הישג לבנט:
פסקת ההתגברות עברה פה אחד

ועדת השרים לחקיקה אישרה את פסקת ההתגברות שתאפשר לכנסת לעקוף את חוקי בג"ץ.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"א באייר תשע"ח

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: הלל מאיר/TPS

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים (יום א') את הצעת החוק של ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) להוספת "פסקת ההתגברות" לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

התיקון לחוק יאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוק שנפסל על ידי בג"ץ. עם זאת נקבע כי האישור כפוף לכך שבגרסתו הסופית של החוק יקבע שחוק מתגבר יחוקק ברוב של 61 חברי כנסת. כעת תועבר הצעת החוק לאישור הכנסת.

יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד שדחפו לאישורו של החוק חרף בקשתו של ראש הממשלה נתניהו בירכו, "הממשלה היום התחילה בבניית חומת ההפרדה בין שלוש הרשויות. התערבות בג"ץ בחקיקה ובהחלטות ממשלה חרגה מזמן מהנורמה המקובלת.

פסקת ההתגברות תחזיר את אמון הציבור בבית המשפט העליון ותשיב את תפקידיהן המקוריות של הרשויות: הכנסת מחוקקת, הממשלה מבצעת, בית המשפט מפרש. אל לה לרשות להתערב בחברתה. יש לזכור כי הכנסת, כמייצגת את העם, היא הריבון כמו בכל דמוקרטיה מתוקנת".

רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, אמר בדיון כי "עמדת היועץ המשפטי היא שיש להתנגד לכל ההצעות. אנחנו לא אומרים שזה לא חוקתי, כי זה תיקון לחוקי יסוד, אבל אנחנו מתנגדים לזה. חוק יסוד החקיקה מטפל בכל המורכבות של היחסים בין הרשויות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שביקש לדחות את ההצבעה אמר מוקדם יותר לראשי הקואליציה: "כדי להיות מעשיים עם פסקת ההתגברות, צריך להידבר עם כל הגורמים בקואליציה על מנת להגיע לנוסחה מוסכמת".