שגריר טנזניה בישראל. ג'וב מסימה
שגריר טנזניה בישראל. ג'וב מסימהצילום: שגרירות טנזניה בישראל

במעמד שר החוץ של טנזניה ושרת המשפטים הישראלית, איילת שקד, תיחנך ביום שלישי ברמת גן שגרירות טנזניה בישראל. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם קסבניאן נוריאל צ'יריץ', קונסול הכבוד של טנזניה בישראל

"מדובר בדרך ארוכה שהסוף שלה מוצלח", מספר צ'יריץ'. "היחסים בין המדינות הסתיימו במלחמת יום כיפור. אבי האומה של טנזניה אמר שמאחר וישראל פלשה לאפריקה הוא עם אחיו האפריקאים ולכן הוא מנתק יחסים. להם לא הייתה שגרירות ולנו הייתה שגרירות שקופלה משם. לימים הפכה השגרירות הזו לשגרירות ארה"ב שפוצצה מאוחר יותר על ידי אל קעידה בפעולה הראשונה של הארגון".

ממשיך ומספר צ'יריץ' על פריחה דרמטית ביחסי שתי המדינות בשנות השבעים, ובשנים האחרונות "האהבה וההערצה לישראל תמיד הייתה באוויר שם. ישראל השאירה שטח להסברה פלשתינאית שנחשבה כאנדרדוג בטנזניה, מה שנתן סימפטיה לפלשתינאים, אבל העם אוהב את ישראל כאנשים מיוחדים וכארץ הקודש. הם מאמינים שנבחרנו בידי האל. בשנים האחרונות יש שם חזרה בתשובה נוצרית אוונגליסטית ושם ההערצה לישראל גדולה מאוד".

על ראשית הקשר האישי שלו לטנזניה הוא מספר כיצד בשנת 99' "הקמתי את תחנת הטלוויזיה הלאומית שלהם ונשארתי שם עשר שנים שבהן הידקתי את הקשרים בין ישראל לטנזניה". סייעה למהלך הידוק הקשרים, העובדה שהטלוויזיה שם נמצאת תחת משרד ראש הממשלה. "ניצלתי את זה לחימום היחסים בין המדינות".

לדבריו של צ'יריץ' מסעותיו של ראש הממשלה נתניהו לאפריקה קידמו את המהלך בצורה משמעותית, ובהכנות להקמת השגרירות פעל משרד החוץ באופן מרשים ויעיל

"מ-2010 אני קונסול כבוד שלהם וייצגתי באופן בלעדי את טנזניה. בגלל שאני הישראלי שישב שם הכי הרבה זמן ומכיר את התרבות והמנטאליות הטנזנאית, הייתי מעין גשר בין המדינות. מדובר במדינה עניה שהייתה סוציאליסטית-מאואיסטית הרבה זמן עד שנפתחה לאט לאט. המנטאליות העסקית שם מאחור אבל הפוטנציאל העסקי גדול בתחומי תשתיות, חינוך, חקלאות ועוד. למדינה אין כסף למימון הפעולות הללו, ואנחנו מחפשים חברות שיכולות להשקיע שם".

על טנזניה כמדינה תיירותית המושכת אליה ישראלים רבים מדי שנה הוא מספר: "ב-2010 הגיעו לשם כ-3000 תיירים ישראלים, היום מגיעים 30,000 ואולי יותר וזה הולך ומתעצם כי זו מדינה מיוחדת מבחינת הטבע שלה, מיליון ק"מ מרובע עם יותר מחמישים מיליון איש ושליש מהאריות בעולם. רבע מהמדינה הם שמורות טבע, שם מוציאים ראש מהג'יפ ורואים בראשית. בנוסף יש בה את זנזיבר שהם מקומות נפלאים לבלות בהם עם החופים מהיפים בעולם".

לקראת ההחלטה להקמת השגרירות מעריך צ'יריץ' שיהיו לחצים פלשתיניים. הוא מזכיר כי "השגריר הראשון של הפלשתינאים היה בדאר-אסלאם בטנזניה, כי זו הייתה קרקע פוריה של הסברה פלשתינית כמעט ללא מענה ישראלי, אבל הנשיא של טנזניה הוא פרו ישראלי והוא מאוד חזק ומאוד עצמתי שם. אם הוא מחליט משהו לא זזים ממנו ימינה או שמאלה".

"ביוני נשלח לכאן השגריר הראשון אי פעם, מיסטר מאסימה, שהוא האדם הטוב ביותר שיכולנו לצפות לו. הוא בא עם מוטיבציה להרמת היחסים בכל התחומים, חקלאיים, עסקיים ועוד. הוא מרים כל אבן לקידום העניינים השונים ומחובר מאוד למדיניות הישראלית".

ולמה להקים שגרירות ברמת גן? למה לא בירושלים? לא חבל להקים עכשיו ולהעביר בהמשך לירושלים? "הם אומרים שפותחים שגרירות בפעם הראשונה, אז נפתח אותה במקום שבו רוב השגרירויות. נושא ירושלים לא היה על הפרק, והמעבר לירושלים עוד יכול לקרות. הם מחכים גם לשגרירות ישראלית אצלם".