האירופאים יגיעו לטקס העברת השגרירות?

שגריר האיחוד האירופי החדש בישראל שוחח עם עיתונאים, הביע תמיכה בהסכם עם איראן והתייחס גם לנאום אבו מאזן.

יוני קמפינסקי , כ"ב באייר תשע"ח

לא נעביר. ז'ופרה
לא נעביר. ז'ופרה
צילום: יוני קמפינסקי

עמנואלה ז'ופרה, שגריר האיחוד האירופי החדש בישראל, התייחס בצהריים (שני) במפגש עם עיתונאים להעברת שגרירות ארצות הברית לירושלים בעוד כשבוע.

"בעניין ירושלים, הקשר שבין העם היהודי לירושלים הוא חזק ואי אפשר להכחיש אותו. זה משהו היסטורי של דורות רבים. זו נקודת מפתח", ציין ז'ופרה.

אולם לדבריו, "אנחנו יודעים גם שירושלים חשובה לכל הדתות וגם לפלסטינים, ולכן העמדה של האיחוד האירופי שצריך להגיע להסדר באמצעות משא ומתן. באיחוד האירופי מאמינים בפיתרון שתי המדינות. אנחנו נשארים בקונצנזוס הבינלאומי בעניין ירושלים, והשגרירות נשארת בינתיים בתל אביב".

בתשובה לשאלה העריך ז'פרה שנציגות האיחוד האירופי לא תשתתף בחנוכת שגרירות ארה"ב בירושלים, "לא קיבלנו הזמנה. אם נקבל, נשקול. אבל צריך להיות עקביים בעמדה שלנו. לחגוג שמישהו עושה משהו שאנחנו מתנגדים אליו (העברת שגרירות לירושלים - י.ק.), זה נראה לי נוגד את העמדה העקבית שלנו". השגרי הוסיף כי במידה מסוימת, אם נציגות האיחוד האירופי תשתתף באירוע, זה ישדר מעין תמיכה במהלך העברת השגרירות.

בהמשך התייחס השגריר לנאומו של אבו מאזן שעורר סערה בשל הניחוח האנטישמי שעלה מדבריו, "הדברים אינם מקובלים. דברים נוגדים את המשא ומתן והרצון לפיתרון וזה מסייע למי שמתנגד לשלום. השואה ומלחמת העולם השנייה היו אירועים מכוננים עבורנו, ואנחנו לא יכולים לקבל אמירה כזאת. זה פוגע בניסיון למשא ומתן. אנחנו עדיין חושבים שפיתרון שתי המדינות זה הפיתרון הנכון, אנחנו לא תומכים בזה מבחינה אידיאולוגית אלא רואים בזה הפיתרון היחיד שקיים".

"אני רוצה להגיד בצורה ברורה, אנחנו לא חושבים שזה קל ופשוט, אנחנו מבינים כמה קשה להשיג שלום. כדי להשיג שלום על שני הצדדים להסכים, זה לא משהו שארה"ב או אירופה יכולים לכפות על הצדדים", הוסיף ז'ופרה וציין, "לאירופה יש קשרים חזקים עם ישראל, בתחומים רבים, תחום קידום המו"מ המדיני זה רק תחום אחד, יש רבים נוספים וזה קשר חזק מאוד".

השגריר נשאל על תמיכת האיחוד האירופי בעמותות ישראליות, רובן עמותות שמאל, "איך אתה מסביר את זה ש'ממומן על ידי האיחוד האירופי' נהיה אמירה שלילית בישראל?". בתגובה ענה השגריר, "אני לא מרגיש ככה. יש לנו שיתוף פעולה עם המשרד לאיכות הסביבה, שיתוף פעולה עם משרד המשפטים, ובתמונה הכללית, יש שיתופי פעולה נרחבים בין ישראל והאיחוד האירופי".

השגריר ציין כי יש אמנם נושאים שנויים במחלוקת, במיוחד במישור המדיני, אבל הוא לא נתקל בחוסר רצון לשתף פעולה עם האיחוד, אלא להיפך.

בהתייחסו לאיום האיראני אמר השגריר ז'ופרה "הסכם הגרעין לא מושלם, יש לו בעיות, אבל הוא מייצר תנאים טובים לאזור. אנחנו מבינים את האיום ואת הסכנה. אנחנו מתנגדים לכל ערעור על זכות קיומה של ישראל להתקיים".

"ההסכם נדון במשך שנים רבות והוא מייצר אחדות בקהילה הבינלאומית", ציין השגריר, "זה משיג דבר חשוב וזו חזית אחידה. ההסכם לא משיג את כל היעדים אבל הוא מתייחס ישירות לפן הצבאי של הנושא. לפי הרשות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, איראן כן מתנהלת על פי כללי ההסכם".

לגבי החומרים שהוצגו על ידי ראש הממשלה אמר "אנחנו צריכים לראות את הדברים מקרוב, אבל שום דבר שראינו לא מראה שאיראן הפרה את ההסכם מאז שהתחיל ב-2015. הדברים מוכיחים שצריכים הסכם, כשאין אימון - צריך מערכת שתפקח."