"פסקת ההתגברות - בהסכמה ולא בכפייה"

הנשיא ריבלין התייחס בנאום בטקס השבעת שופטים לפסקת ההתגברות. "אסור לשנות את כללי המשחק ועקרונות הדמוקרטיה", אמר.

ערוץ 7 , כ"ב באייר תשע"ח

טקס השבעת השופטים בבית הנשיא
טקס השבעת השופטים בבית הנשיא
צילום: מארק ניימן /לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נשא היום (שני) דברים בטקס השבעת שופטים שהתקיים בבית הנשיא.

בטקס הצהירו אמונים בפני נשיא המדינה 15 שופטים ושלוש רשמות בכירות: שישה שופטים לבית משפט מחוזי, תשעה שופטים לבתי משפט השלום ושלוש רשמות בכירות. עוד נשאו דברים בטקס, שרת המשפטים איילת שקד, ונשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות. כמו כן, השתתפו חברי הועדה לבחירת שופטים, יו"ר לשכת עורכי הדין, נשיאי בתי המשפט, השופטים המתמנים ובני משפחותיהם.

בדבריו התייחס הנשיא לדיונים אודות "פסקת ההתגברות" בימים האחרונים ואמר: "יותר מבעבר עולה הטענה כי מערכת המשפט פולשת לתחומים לא לה ומטילה סייג שלא כהוגן על החלטותיה של כנסת ישראל, היא נציגו הנבחר של הריבון. יותר מבעבר, דמוקרטיה מוצגת כ'שלטון הרוב'".

"סברתי תמיד כי אין מדינה יהודית מבלי שהיא תהיה גם דמוקרטית – יהודית ודמוקרטית בדיבור אחד ניתנו. ואכן, מדינה דמוקרטית לא יכולה אלא להסתמך על הכרעת הרוב. עקרון היסוד של הדמוקרטיה הוא הכרעת הרוב ואיתו ההבנה וההסכמה של המיעוט לקבל את הכרעת הרוב גם כאשר הוא משוכנע שהרוב טועה והכרעתו מזיקה".

"הרוב קובע, ניתן לנסות לשכנע אותו, ניתן לשכנע את הציבור לשנות את דעתו והדמוקרטיה מקנה את הזכות להשתמש בכל הכלים הלגיטימיים במגרש על מנת לעצור את ביצוע ההכרעה. אך בסופו של יום ואולי בתחילתו, כללי הדמוקרטיה הבסיסיים הם שהרוב קובע. אבל, אין סתירה בין קבלת כללי המשחק ובראשם הכרעת הרוב ובין הגנה עיקשת על זכויות המיעוט. ההיפך הוא הנכון. ההגנה על זכויות המיעוט לא רק מאזנת את זכותו של הרוב לקבוע, היא מייצרת את זכותו המוסרית של הרוב להכריע ולהחליט. ההסכם הזה הוא רגיש. אפשר לנסות להציג כל החלטה של הרוב, כפוגעת במיעוט. אך גם קל מאד לפגוע במיעוט, ולשנות את כללי המשחק לרעתו".

הנשיא הדגיש "אני מאמין, כי בסוגיות רגישות מעין אלו, הנוגעות לכללי המשחק הדמוקרטיים, עדיפה הסכמה, מאשר הכרעה. ואני מאמין כי בשיח נכון, הסכמה זו גם תושג וגם תזכה ללגיטימיות הציבורית לה היא נדרשת".

בסיום דבריו איחל הנשיא הצלחה רבה לשופטים והשופטות המתמנים, והודה לבני משפחותיהם על תמיכתם לאורך הדרך.