הנאשמים בזיוף מאות תעודות זהות עם תמונות של מתחזים מטעם חברי הקהילה, דבר שנועד להבטיח שמצג השווא ביחס למספר התלמידים המדווח לא ייחשף על ידי המדינה. במקרה של ביקורת מצד המדינה באחת העמותות, דאגו הנאשמים להזעיק למוסדות הרלוונטיים את המתחזים, ציידו אותם בתעודת הזהות המזויפת המתאימה לדיווח הכוזב שהועבר למשרד החינוך ביחס למוסד נשוא הביקורת, והנחו אותם להציג אותן בפני המבקרים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו